Ifjabb Donald Trump, az amerikai elnök legidősebb fia kedden elektronikus levelek sorát hozta nyilvánosságra, amelyek szerinte azt bizonyítják, hogy Natalja Veszelnyickaja orosz ügyvédnő valóban ígért a tavalyi elnökválasztási kampányban Hillary Clinton demokrata elnökjelöltről terhelő dokumentumokat, amelyeket az orosz főügyész bocsátott volna rendelkezésére.
Trump legidősebb fia kedden délelőtt azt követően hozta nyilvánosságra az e-maileket, hogy Veszelnyickaja ügyvédnő az NBC televíziónak Moszkvában nyilatkozva tagadta, hogy ilyen jellegű dokumentumokat ajánlott volna.
Here's my statement and the full email chain pic.twitter.com/x050r5n5LQ— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) 2017. július 11.
Az ifjabb Donald Trump által nyilvánosságra hozott egyik elektronikus levélben – amelyet Rob Goldstone zenével foglalkozó reklámszakember küldött neki tavaly júniusban – az olvasható: “Oroszország főállamügyésze… felajánlotta, hogy a Trump-kampány rendelkezésére bocsát néhány hivatalos dokumentumot és információt, amely gyanúba keveri Hillary Clintont és oroszországi ügyleteit, s ez nagyon hasznos lehet édesapádnak".
Goldstone az angol nyelvű levélben a Crown prosecutor (koronaügyész) kifejezést használta, jóllehet Oroszországban ilyen tisztség utoljára a cári időkben létezett.
Goldstone a levélben arról is ír, hogy “ez nyilvánvalóan nagyon magas szintű és érzékeny információ, de része annak a támogatásnak, amelyet Oroszország és kormánya nyújt Trumpnak".
Terhelő dokumentumok Clinton "oroszországi ügyleteiről"
A többi e-mailben a találkozó megszervezéséről, a moszkvai kapcsolattartóról – Emin Agalarov énekes-dalszerzőről és Donald Trumppal kapcsolatot kereső ingatlanfejlesztő édesapjáról, Araz Agalarovról – esik szó. Kiderül belőlük, hogy Araz Agalarov találkozott az orosz főügyésszel, és e találkozón merült fel, hogy a Trump-kampánytörzsnek átadnának Hillary Clinton oroszországi ügyleteiről szóló, terhelő tartalmú dokumentumokat.
Goldstone levélben javasolta ifjabb Donald Trumpnak a közvetlen találkozót Emin Agalarovval, megjegyezve, hogy a javaslatot elküldhetné Donald Trumpnak is, de “mivel rendkívül érzékeny dolog, ezért azt akartam, hogy te tudj róla először". Trump fia elfogadta az ajánlatot.
Az amerikai tőzsdeindexek egy időre jelentősen estek a Trump fia által nyilvánosságra hozott információk hatására.
"Csakis azt hallották meg, amit akartak"
Veszelnyickaja tagadta, hogy bármilyen kapcsolatban állna a Kremllel, és kitartott amellett, hogy egyik ügyfele érdekében találkozott ifjabb Donald Trumppal tavaly júniusban. A meg nem nevezett ügyfél – Veszelnyickaja állítása szerint – orosz volt, és a Magnyitszkij-törvény miatt kérte az ügyvédnő közbenjárását. A Szergej Magnyitszkij moszkvai ügyvéd nevét viselő törvényt az amerikai kongresszus 2012-ben fogadta el, és a szankciós, úgynevezett Magnyitszkij-listára kerülőket beutazási tilalommal, valamint vagyonbefagyasztással sújtja.
Az interjúban Natalja Veszelnyickaja hangsúlyozta: soha nem volt semmiféle terhelő dokumentuma Hillary Clintonról, a demokraták elnökjelöltjéről, és soha nem is állt szándékában ilyen jellegű információkkal foglalkozni. Arra a kérdésre, hogy ifjabb Donald Trumpnak miért volt az a benyomása, hogy az elnökválasztási folyamatban hasznosítható adatokkal és dokumentumokkal szolgálhat, Veszelnyickaja úgy válaszolt: “Lehetséges, hogy talán ilyen információk után kutattak, és olyan nagyon akarták, hogy csakis azt hallották meg, amit akartak".
