A befektetési alapokat működtető Raj Rajaratnam a technológiai ipar vezetőivel kötött illegális megállapodásokat, hogy törvénytelen haszonhoz jussanak.
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeleti Bizottsága (Securities and Exchange Commission – SEC) sajtóközleményben tudatta, hogy bennfentes kereskedelem alapos gyanúja miatt eljárást indítanak több nagy technológiai vállalat közép- és felső vezetője ellen.
Az ügyben érintett az izraeli Intel stratégiai befektetésekkel foglalkozó részlege, az Intel Capital, valamint az IBM is.
Az ügy fő vádlottja Raj Rajaratnam, Srí Lanka-i születésű milliárdos, akit a hatóságok le is tartóztattak tegnap, de rajta kívül még öt felelős beosztásban dolgozó személynek is felelnie kell a bűnszövetkezetben elkövetett bennfentes kereskedelem vádjára.
Az eddigi legnagyobb ilyen jellegű eljárásban a SEC szerint a résztvevők 25 millió dollárhoz jutottak törvénytelenül.
A közlemény szerint a bűnügy középpontjában a Rajaratnam által vezetett Galleon és a New Castle fedezeti (spekulatív) befektetési alapok, valamint olyan neves amerikai cégek egyes vezetői állnak, mint az IBM, az Intel, illetve a McKinsey tanácsadó cégnél dolgozó menedzserek. A vád szerint az érintettek többek között olyan cégekről szereztek bennfentes információkat, mint az Intel, az AMD, a Google, a Hilton Hotels, majd ezeknek az értesüléseknek a birtokában kezdtek tőzsdei akciókba. A nyomozás egyik különlegessége, hogy a SEC (ilyen ügyben először, bírósági felhatalmazás alapján) telefonlehallgatást is alkalmazott, melynek során állítólag fontos bizonyítékokhoz jutottak.
A tudósítás szerint nagy halakról van szó, mivel vád alá kerül Robert Moffatt, az IBM rendszerekért és a technológiákért felelős alelnöke, valamint Rajiv Goel, aki az Intelnél a befektetési igazgató posztját tölti be. A nyomozók szerint a bűnszövetkezet feje a kiváló szervezési képességekkel rendelkező Raj Rajaratnam volt, aki a megkörnyékezett és bevont vezetőktől 2006 óta információkat kért és kapott, majd ezeket kamatoztatta a piacon (például a nyilvánosságra kerülés előtt jutott hozzá gazdasági jelentésekhez, s ez elegendő volt a spekulációs akciók megindításához). Ha bebizonyosodik bűnösségük, akkor a jelenleg hatályos törvények szerint maximálisan akár 20 év börtön is várhat rájuk.
Az intézkedés után az Intel „szabadságra küldte” Goelt, amíg maguk is meg nem vizsgálják az ügyet, emellett teljes együttműködési készségükről biztosították a hatóságokat. Az IBM még nem adott ki hivatalos nyilatkozatot.
(ITcafé)