Egy olvasónk levele:
Kedves Kurucok!
Örvendetes hír látott napvilágot az elmúlt napokban.
A Baranya megyei Gilvánfán 8 db vadonatúj házat adtak át rászoruló családoknak.
A mélyszegénységben élő családok integrálódásának támogatására adott összeg 71 millió forint volt.
Ezúton is gratulálok hozzá a kedvezményezetteknek. A kivitelező leleményességét dicséri, hogy a nyílászárók már műanyagból készültek, így azok elégetésének veszélye nem áll fenn.
Nos. Fiatal, dolgozó adófizető állampolgárként szinte majdnem ugyanez történt velem is. Azzal a különbséggel, hogy páromnak és nekem hitelt kellett felvennünk az összespórolt pénzünkre, hogy közös házat vehessünk. Hála Istennek, sikerült is. Hónapokig tartó ügyintézés, majd hónapokig tartó felújítási munka után azonban megérkezett egy nem várt levél: a NAV küldte. Hoztak egy határozatot, hogy helyszíni szemlét fognak tartani a házunkban, és személyesen fogják megvizsgálni, hogy nem csaltunk-e adót a vásárláskor. (A hitelből megvásárolt házunknál, amihez annyi papírt, igazolást, dokumentációt, engedélyt, hivatali okmányokat kellett beszerezni, hogy 3 hónap alatt már szinte névről ismertem mindenkit a helyi közigazgatásból.) Szerencsére megállapították, hogy minden rendben ment, így már zavartalanul fizethettük be a kiszabott több százezer forintos vagyonszerzési illetéket.
Azóta itt élünk boldogan... A kedvesem főz, én olvasgatom a híreket - és közben azon gondolkodom, hogy vajon meddig tűrjük még ezt a mocskos, alattomos, magyarellenes, bürokratikus terrorhatalmat.
A kérdés költői, de a költő azt is mondja, hogy: "Ki mit bír, tegye meg." Én megírtam ezt a levelet, sőt, elmondom még azt is, hogy Gilvánfa egy olyan hely, amit még az autósok is nagy ívben elkerülnek. De nem az utak minősége miatt, hiszen azok szinte érintetlenek...
Tisztelettel:
egy naiv adófizető
És akkor még szó sem esett azokról a magyarokról, akik sem hitettel, sem másként nem tudnak saját házhoz jutni... De nézzük azokat a nem magyarokat, akiknek ez gond és költség nélkül sikerült:
A Bama tegnapi cikke:
Házavatás Gilvánfán – nyolc család költözhet új otthonba karácsonyra
A néhány száz fős, szinte kizárólag romák lakta Gilvánfán sok család él mélyszegénységben, komfort nélküli otthonokban. Annál nagyobb eseményt volt a falu életében a csütörtöki házavatás.
Ennél szebb időt álmodni sem lehetett volna, a falu lakóinak mosolyát és örömét valósággal bearanyozta a ragyogó napsütés.
Zoom
A képgaléria címe: a falu lakóinak a ragyogó napsütés által bearanyozott mosolya
A Varga-telep aprócska utcájában még fagyott volt a köves-földes út, azonban a sár sem zavarta volna az itt élőket, akik szinte csodát tettek az elmúlt alig fél évben. Példát mutattak az egész országnak összefogásból, kitartásból, és tenniakarásból. Bogdán László polgármester úgy fogalmazott az építkezés kezdetén: „Ha ezt meg lehet csinálni, akkor a gilvánfai emberek meg is csinálják”.
Zoom
Alig fél év alatt épült fel az a nyolc lakóház, amelyeket szalagátvágással adott át Szaló Péter, a Belügyminisztérium területrendezési, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkára, Tiffán Zsolt, a megyei közgyűlés elnöke és Palkó László alpolgármester.
Zoom
A „vályogvető” közfoglalkoztatási mintaprogram keretében vályogtéglát állítottak elő a faluban, illetve ebből az építőanyagból nyolc kis családi házat is felhúztak Bachmann Zoltán tervei alapján.
Zoom
A programban hivatalosan húsz helybeli vett részt, azonban amikor szükség volt rá, a falu apraja-nagyja segített az építkezéseken a betonozásnál, a téglahordásban vagy a cserépadogatásban a helybeli szakembereknek.
Zoom
A Belügyminisztérium 71 millió forintot biztosított a programra, amelyből az anyagköltség mellett a munkabért, a vályogvető gép árát, a vízbekötést, illetve a tervezési költségeket is kifizették.
Zoom
Az átlag ötven négyzetméteres házakban egy lakókonyha, az utca felől egy szoba és vizesblokk található. A fűtést praktikusan és olcsón oldották meg, a konyhában a sparhelt fűt is, illetve ezen főznek a majdani lakók, akik rövidesen beköltözhetnek.
Zoom
Az önkormányzat külön rendeletet alkotott azzal kapcsolatban, hogyan határozzák meg, hogy a csaknem húsz jelentkező közül kik költözhetnek be az új házakba.
Zoom
Külső szakértők részvételével külön bizottság dönt majd, akik figyelembe veszik a családban a gyerekek számát, a jelenlegi lakhatási körülményeket, illetve azt is, hogy az igénylő részt vett-e a munkában.
(Kuruc.info)