A The New York Times című napilap szombaton írt először arról, hogy Donald Trump legidősebb fia tavaly júniusban a New York-i Trump-toronyban találkozott az orosz ügyvédnővel. A lap szombat óta minden nap újabb részletet közöl a találkozóról, a többi között azt is, hogy ifjabb Trump azért találkozott Veszelnyickajával, mert az ügyvédnő terhelő dokumentumokat ígért Hillary Clintonról.
Ifjabb Donald Trump a találkozó tényét közleményben ismerte el, de leszögezte, hogy nem kért információkat a demokrata párti elnökjelöltről. Mint közleményében írta, Veszelnyickaja jelentkezett ezzel az ígérettel, meghallgatta őt, de “kijelentései homályosak és kétértelműek" voltak, és “hamar világossá vált, hogy nincsenek érdemi információi". A találkozó rövid volt és egyszeri, s részt vett rajta Paul Manafort, a Trump-kampány akkori menedzsere és Jared Kushner, Donald Trump veje is. Donald Trump nem vett részt a találkozón, és nem is tudott róla.
A szenátus meghallgatná Trump fiát
Az amerikai szenátus hírszerzési bizottsága meghallgatásra készül behívni Donald Trump elnök legidősebb fiát, akitől dokumentumok bemutatását is várja - közölte kedden a szenátus egyik, magát megnevezni nem akaró tisztségviselője a Reuters hírügynökséggel.
A testület azután döntött így, hogy az amerikai elnök legidősebb fia ezen a napon elektronikus levelek sorát hozta nyilvánosságra. Ezek szerint ifjabb Donald Trump szívesen beleegyezett abba, hogy találkozik egy orosz ügyvédnővel, Natalja Veszelnyickajával, aki a tavalyi elnökválasztási kampányban Hillary Clinton demokrata elnökjelöltre nézve terhelő dokumentumokat ígért számára.
A szenátus hírszerzési bizottsága már hétfőn is jelezte, hogy meghallgatná az ifjabb Trumpot, miután a The New York Times ebben a témában cikket közölt. Donald Trump fia ügyvédje útján jelezte: készséggel áll a tavalyi választási kampányba történt esetleges orosz beavatkozásokat vizsgáló kongresszusi bizottságok rendelkezésére.
Frissítés: "minőségi ember"
Az amerikai elnök közleményben dicsérte legidősebb fiát, mert nyilvánosságra hozta az orosz ügyvédnővel folytatott tárgyalásairól szóló elektronikus leveleket.
Trump közleményét a Fehér Ház helyettes szóvivője, Sarah Huckabee Sanders ismertette szokásos napi sajtóértekezleten. Az elnök "minőségi embernek" nevezte legidősebb fiát, és dicsérte törekvését az átláthatóságra.
Sarah Huckabee Sanders a sajtótájékoztatón azt mondta: az elnököt frusztrálja, hogy Oroszország témája változatlanul napirenden van, és szeretné, ha túllépnének ezen. A továbbiakban a Fehér Ház nem is kíván kommentárt fűzni az ügyhöz. Minden további kérdésre az elnök és az elnök fiának külső jogi tanácsadói adnak majd választ – tette hozzá.
A helyettes szóvivő nevetségesnek minősítette, hogy az orosz kapcsolatok ügyében hamis esküt és hazaárulást emlegetnek egyesek.
Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője közben nyilatkozatban szólította fel ifjabb Donald Trumpot, hogy adja át az oroszországi levelezéséről valamennyi dokumentumot. Schumer egyúttal a képviselőház republikánus politikusait is felszólította, hogy szavazzák meg az Oroszország szankcionálásáról szóló törvényjavaslatot.
Sürgette ifjabb Donald Trump szenátusi meghallgatását Diane Feinstein, a szenátus igazságügyi bizottságának befolyásos demokrata párti tagja is.
A Fehér Házban tartott napi sajtóértekezlettel csaknem egy időben tartott sajtótájékoztatót a külügyminisztériumban Heather Nauert külügyi szóvivő is. Bejelentette: jövő hétfőn Washington vendége lesz Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes. Rjabkov várhatóan Thomas Shannon politikai ügyekért felelős külügyminiszter-helyettessel tárgyal majd.
Az orosz diplomata látogatását a múlt hónapra tervezték, de akkor Oroszország lemondta, válaszul arra, hogy az amerikai kormány további 38 orosz személyt és vállalatot tett szankciós listára ukrajnai tevékenységük miatt.
(MTI nyomán)