Nimr al-Nimr síita főpap szaúd-arábiai kivégzése miatt tüntetők szombat este megtámadták a szunnita királyság teheráni nagykövetségét, és bejutottak a létesítmény terültére, de az iráni rendőrség nem sokkal később kiszorította őket - jelentette az ISNA iráni hírügynökség.
A tiltakozók Molotov-koktélokkal dobálták meg a nagykövetséget, majd betörtek a misszió területére. A Reuters brit hírügynökség internetes közösségi oldalakon terjedő fényképekre hivatkozva azt írta, hogy tüzeket gyújtottak az épületben, és annak legalább egy helyiségét feldúlták, a berendezési tárgyakat összetörték.
Az ISNA beszámolója szerint a rendőrség nem sokkal később kiszorította a demonstrálókat a nagykövetség területéről, de az épület előtt továbbra is sokan vannak. A létesítményt a készenléti rendőrség tagjai vették körül, és az épületet tűzoltók lepték el. A teheráni rendőrfőnök is a helyszínre érkezett a kedélyek lecsillapítása végett.
Az iráni külügyminisztérium szombat esti közleményében nyugalomra intette a tüntetőket, és felszólította őket, hogy ne tegyenek kárt a diplomáciai képviseletben.
Nem sokkal korábban az iráni Forradalmi Gárda azonban "kíméletlen megtorlással" fenyegette meg a szaúdi uralkodócsaládot al-Nimr kivégzése miatt. "Kíméletlen megtorlás fogja érni az al-Szaúd (családot) a közeljövőben, ami ennek a terrorista párti, iszlámellenes rezsimnek a bukását fogja okozni" - áll a hivatalosan a síita Irán politikai-vallási rendszerének védelméért felelős befolyásos fegyveres szervezet által kiadott közleményben.
A szaúdi belügyminisztérium szombat reggel jelentette be, hogy terrorizmus vádjával kivégeztek negyvenhét embert, köztük Nimr al-Nimr neves síita hitszónokot.
Az egyik legradikálisabb szaúd-arábiai síita hitszónoknak tartott 56 éves Nimrt 2012 júliusában tartóztatták le tömegtüntetésekre és zavargásokra való felbujtás vádjával. Letartóztatásának hírére több tüntetés volt a síiták lakta keleti Katíf régióban, amely korábban a síiták hátrányos megkülönböztetése elleni tiltakozások központja volt. Az egyik tüntetésen két ember meghalt, húszan pedig megsebesültek. Szaúd-Arábia 27 milliós lakosságának mintegy 15 százaléka síita.
A kivégzésre adott "ellenséges" iráni megszólalásokra hivatkozva Szaúd-Arábia szombaton behívatta Irán rijádi nagykövetét, és a szaúdi vezetés "megdöbbenését" fejezte ki, amiért Teherán - megítélése szerint - "beleavatkozott a királyság belügyeibe".
Szaúd-Arábia és Irán már eddig is egymás legfőbb politikai-vallási riválisainak számítottak a Közel-Keleten, és több térségbeli konfliktusban is szemben álló feleket támogatnak. Egyes elemzői értékelések szerint al-Nimr kivégzése tovább hevítheti a feszültségeket a két ország között.
Helyi idő szerint szombaton Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár "mély megdöbbenésének" adott hangot a szaúdi kivégzések miatt. "Al-Nimr sejket és a többi kivégzett rab közül másokat is olyan eljárások során ítéltek el, amelyek súlyos aggodalmakat vetettek fel a vádak jellegét, illetve az eljárás tisztességességét illetően" - fogalmazott Ban Ki Mun közleményében.
Az ENSZ-főtitkár szóvivője szerint már korábban is felszólalt al-Nimr ügyében a szaúdi hatóságoknál, és a halálos ítéletek enyhítését szorgalmazta.
Ban Ki Mun ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy nyugalomra és önmérsékletre int a történtekkel kapcsolatban. Arra szólította fel a térség politikai vezetőit, hogy tartózkodjanak a vallási feszültségek felkorbácsolásától.
Frissítés: Az isteni kéz bosszúját emlegette Irán legfőbb vezetője
Súlyos politikai hibának minősítette Szaúd-Arábia részéről Nimr al-Nimr síita főpap kivégzését Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője, aki szerint az „isteni kéz” bosszút áll majd ezért a cselekményért. Ali al-Szisztani ajatollah, Irak vezető síita méltósága szintén élesen elítélte Rijád tettét.
"Nimr al-Nimr mártír sejk kivégzése Szaúd-Arábia vezetőinek politikai hibája" - mondta Hamenei az iráni vezető egyházi személyek teheráni gyűlésén. Úgy vélte, hogy a főpap igazságtalanul kiontott vére bosszút gerjeszt majd Rijáddal szemben. Az "isteni kéz" minden bizonnyal bosszút áll a szaúdi vezetőkön - hangsúlyozta Hamenei, aki egyébként már az előző napon Twitter-bejegyzésben fejezte ki tiszteletét Nimr al-Nimr iránt. Honlapján olyan kép látható, amely Szaúd-Arábiát az Iszlám Állam terrorszervezethez hasonlítja.
Ali al-Szisztani ajatolláh, Irak vezető síita méltósága "igazságtalan agressziónak" nevezte a kivégzéseket. Közleményében saját és hívei nevében úgy fogalmazott: "végtelen szomorúsággal és sajnálattal fogadtuk a testvéreink mártírhaláláról szóló bejelentést".
Haszan Róháni iráni elnök teljes mértékben igazolhatatlannak minősítette a szaúdi vallási vezető kivégzését.
Szombaton az iráni Forradalmi Gárda is megtorlást helyezett kilátásba a történtek miatt.
Szaúd-Arábiában negyvenhét embert végeztek ki szombaton terrorizmus vádjával, köztük volt a neves síita főpap is, akinek lefejezését azonnal elítélték Irán, Libanon és Irak vallási és politikai vezetői, az Európai Unió és az Amnesty International (AI) jogvédő szervezet is bírálta a kivégzéseket.
A halálos ítéletek végrehajtását szombat reggel jelentette be a szaúdi belügyminisztérium. A kivégzéseket 12 városban hajtották végre. A tárca szerint a kivégzettek zömének köze volt az al-Kaida terrorszervezet által 2003 és 2006 között Szaúd-Arábiában elkövetett merényletekhez. A 47 kivégzett közül 45 szaúdi volt, illetve lefejeztek egy csádi és egy egyiptomi állampolgárt is.
(MTI - VS)