Összesen ötmilliárd forintot csoportosít át a kormány a vasutasok "pénzügyi ösztönzésére". Egy szakszervezeti vezető szerint ez azt jelenti, hogy kifizetik azt a pénzt, amit a VDSZSZ korábban sztrájksorozattal követelt a MÁV-Cargo privatizációs bevételéből.
Idén egy-, a következő két esztendőben pedig további 4 milliárdot szán a kormány a Máv-Start Zrt., a Máv-Gépészet Zrt. és a Máv-Trakció Zrt. minden vasúti dolgozójának "pénzügyi ösztönzésére" - derült ki pénteken megjelent Magyar Közlönyből. Bárány Balázs, Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének (VDSZSZ) alelnöke az az [origo]-nak azt mondta: arról a pénzről van szó, amit a MÁV-Cargo privatizációja után követeltek a dolgozóknak.
"Orbán Viktor már ellenzéki politikusként is jogosnak tartotta követelésünket, hogy a Máv-Cargo privatizációja után minden vasutas kapjon nettó 250 ezer forintot. Ez most valósul meg" - mondta Bárány, aki szerint a miniszterelnök a kormányhatározattal állta a szavát, amelyet még áprilisban adott, amikor Gaskó Istvánnal, a VDSZSZ elnökével tárgyalt. Bárány szerint az ötmilliárd forint fedezi követeléseiket, amelyeket a tavalyi borsodi árvizek idején fejenként százezerrel csökkentettek.
A VDSZSZ még 2008-ban kezdett sztrájksorozatba, amellyel azt követelte, hogy minden vasutas kapjon 250 ezer forintot a MÁV Cargo 102,5 milliárd forintos privatizációs bevételéből (ezt csökkentették tavaly az árvíz miatt 150 ezerre). Ezen felül visszamenőleg 10 százalék kiszervezési pótlékot akartak elérni a MÁV-ból kikerült leányvállalatok dolgozóinak. A korábbi kormányok elutasították a követelést.
Az [origo] kérdésére, hogy a kormány döntése után a VDSZSZ kimarad-e majd az esetleges vasúti munkabeszüntetésekből, a szakszervezeti vezető, Gaskó István közeli munkatársa kijelentette: a sztrájkkal nem is érdemes próbálkozni Magyarországon, mert az új jogszabály értelmében ez kivitelezhetetlen. Hozzátette ugyanakkor, hogy adott esetben a Munka törvénykönyve elleni tiltakozásokban, például útlezárásokban részt vesznek.
(MTI - Origo)