Az amerikai vezérkari főnök iraki látogatása kezdetén valószínűtlennek nevezte kedden, hogy Oroszország légi hadműveletet kezdjen Irakban az Iszlám Állam dzsihadista szervezet ellen.
Joe Dunford tengerészgyalogos tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke ezt az iraki Kurdisztán székhelyén, Erbílben közölte újságírókkal. Dunfordnak október elsejei kinevezése óta ez az első útja Irakba, helyi vezetőkkel tárgyal az IÁ elleni harcról.
Haider al-Abádi iraki miniszterelnök ugyancsak október 1-jén jelentette be, hogy üdvözölné, ha Oroszország Szíria mellett Irakban is légicsapásokat hajtana végre a dzsihadisták ellen. Időközben azonban Washingtont biztosította az iraki vezetés, hogy Moszkvánál nem kérte a légicsapások kiterjesztését - jegyezte meg a tábornok.
Az iraki parlament egy vezető politikusa előző héten viszont arról nyilatkozott, hogy az iraki erők már az orosz, iráni és szíriai tisztviselőket is soraiban tudó új bagdadi titkosszolgálati központnak a támogatásával folytatják az IÁ elleni támadásaikat.
Dunford iraki útját megelőzően három napon át tárgyalt izraeli és jordániai kormányzati és katonai vezetőkkel. A két ország az Egyesült Államok legfontosabb szövetségesének számít a térségben.
A tábornok iraki útján kisebb fennakadás támadt, amikor az iraki légi irányítás Bagdadban nem engedte leszállni a katonai vezető gépét az iraki Kurdisztán székhelyén, Erbílben. Hivatalos források szerint az út már korábban meg volt beszélve az iraki vezetéssel, és félórás egyeztetést követően a gép végül engedélyt kapott a leszállásra.
Erbílben a tábornok Maszúd Barzanival, az iraki kurd autonóm régió elnökével és más kormánytisztviselőkkel tárgyalt, és közös ellenségük - az IÁ - elleni támogatásáról biztosította őket. Az iraki vezetőket azonban komoly aggodalommal tölti el a kurdok felfegyverzése és a régió esetleges leválása.
Néhány hónappal Dunford látogatását megelőzően Ashton Carter amerikai védelmi miniszter már találkozott Erbílben a kurd vezetőkkel. Az Egyesült Államok kiképzést és fegyvereket biztosít a kurdoknak, az iraki kormány gyanakvó felügyelete mellett. A kurdok az IÁ elleni harcban jóval ütőképesebb erőnek bizonyultak az iraki hadseregnél. Eddig az Egyesült Államok nem szállított közvetlenül fegyvereket nekik, hanem az ország egységének megőrzése végett a bagdadi központi kormányon keresztül juttatták el a kurd harcosokhoz.
Dunford mindenekelőtt a Baidzsi és Ramádi körüli harcokról szeretne tájékozódni, mivel az előző héten az iraki kormánycsapatok, síita milíciák támogatásával, offenzívát indítottak az IÁ ellen. A hadműveletek célja a szélsőségesek kiszorítása a baidzsi olajfinomító területéről, amely körül már hónapok óta súlyos harcok dúlnak.
Az IÁ még mindig ellenőrzése alatt tartja Baidzsit, amely 250 kilométerre északra van Bagdadtól. A város stratégiai jelentősége abban áll, hogy az ország második legnagyobb városa - Moszul - felé vezető útvonalon fekszik. Moszul és Ramádi - el-Anbár tartomány székhelye - szintén az IÁ szélsőségeseinek ellenőrzése alatt áll, a visszafoglalásukra tett eddigi kísérletek meghiúsultak.
(MTI)