A budapesti Holokauszt Emlékközponttal együttműködésben "toleranciára nevelő", a zsidóság történetét, hagyományainak megismertetését célzó szakkört indított a nagykanizsai Dr. Mező Ferenc-Thúry György Gimnázium és Szakképző Iskola.
Gál Ferenc, a Holokauszt Emlékközpont Támop-projektvezetője elmondta: még 2009-ben pályáztak és nyertek támogatást az uniós pénzalaptól, hogy megvalósíthassák az Emlékeink a jövő záloga című programjukat.
- Az együttműködői körünkbe tartozó oktatási intézményeket vontuk be a projektbe - árulta el. - Körülbelül 50 iskola kapott meghívást, melyek közül ténylegesen 20 intézmény vállalta a közös munkát. Zalából csak a Thúry-tagintézmény része a programnak: speciális a helyzete, mert a zsidó hitközség alapította kereskedelmi iskola céljára (mi másra? - a szerk.). Ennek megfelelően például a gyerekek azt is vizsgálják, hogy kik voltak azok a tanárok az alma mater múltjából, akik származásuk miatt áldozatul estek a holokausztnak.
Gál Ferenc jelezte: véleménye szerint szükség van ilyen, a toleranciát erősítő szakkörökre, ugyanis míg a baráti körben általában nem szokott probléma lenni a másik identitása, bőrszíne, esetleg vallási hovatartozása, addig szélesebb körben igenis létező probléma a kirekesztés, a rasszizmus és az antiszemitizmus.
Göncz Ferenc, a Thúry-tagintézmény vezetője közölte, a gyerekek a heti rendszerességgel sorra kerülő foglalkozásokon a témához kapcsolódó helyzetgyakorlatokban, szituációs játékokban vesznek részt, filmeket is megnéznek, s elemzik azokat, csakúgy, mint a kapcsolódó tematikájú képző-, illetve zeneművészeti alkotásokat. Ezeken kívül a diákokat tanulmányút várja még az év folyamán, a legjobbak pedig egy történelmi játszóház jellegű táborba is eljutnak.
A 16 fős szakkör két résztvevője, Tikos Bence és Szukics Martin egybehangzóan állítják: a foglalkozások kezdete óta másként gondolkodnak dolgokról.
Tikos Bence és Köves Brigitta - előbbin a maszk a "másságot" szimbolizálja a helyzetgyakorlatban |
- Én kifejezetten azért jelentkeztem a szakkörbe, mert szeretném megismerni azoknak az embereknek, külföldieknek, romáknak, zsidóknak a gondolkodását, vallását, akikről szinte semmit nem tudunk, csak sztereotípiák alapján mondunk ítéletet róluk - magyarázta a 10.-es Martin.
Úgy tűnik tehát, az agymosás sikeres. Látják már a kedves olvasók, milyen hasznos dolog az EU-tagság?
(Zalai Hírlap nyomán)