Antirasszista tüntetők és ellentüntetők zavarták meg a Mikulás hollandiai bevonulását a sajtjáról híres Gouda városban vasárnap, a rendőrség kilencven rendzavarót előállított.
A tüntetők a holland Mikulás (Sinterklaas) segítőiként ismert figurák, a Fekete Péterek (Zwarte Piet) ellen tüntettek, mivel azok szerintük a "rabszolgaság szimbólumai" és a "rasszista előítéleteket" testesítik meg. Védelmezők szerint viszont csak azért feketék, mert a kéményen át másznak a házakba ajándékaikkal a gyerekeknek.
Zoom
Korábban felmerült, hogy más színűre festik őket
Sinterklaas minden november harmadik vasárnapján gőzhajón, rengeteg ajándék és számos segítő kíséretében vonul be Hollandia valamelyik városába, a hagyomány szerint Spanyolországból érkezik. A vidám segédek bőre koromfekete, ajkuk pirosra pingált, nagy aranykarikát viselnek fülbevalóként, göndör hajukba madártollat tűznek és vicces jelmezeket öltenek magukra.
A Mikulás idei bevonulását Goudába lármás tüntetők és ellentüntetők fogadták, akik közül a hatóságok kilencven embert őrizetbe vettek. A tüntetőket azért, mert nem engedélyezett területen demonstráltak, az ellentüntetőket pedig a közrend megzavarásáért. Az ügyészség szerint 220 euró pénzbírságra számíthatnak.
Gouda polgármestere, Milo Schoenmaker szerint az előállítottak között voltak "hivatásos tüntetők", akik minden lehetséges alkalmat megragadnak a botrányos viselkedésre. A tüntetők hangosbeszélőkön keresztül és transzparensen hirdették, hogy "Fekete Péter egyenlő a rasszizmussal" és azt, hogy "a Mikulás nem létezik".
Az Euronews összeállítása (francia nyelvű)
A Mikulás hollandiai bevonulását minden évben több tízezres, jórészt gyermekekből álló tömeg nézi végig, és azt a televízióban is élőben közvetítik. Goudában a feszültség enyhítése végett a "krampuszok" egy része sárga arcú "Sajt Péternek", illetve "Süti Péternek" öltözött.
Hollandia legmagasabb közigazgatási bírói fóruma, az Államtanács a héten elutasította, hogy állást foglaljon az egyre élesebben felvetődő kérdésben, hogy sérti-e a Fekete Péter-hagyomány az ország diszkriminációellenes törvényét.
(MTI nyomán)