Már a régi rómaiak szerint is a születendő gyermek neve befolyással lesz egész életére. Ők ezt a "Nomen est omen" latin mondással fejezték ki, amit még ma is használunk. Magyar fordításban "Név az előjel", "A név hordozza a sorsot" kifejezéseket szoktuk használni. De nekünk, hazafias magyar embereknek kiemelten érdemes egy kicsit elgondolkodnunk ennek a mondásnak az értelmén.
 
Belegondoltak-e már a kedves olvasók abba, hogy a mostanság divatos és legelterjedtebb nevek legtöbbje a görög-római, a keresztény, illetve a zsidó kultúrában gyökerezik? A már megszületettek saját nevükön ezen nem változtathatnak, rosszabb ember ugyan senki nem lesz ettől, és ez semmiképp sem érdem vagy hátrány, de a fennmaradásunk érdekében minél több gyermeket vállalni szándékozó hazafias ifjúság figyelmét szeretnénk felhívni arra, hogy bőséges a választék az ősi magyar nevek között is! Gondolkozzanak, fontolják meg és adjanak magyar gyermeküknek magyar nevet!
 
Egy kis statisztikai gyűjtés:
2008. január 1-én Magyarország lakossága közt a legelterjedtebb 25 férfinév közül 7 darab, míg a nők esetében mindössze 2 darab a magyar eredetű, de mindegyiket több mint 50 ezren viselik. Nézzük hát őket! (Zárójelben az összes név közötti helyezésük, az első szám első keresztnév, a második szám második keresztnévnek adott számot jelöli.)
1. Zoltán (5.) 211.278 / 36.425 ---
A Zoltán régi magyar személynév. Az ótörök sultan, soltan szóból származik, eredetileg sz-szel ejtették. Jelentése: uralkodó, fejedelem. Hasonló eredetű a Solt, Zsolt nevünk is. Női párja: Zoltána.
Ajánlott névnap: március 8; 13; június 23; november 20.
2. Attila (9.)  142.872 / 26.419 --- helyesen: Atilla
Az Atilla férfi név az Edil, Etel, Etele hun, ómagyar szó módosulása. Innen az Etelköz. Régen a legfőbb érték a víz volt. Jelentése: víz, később folyó is, életet adó, csodatévő víz. Az ősi Edil formában még most is elterjedt Közép-Ázsiában. A hunok nagykirálya, Mundzuk fia. Téves az a feltevés, hogy Atillát a germánok nevezték el Atillának, mivel a germánok Etzelnek nevezték. E név Ázsiában ősidők óta megvolt, pl. a római Martyrologium szerint ismert szápor király neve Aithala.
Ajánlott névnap: január 7; október 7.
3. Zsolt (13.) 111.442 / 22.270 ---
A Zsolt férfinév a régi magyar Solt személynév alakváltozata. Jelentése: méltóságnév.
Ajánlott névnap: április 10; október 21; november 20.
4. Imre (15.) 103.913 / 19.924 ---
Lehetséges, hogy az imrehor türk szóból ered, melynek jelentése lovászmester, ez nagyon fontos tisztség volt a korabeli magyaroknál.
Ajánlott névnapok: november 5.
5. Csaba (17.) 90.387 / 17.080 ---
A Csaba régi magyar személynév. Jelentése: ajándék. Más valószínűsíthető jelentései: pásztor, kóborló. A 19. században újították föl, Vörösmarty Mihály és Arany János művei nyomán lett népszerű.
Ajánlott névnap: április 12; július 6; október 6; december 5.
 
6. Gyula (19.) 76.999 / 14.015 ---
A Gyula férfinév a régi magyar gyula méltóságnévből származik. A VIII-IX. században a magyaroknál egy úgynevezett kettős fejedelmi rendszer volt, a gyula, mint fővezéri rang, és a kende, mint főbírói rang. Érdemes megfigyelni, hogy az etruszkoknál is e fejedelmi rendszer volt, zilah és kündü.
Ajánlott névnap: január 28; április 12; május 27; június 28; július 1.
 
7. Béla (22.) 65.962 / 13.625 ---
A Béla név bizonytalan eredetű, jelentésére több magyarázat született. Amennyiben a magyar eredetet vizsgáljuk, úgy valószínűleg a régi magyar Bél személynévből származik a név, az -a betű itt kicsinyítőképző. A Bél jelentése belső rész, például: szív. A Béla lehet török eredetű is, ebben az esetben jelentése: előkelő. A középkorban mesterségesen azonosították az Adalbert névvel. A név a XIX. században került elő újra, korábban csak Árpád-házi királyaink nevében fordult elő. Népszerűsége az utóbbi években csökkent.
Ajánlott névnap: április 23.
Női név:
Piroska (25.) 51.316 / 8.556 ---
A Piroska magyar eredetű női név. A magyar Piriska szó volt az elődje, majd ebből Piroska lett, jelentése: régi, ősi, tiszteletreméltó. A név hangalakjának változásában a régi magyar Piros név hatásának, illetve magának a piros szónak is szerepe lehetett.
Ajánlott névnap: január 18.
További neveket találhatnak a www.magyarnevek.hu oldalon.
(KSH)