Terrorcselekmény okozta a Sínai-félszigeten október végén lezuhant orosz utasszállító katasztrófáját. Erről Alekszandr Bortnyikov, a belbiztonsági és kémelhárítási feladatokat ellátó Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) elnöke tájékoztatta Vlagyimir Putyin orosz államfőt kedden.
"Egyértelműen ki lehet jelenteni, hogy ez terrorcselekmény volt" - fogalmazott Bortnyikov a katasztrófa vizsgálatának eredményeiről tartott, Vlagyimir Putyin elnökletével zajló moszkvai tanácskozáson.
A szakértők az utasok poggyászainak és a géproncsok elemzésekor robbanóanyag nyomaira bukkantak, ami arról tanúskodik, hogy pokolgép robbant a gép fedélzetén, aminek következtében a repülő a levegőben darabjaira hullott szét - tette hozzá Alekszandr Bortnyikov.
Az orosz védelmi szolgálat vizsgálata szerint egy másfél kilós TNT robbanóanyagot juttattak fel a repülőgépre, a robbanás következtében még a levegőben kettétört a gép teste.
Eddig azért vártak ki az orosz hatóságok a terrorcselekmény kijelentésével, mert nem volt bizonyított számukra, hogy mi miatt robbant fel gép, ugyanis a terroristáknak nincs olyan légvédelmi eszközük, ami elérhette volna a gépet ebben a magasságban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök arra utasította az orosz titkosszolgálatot, hogy kutassa fel a Sínai-félszigeten lezuhant orosz gép ellen elkövetett terrortámadás elkövetőit, az orosz hadseregnek pedig parancsba adta, hogy fokozza légicsapásait Szíriában - jelentették kedden orosz hírügynökségek.
Az orosz elnök 50 millió dollárt ajánlott fel annak, aki olyan információkat szolgáltat, amelyek elvezetnek a tettesekhez. A történteket az egyik legvéresebb bűnnek nevezte, valamint hozzátette, hogy a terroristák megfizetnek majd bűneikért.
Frissítés: Oroszország beveti hadászati bombázóit, és együttműködik Franciaországgal
Oroszország beveti a hadászati bombázóit is Szíriában az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet ellen - erről tájékoztatta Vlagyimir Putyin orosz elnököt Szergej Sojgu védelmi miniszter kedden. Vlagyimir Putyin orosz elnök arra utasította a Moszkva orosz cirkálót, hogy működjön együtt a francia haditengerészet repülőgép-hordozója által vezetett hajórajjal a Földközi-tengeren.
A francia és orosz erők várhatóan rövidesen elkezdik a katonai együttműködést Szíriában a szélsőségesek ellen.
"Közvetlen kapcsolatba kell lépni a franciákkal, és mint szövetségesekkel kell együttműködni velük" - adta ki az utasítást az orosz elnök.
Ezzel a döntéssel Moszkva a szíriai Latakia tartománybeli Hmeimim támaszponton állomásozó orosz vadászbombázók mellett az Oroszországból induló Tu-160-as, Tu-95MSZ és Tu-22M3 típusú hadászati repülőgépekkel is csapást mért a terrorszervezetre - mondta Sojgu.
Moszkvai idő szerint reggel öt óra és öt óra harminc perc között tizenkét Tu-22M3-as mért csapást az IÁ állásaira Rakka tartományban. Kilenc óra és kilenc óra negyven perc között Tu-160 és Tu-95MSZ típusú rakétahordozó nehézbombázók 34 robotrepülőgépet indítottak a szélsőségesek állásai ellen Aleppó és Idlíb tartományokban - tette hozzá a védelmi miniszter.
(MTI - HVG nyomán)