Budapesten megkezdődött a szakszervezeti és a szolidaritási demonstráció. A több száz tiltakozó az Országház melletti Kossuth Lajos térről a Széchenyi térre vonult.
A demonstrációt a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma szervezte a kabinet oktatást, egészségügyet, munkavállalókat érintő intézkedései elleni tiltakozásul.
A szervezet elnöke nemzeti közszolgálati mentőakciónak nevezte a megmozdulást, amelyre szerinte azért van szükség, mert ami jelenleg történik az országban, nemcsak a közszolgálatban dolgozókat, hanem valamennyi állampolgárt hátrányosan érinti.
Varga László közölte: a demonstrációhoz négy másik szakszervezeti tömörülés, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, a Liga Szakszervezetek és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés is csatlakozik.
Frissítés: Egy szirénázó és két villogókat használó retro mentőautó nyomában indultak meg a demonstráció résztvevői.
A kormány tervezett intézkedéseit bírálták a felszólalók a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma által szervezett demonstráción, Budapesten.
A belvárosi Széchenyi téren, a Magyar Tudomány Akadémia (MTA) épülete előtt tartott, Kockán az életed! elnevezésű szombati demonstráción nem szakszervezeti vezetők, hanem "közéleti szereplők" szólaltak fel.
A rendezvénye első szónoka, Tamás Gáspár Miklós úgy fogalmazott, hogy a magyar szakszervezeti történelem egyik legsötétebb napja volt, amikor három szakszervezeti szövetség pénteken megegyezést írt alá a kormánnyal "az eddig legelnyomóbb munka törvénykönyvét illetően".
Utána Kulka János lépett a mikrofonhoz. A színész József Attila Levegőt! című versét szavalta el - nem szakadt rá az ég.
Gerő András "történész" (a zsidóról legutolsó cikkünk itt) a hatalmon lévőkre utalva azt mondta: "Ők most itt rombolnak, rombolják a magántulajdont, a szabadságot, a jogbiztonságot, a nemzeti kulturális-oktatási intézményeket, a polgári állam civilizatorikus alapjait."
Daróczi Ágnes "etnológus" (a magyargyűlölő cigányról bővebben itt) beszédében azt mondta, minden társadalmi csoport "iszonyúan mély válsággal" szembesül. Megfogalmazása szerint "nincs más utunk, mint megszervezni magunkat".
A demonstráció végén többen is elindultak a Jászai Mari térre, ahol csatlakoznak az Egymillióan a demokráciáért szervezet tüntetéséhez. A néhány százas vonuló tömeg Orbán Viktor miniszterelnök távozását követelte folyamatosan.
(MTI nyomán)