Másfél milliárd forintos alapot hoz létre a kormány és a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök), ebből a pénzből 2014-ben azokat a nem vallási zsidó szervezeteket támogatják, amelyek a "zsidó kultúrát terjesztik" határon innen és túl – jelentették be egy pénteki konferencián Debrecenben.
Szabó György, a Mazsök elnöke a debreceni és a határon túli hitközségek háromnapos nemzetközi konferenciájának megnyitóján elmondta azt is, hogy épületek, valamint egy síremlék felújításához, továbbá egy emlékhely kialakításához is segítséget nyújt a kormány. Megújul több magyarországi zsinagóga, köztük a debreceni is.
Méltó emlékhellyé alakítják a kőszegi tömegsírt, felújítják a budapesti Kozma utcai temetőben lévő első világháborús síremléket, valamint a szabadkai zsinagógát – ismertette a Holokauszt Emlékbizottság csütörtöki ülésén tárgyalt programtervezet részleteit Szabó György.
A Debrecen és határon túli testvérhitközségeinek XIV. nemzetközi konferenciáján Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) ügyvezető igazgatója jelképes eseményeknek nevezte a hazai és határon túli zsidó hitközségek rendszeres debreceni találkozóját. A Mazsihisz elnöke szerint ez azt is jelzi, hogy erősödik a térség zsidóságának összetartozása.
Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere emlékeztetett rá, hogy Debrecenben él az ország második legnagyobb zsidó közössége, amely jó kapcsolatokat ápol nemcsak a várossal, hanem Debrecen három nagy egyházával, a reformátussal, a római és a görög katolikussal is.
Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke elmondta, hogy az elmúlt évek elméleti-tudományos témái után az idén a Kárpát-medencei zsidó gasztronómia témakörét választották a találkozó témájául. A zsidó étkezési kultúra egyidejűleg a közösségépítést, az összetartozást is jelenti, s „az összetartásra, a megbecsülésre ma nagyobb szükség van, mint valaha” – tette hozzá.
(MTI nyomán)