Alan Greenspan, az amerikai szövetségi jegybank teljesen véletlenül izraelita és nem sziú indián ex-elnöke (teljesen véletlenül a nyugati félteke vezető bankárai és nemzetközi világtönkretevői zömmel ugyancsak zsidók) elismerte, hogy hibázott, tévesen hitt a szabad piac önszabályozásában – A Fed (hivatalos nevén: az amerikai szövetségi tartalékbank-rendszer) volt vezére kongresszusi meghallgatásáról a pénteki vezető amerikai lapok címoldalon számoltak be. Vagyis magyarra fordítva hébi barátunk megvallotta, hogy amit évtizedekig csinált, a spekulációs, globalista, neoliberális modell nem volt egyéb hamis prófétálásnál. Hogy a "nagy guru" erre csak most jött rá, miközben egyes, nem a mammont szolgáló közgazdászok már évtizedekkel ezelőtt felhívták a figyelmet arra, hogy a mesterséges, pénzből pénzt csináló tőzsdei gazdaság és spekuláció elpusztít minden természeti és emberi értéket? Hogy tönkremegy 2-300 millió, esetleg egy-két milliárd ember élete a nemzetközivé dagadó válság következtében? Óh, semmi gond, hiszen Greenspan rabbi bocsánatot kér, majd fajtársai nagyrészéhez hasonlóan lelép az összeomlás pillanatában valahová.
Például a zsidók által felhalmozott és kizsarolt aranykészletekkel, jól tudván, hogy a káosz beköszönte után talán és egyedül azok érhetnek még valamit. Bár megenni a sárga fémet sem lehet... Greenspan és hitközsége mellesleg arra is képes volt, hogy a természeti erőforrásokban dúskáló, Európához képest még mindig ritkán lakott USA-t is eladósítsa, és tönkretegye a következő generációt, nem beszélve a gyarmatok adósságcsapdába hajszolásáról. Kaftánosék egy birodalom alkonyán mindig új birodalmat keresnek maguknak, amit gyarmataival együtt kifoszthatnak, most azonban úgy áll a helyzet, hogy nem nagyon van hová beférkőzniük. Az USA adófizetőitől ellopott pénzekből fenntartott Izrael a gazdatest gyengülésével fenntarthatatlanná válik, Kína, Ázsia, vagy az oroszok pedig nagyon nem kérnek a héberek "áldásos" tevékenységéből.
Az egykor nagy tekintélyű pénzügyi szakembernek (szélhámosnak, csalónak - a szerk.) – annak idején úgy emlegették más hamis próféták, hogy Maestro – kellemetlen kérdésekre kellett válaszolnia a képviselőház előző napi bizottsági ülésén, ahol sokan azzal vádolták: a szabályozási politika háttérbe szorításával elősegítette a mostani pénzügyi válság kibontakozását. A volt Fed-elnök kijelentette: megdöbbentőnek és hihetetlennek tartja a hitelpiac összeomlását, amely szerinte súlyos kárt okoz az amerikai gazdaságnak.
„ Ez a válság sokkal szélesebbnek bizonyul, mint amekkorát valaha is el tudtam volna képzelni – mondta, talán túl őszintén. Mint hozzátette: ez eddigi károk fényében nem is látja, hogyan lehetne megelőzni a további jelentős elbocsátásokat, a munkanélküliség emelkedését. Elismerte, hogy a pénzügyi krízis megmutatta: tévedett korábbi szabadpiaci ideológiájában. Mint mondta, elképedve vette tudomásul, hogy a hitelintézetek, amelyeknek önös érdekük lenne a részvényesek vagyonának védelme, megengedhettek ilyen összeomlást.
A volt Fed-vezetőt támadva Henry Waxman kaliforniai demokrata képviselő kijelentette: Washingtonban sokáig az a meggyőződés érvényesült, hogy a piac mindent jobban tud. Úgy vélte, a Fed megállíthatta volna a felelőtlen hitelezési gyakorlatot, de Greenspan elutasította a beavatkozást. Mint mondta, Greenspan a hitelpiacok deregulációjának leghangosabb hirdetője és védelmezője volt. Szakértők szerint e gyakorlat lényege, hogy a 2001-től 2003. júniusig folyamatosan, végül 1 százalékos rekord mélységbe süllyesztett Fed alapkamat profitcsökkentő hatását ellensúlyozandó, elterjedt a felelőtlen hitelezés a nem elsőrendű jelzálogadósok számára, és ennek kockázatát az amerikai pénzintézetek, származékos értékpapírok révén, a szélesebb hazai és nemzetközi bankpiacon is szétterítették.
– Még mindig nem teljesen értem, miért következett ez be – védekezett a volt Fed-elnök. – Hibáztam – mondta, és megállapította, megdőlt az az alaptétel, hogy a bankok és más pénzintézetek saját érdekükben megvédik részvényeseiket. Greenspan annak kapcsán, hogy hosszú ideig – 2003. júniustól 2004. júniusig – alacsonyan, 1 százalékon tartotta a Fed szövetségi napikamatcélját, azzal védekezett: senki sem láthatta előre, hogy így összeomolhat az ingatlanpiac. A volt Fed-elnök azt mondta, valóban szükség van bizonyos származékos hiteltermékek szabályozására, amit pedig régen erőteljesen ellenzett. Arra a kérdésre, hogy ezek szerint korábbi világnézete, ideológiája téves volt-e, azt felelte: – Így van, pontosan.
Arról természetesen nem érkezett jelentés, hogy a dúsgazdag csalót bíróság elé állítanák, hiszen az egyelőre szupervédett faj képviselője.
(MTI korrigálva)