A Hazatérés Napjának 86. évfordulóját ünnepelték ma Somoskőújfalu központjában, a Hazatérés-emlékmű parkjában. Az ünnepségen beszédet mondott a település polgármestere, Lichner András és Magyar István, a Somosi Kultúráért Egyesület elnöke.


A megemlékezés koszorúzással zárult, melyen több szervezet is elhelyezte koszorúját, többek között Somoskőújfalu Község Önkormányzata, a Fidesz salgótarjáni szervezete, Jobbik Magyarországért Mozgalom salgótarjáni és somoskőújfalui szervezete, Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom salgótarjáni szervezete.


Az 1920. június 4-én aláírt trianoni diktátum Somoskőújfalut, valamint Somoskő várát és a községet az ún. Csehszlovákiának ítélte. Dr. Krepuska Géza orvosprofesszornak és Liptay B. Jenőnek, a Rimamurányi Vasmű Rt. akkori igazgatójának határkiigazítási kérelmére és dr. Auer Pál jogi szakértőként való közbenjárására több éves tárgyalássorozat eredményeként a Népszövetségi Tanács 24. Ülésszaka visszacsatolta Magyarországhoz Somoskőújfalu és Somoskő községeket és a környékbeli bányákat. A tárgyalások során a magyar fél felsorakoztatta a Somoskőújfalu és Somoskő községekre, valamint a Krepuska-féle bazaltbányára vonatkozó követeléseit, mondván, hogy a badacsonyi bazalt a főváros kövezésére nem alkalmas, s erre csupán a somoskői bányában kitermelt kő használható fel. Somoskőújfaluba január 30-án magyar és cseh bizottság szállt ki, hogy az átadás és az átvevés előtt tisztázzák a bazaltbányák hovatartozásának a kérdését. A hivatalos átadásra 1924. február 15-én került sor a helyszínen. Délután 4 óra 30 perckor írták alá a jegyzőkönyvet.

1999-ben a Somosi Kultúráért Egyesület és a Somoskői Váralja Egyesület közösen elhatározta, hogy 1924. február 15-ét a „hazatérés napjává” nyilvánítja, és ezt a napot minden évben közösen megünnepelik.
(JSM nyomán)