Hatalmas összegű kártérítésre perli David Wiernik frissen kinevezett izraeli magyar tiszteletbeli konzult egy magyar cég. Wiernik néhány hete kapta meg a magyar kormány támogatásával konzuli működési engedélyét Jeruzsálemben, miközben Budapesten üzletfelei azzal fordultak bírósághoz, hogy az izraeli piacon kijátszotta őket.
Az izraeli külügyminisztérium és a tel-avivi magyar nagykövetség képviselőinek jelenlétében szeptember 7-én nevezték ki David Wierniket Magyarország tel-avivi székhelyű tiszteletbeli konzuljává. Wiernik Jeruzsálemben megtartott ünnepélyes eseményen vehette át a diplomáciai tevékenységhez szükséges okmányokat.
Az 57 éves ex-pilóta a "magyar" kormány javaslatára kapta meg a tiszteletbeli konzuli címet. Az ajánlás nyilvánvalóan annak szólt, hogy Wiernik már hosszabb ideje rendelkezett magyarországi üzleti érdekeltségekkel.
A mérnöki, közgazdasági és pszichológiai tanulmányokkal rendelkező Wiernik többek között az egyik vezető hazai szoftverfejlesztő vállalat ügyvezető igazgatói posztját tölti be, amely a nyilvános cégadatok szerint tavaly közel hatmilliárdos forgalmat produkált.
Az Index információi szerint a kinevezéssel egy időben Budapesten bírósági per is indult Wiernik ellen, amelyben kétmilliárdos kártérítést követelnek tőle és társaitól.
A kereset szerint bizonyítható, hogy az izraeli üzletember a magyar cég tulajdonosainak tudta és beleegyezése nélkül vitte ki Izraelbe a cég termékeit, ahol egy másik cégen keresztül értékesítették azokat. A felperes szerint az engedély nélküli konkurens tevékenységgel Wiernikék jelentős kárt okoztak a vállalatnak.
Az eljárást a Pest Megyei Bíróságon fogják lefolytatni.
A nemzetközi protokoll szerint a tiszteletbeli konzulok a saját állampolgárságuknak megfelelő országban képviselik a küldő államot. A Külügyminisztériumban az Index kérdésére elmondták, hogy a kiválasztásban a partner országban működő magyar külképviselet – nagykövetség vagy főkonzulátus – játszik fontos szerepet, a tárca az onnan érkezett felterjesztéseket veszi fontolóra első körben.
A külügy belső egyeztetését követően a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és az Alkotmányvédelmi Hivatal támogatásával javasolják a kiválasztott személyt külügyminiszteri jóváhagyásra. A külképviselet csak ez után kérheti meg a fogadó államtól a tiszteletbeli konzul működési engedélyét.
(Index nyomán)