A köztévé éhségsztrájkoló munkatársai a Magyar Rádió elé vonultak, csatlakoztak hozzájuk a Klubrádió szimpatizánsai. A szónokok - mint általában - arról beszéltek, hogy a Fidesz miatt veszélyben a demokrácia. 2006 őszén nem tartottak ettől.

Az Index szerint a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezete és a Klubrádió szimpatizánsai közös tüntetésén nagyjából 5-7 ezren vettek részt csütörtök délután a Magyar Rádió épülete előtt.
A demonstrációt az MTVA a Lomnici-ügy miatt 12. napja éhségsztrájkoló tagjai hirdették meg, azért, hogy így követeljék, hogy a közmédia mondjon fel a híreket gyártó Hírcentrum két igazgató-helyettesének és Papp Dánielnek, akit ugyan felmentettek az alap hír- és hírháttér műsoraiért felelős főszerkesztői posztjáról, de továbbra is közéleti főszerkesztő maradhatott. Az éhségsztrájkolók véleménye szerint ők a valódi felelősei annak, hogy Lomnici Zoltán egykori főbírót december 3-án kiretusálták a köztévé hírműsoraiban, illetve más kérdésekben is nyomást gyakoroltak az újságírókra.
A Facebookon meghirdetett demonstrációhoz azután csatlakoztak a "civilek", miután az NMHH keddi döntésével elvette a Klubrádió budapesti frekvenciáját.
A demonstáción felszólalt Vásárhelyi Mária, a Nyilvánosság Klub tisztségviselője is, aki felolvasta a szervezet '88-as alapító oklevelét, mint mondta, "álmomban sem gondoltam volna, hogy 23 évvel később újra a sajtószabadságért kell aggódnunk". Szerinte a Fidesz-KDNP kormány lebontotta a demokratikus alapértékeket, "visszaköveteljük, amit elvettek tőlünk".
Hasonlóan kommentálta a helyzetet Ungvári Rudolf történész is, aki szerint a rendszerváltás óta még soha nem volt ilyen veszélyben a demokrácia, "de mára leépítették a demokratikus intézményrendszereket". Ungvári kemény szavakkal ekézte a kormányt, amiből a legfinomabb jelző a tolvaj banda volt.
A demonstráción beszédet mondott többek között a nemrégiben Kertész Ákossal jópofizó Árok Kornél és Kónya Péter, akik a Szolidaritás mozgalom vezetőiként támogatták a tüntetést, és Bächer Iván író is, aki arról beszélt, hogy Európa szégyene lettünk, és már csak külföldön védik a magyar gazdaságot, a demokráciát és a sajtószabadságot.
Tamás Gáspár Miklós arról beszélt, hogy már nem lehet megtalálni sehol a Magyar Köztársaságot, se az Alkotmánybíróságon, se a Legfőbb Ügyészségen, se az önkormányzatokban, sőt jövőre már az alkotmányban sem szerepel.
"De én tudom, hogy hol van a Magyar Köztársaság, a Magyar Köztársaság az utcán van, mert a magyar népben él a szabadság vágya. A magyarokat sok mindennel meg lehet félemlíteni, de már nem sokáig, a demokrácia győzni fog" - tette hozzá.
A beszédek fél hatkor véget értek, ezután a demonstrálók egy része elkísérte az éhségsztrájkolókat az NMHH Reviczky utcai székházához, ahol negyed órás várakozás után Kiricsi Karola szóvivőnek átadták azt a petíciót, amiben Szalai Annamáriától Böröcz István, az MTVA vezérigazgatójának felmentését kérik azért, mert "rejtegeti a Lomnici-ügy valódi felelőseit".
(Index nyomán)