Vlad Tepes havasalföldi fejedelem nyerné meg a romániai államfőválasztást egy felmérés szerint, ha azon történelmi személyiségek is indulnának. A kutatásból kiderül, hogy a Drakula-történeteket ihlető középkori uralkodó elnyerné az RMDSZ-szavazók többségének a támogatását is.
Zoom
A bukaresti Infopolitic kutatási és tanulmányi központ február elején 1096 felnőtt lakos megkérdezésével végzett rendhagyó felmérést arról, kit látnának szívesen a román állampolgárok az államfői székben, ha arra egykori uralkodók is pályázhatnának. A válaszadók 35 százaléka úgy foglalt állást, hogy ebben a hipotetikus helyzetben a különös kegyetlenkedéséről elhíresült, a 15. században uralkodó Karóbahúzó Vlad neve mellé ütné a pecsétet.
Második a rangsorban (21 százalék) az 1859 és 1866 között az Egyesült Román Fejedelemséget irányító Alexandru Ioan Cuza, Stefan cel Mare moldvai fejedelemre a megkérdezettek 18, míg a Havasalföldet Moldvával és Erdéllyel egyesítő Mihai Viteazul (Vitéz Mihály) craiovai bánra 9 százaléka voksolna. Őket Constantin Brancoveanu, Decebal (6 százalék) és Tudor Vladimirescu (2) követi. A kedden ismertetett felmérés tanúsága szerint Vlad Tepes nemtől és korcsoporttól függetlenül tarol a választókorú lakosság körében: a nők 29, a férfiak 42, a 18-34 év közöttiek 34, a 35-59 év közöttiek 37, míg a hatvan év fölöttiek 35 százaléka látná szívesen államfőként.
Érdekes magyar vonatkozása is van a felmérésnek. Az Infopolitic közvélemény-kutatás során ugyanis politikai hovatartozás alapján is mérték a válaszadók opcióit, és külön besorolást kaptak az RMDSZ-szavazók. Utóbbiak 27 százaléka szintén Vlad Tepest választaná meg államfőnek, őt Stefan cel Mare követi 26, Mihai Viteazul tíz, majd Constantin Brâncoveanu hét százalékkal. A bukaresti intézet munkatársait meglepte, hogy Mihai Viteazul népszerűsége magasabb (tíz százalék) az RMDSZ-szimpatizánsok körében, mint a baloldali (7) és jobboldali (8) szavazók között.
Egyébként az IRES közvélemény-kutató intézet által 2014 áprilisában készített felmérés során ugyanannyian válaszoltak igennel, mint nemmel (46 százalék) arra a kérdésre, hogy megválasztanák-e Nicolae Ceausescu kommunista diktátort államfőnek.
(Krónika nyomán)