Egy épp most zárult miniszterelnöki megbeszélésről érkeztünk - kezdte Giró-Szász András kormányszóvivő a tájékoztatót. Ezt követően Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter beszélt az IMF-tárgyalások kérdéséről. Tájékoztatásának egyik legfontosabb eleme, hogy a kormány most már elfogadta és kész tárgyalni egy készenléti hitelkeretről (vagyis SBA hitelkeretről, amit 2008-ban is kapott Magyarország), ha az elővigyázatossági jellegű, vagyis nem azonnali hitelfelhasználást jelent.
Látják a zuhanó forintot
A mai nap folyamán a külügyminiszter úrral, a miniszterelnök úrral, a nemzetgazdasági miniszterrel és Varga Mihállyal egyeztettünk a tárgyalódelegáció mandátumának részleteiről - mondta Fellegi Tamás.
A kulcsprobléma az adósság, a külföldi pénznek való kitettségünk a fő probléma - tette hozzá a tárca nélküli miniszter. Óriási erőfeszítéseket fogunk tenni, hogy csökkentsük az államadósságot - hangsúlyozta.
Azt tudom mondani Önöknek, hogy az elmúlt másfél évben komoly mértékben vittük le az államadósságot, de a forint árfolyama komoly problémát jelent, ezzel tisztában vagyunk - emelte ki.
Nem dugjuk a fejünket a homokba. Ezt az összefüggést értjük és látjuk - tette hozzá Fellegi arra utalva, hogy a forint gyengülése az adósság elleni harcot is megnehezíti. (A legutolsó adatok szerint a magyar államadósság 82,6%-on áll a gyenge forint miatt.)
Gyors megállapodásra törekszik a kormány
A kormány határozott szándéka az, hogy minél gyorsabban megállapodjon az IMF-fel - húzta alá. A cél továbbá, hogy továbbra is a piacról finanszírozzuk az országot - közölte a második célt a miniszter.
Emlékeztetett: január 18-án ülést tart az IMF borad-ja. Bízunk benne, hogy itt előrelépés fog történni a tárgyalásokat illetően - mondta. Itt utalt Irina Ivascsenko legutóbbi közleményére, ami a január 18-i IMF-ülésről szólt. Az IMF budapesti illetékese közölte: az IMF nem foglalkozik ezen az ülésen a magyar kormánynak az új elővigyázatossági hitelkeretre vonatkozó kérésével
Azért jött létre a tárca nélküli miniszteri pozíció, mert kizárólagos feladatom van ebben az ügyben. Ne a találgatásokra, ne a pletykákra hivatkozzanak, hanem arra figyeljenek, amit a kormány mond - emelte ki.
Feltételek nélkül
Készek vagyunk feltételek nélkül leülni és bármiről tárgyalni. Ez nem azt jelenti, hogy bármilyen feltételt elfogadunk - hangsúlyozta.
Ha ezek a feltételek egybeesnek a kormány érdekeivel, és a kormány eredeti szándékát nem másítják meg, akkor elfogadhatjuk - mondta.
A jegybanktörvényről
Készek vagyunk tiszteletben tartani a nemzeti bank függetlenségét. Ezt a feltételt nem rontja az új jegybanktörvény - vélekedett. Addig minden csak pletyka és találgatás azonban, amíg az Európai Központi Bank konkrét közleményt és véleményt nem mond - mutatott rá.
Tájékoztatása szerint jövő héten Karvalits Ferenc MNB-alelnök is részt vesz a washingtoni tárgyalásokon.
Kérdésre válaszolva kifejtette: a magyar kormány minden olyan lépést megtett ebben a fázisban, amit szakmailag keresztül vihetőnek gondolt a jegybanktörvénnyel kapcsolatban. Elmondta: az EKB által megfogalmazott 15 kifogásból a kormány 14-et befogadott.
Hangsúlyozta: nyitottak vagyunk mindenre, feltételek nélkül hajlandók vagyunk tárgyalni. Ahogyan ez hosszú távú és régi partnerek között szokás - mondta.
2004 decemberében ez a vita már lezajlott, és akkor már Magyarország az Európai Unió tagja volt. Akkor nem volt semmilyen kifogás - magyarázta Fellegi az új jegybanktörvény azon pontjával kapcsolatban, hogy új jegybankárok érkezhetnek az új törvény értelmében az MNB-be.
A kormány minden olyan szükséges lépést megtett, ami azt szolgálja, hogy a tárgyalások tovább menjenek. Szerintünk minden feltétel teljesült. Külön kérdés, hogy ez úgy teljesült-e, ahogyan ezt a partnerek vagy a sajtó elvárja - mondta a kormányszóvivői tájékoztatón a tárca nélküli miniszter.
Gyökeres fordulat?
Fellegi nem foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy inog-e Matolcsy György széke. Ugyanakkor hozzátette, hogy a tárgyalódelegáció folyamatosan együtt dolgozik Matolcsy György minisztériumával. Gyakorlatilag naponta egyeztetek vele - mondta.
Nem látok semmi okot arra, hogy erre a kérdésre több időt kellene fordítani - tette hozzá Matolcsy pozíciójára vonatkozó kérdésre.
Arra a kérdésre, hogy kész-e a magyar kormány a a gazdaságpolitikájának gyökeres módosítására, Fellegi így válaszolt:
Ön megelőlegezi azt, hogy olyan feltételrendszert tesznek elénk, ami alapján gyökeresen meg kell változtatni a magyar gazdaságpolitikát. Én még nem találkoztam ilyen papírral, ami szerint gyökeresen meg kellene változtatni a magyar gazdaságpolitikát. Nem tudom, hogy miről fogunk tárgyalni. Ezek java része korrektül jelent meg a sajtóban. Ezekben azonban nem szerepeltek gyökeres változásra vonatkozó igények - fejtette ki.
Elfogadta a kormány: jöhet a készenléti hitelmegállapodás
A miniszterelnök úrtól jövök, tehát ez a miniszterelnök álláspontja is: tárgyalhatok készenléti hitelről, van erre mandátumom - emelte ki. De ez soha nem volt kérdés - mutatott rá. A lényeg, hogy egy biztonsági hálóként működjön a megállapodás - fűzte hozzá. Egy olyan "elővigyázatossági készenléti hitel" elfogadható Magyarország számára, amely rögzíti, hogy van benne elővigyázatossági elem, tehát nem azonnali hitelfelvételt jelent - magyarázta a kormány szándékait Fellegi Tamás.
Lényegében ez az első hivatalos jelzés a kormány részéről, hogy hajlandó elfogadni a szigorú feltételeket előíró készenléti hitelmegállapodást az IMF-től, elővigyázatossági jelleggel, ami azt jelenti, hogy az ország nem hívja le azonnal a hitelt. Más választása nem is igazán volt, hiszen múlt héten a Valutaalap tárgyalódelegációjának vezetője, Christoph Rosenberg közölte: a hitelprogramot előkészítő tárgyalások nem folytatódhatnak mindaddig, amíg a magyar kormány nem jelzi, hogy a leginkább szigorú gazdaságpolitikai felülvizsgálatot jelentő készenléti hitelprogramot szeretné igénybe venni.
Vagyis úgy tűnik, hogy a "kormány beadta a derekát" és készen áll a részletes feltételeket támasztó, rendszeres ellenőrzéssel járó készenléti hitelkeret elfogadására, annak elővigyázatossági formájára törekszik, vagyis a "Precautionary Stand-By Arrangement"-re. Az elővigyázatossági jelzőnek nincs jelentősége abból a szempontból, hogy az IMF így is szigorú feltételeket szabhat.
(Portfolió)