A CIA egyik tisztje volt, aki hírt adott Donald Trumpnak arról a telefonbeszélgetéséről, amely a Demokrata Párt és több republikánus szerint jogos alapot ad az Egyesült Államok elnökének elmozdítására. A BBC cikke szerint a Fehér Ház – ahol a nyilvánosság számára továbbra is névtelen CIA-tiszt korábban dolgozott – teljes egészében el akarta rejteni a nyilvánosság elől a telefonhívást.
Zoom
Trump és Zelenszkij szerdai találkozója (fotó: Jonathan Ernst/Reuters)
Trump július 25-én beszélt az ukrajnai elnökkel, többször kérve, hogy a hatóságok alaposan nézzenek utána annak az ukrán olajkikötőt érintő ügynek, amelyben Joe Biden fia is érintett az egyik cég igazgatótanácsi tagjaként.
Az ügy azért lehet alap az impeachmentre, mert ha bebizonyosodik, hogy Trump valóban az elnök közreműködését kérte az ukrajnai nyomozás előremozdításához, az úgy is értelmezhető, hogy az Egyesült Államok elnöke saját választási esélyének növelése érdekében kért segítséget egy külföldi ország képviselőjétől, ami törvénytelen. A választási esély növelésének szándékát azért is lehet összekötni a telefonbeszélgetéssel, mert Joe Biden – Barack Obama egykori alelnöke – indult a Demokrata Párt elnökjelöltségéért, hogy 2020-ban ő lehessen Trump kihívója.
A tiszt nem klasszikus értelemben szivárogtató, hiszen nem a nyilvánossághoz, hanem feletteséhez fordult a szerinte jogilag vitatható kéréseket megfogalmazó telefonbeszélgetés ügyében.
Az elnök visszautasítja, hogy bármi törvénytelent tett volna, szerinte ez a Demokrata Párttól és a médiától érkező újabb fakenews. Trump szerint az ügy csupán arra szolgál, hogy elterelje a figyelmet a lényegről: Joe Biden alelnökként közbenjárt azért, hogy az ukrán vezetés elmozdítsa a legfőbb ügyészt, Viktor Sohint, aki épp a Joe Biden fiát az igazgatónácsban alkalmazó ukrajnai cég ügyét vizsgálta az olajkikötő 2014-es megvásárlása kapcsán.
Biden valóban nem titkolta, hogy közreműködött Sohin elmozdításában. 2018-ban ő maga mondta el széles nyilvánosság előtt, hogy egy egymilliárd dolláros hitel folyósításának visszavonását vetette fel arra az esetre, ha az ukránok nem váltják le Sohint. Ez valóban vitatható lépés, de a kulcs annak kiderítése volna, hogy valóban dolgozott-e Sohin a Burisma cég ügyeinek feltárásában, vagy valójában maga is elásta volna az ügyet. A BBC olyan ukrán újságíróval beszélt, aki szerint az utóbbi történt, mert az új vezetés sem akarta teljesen feltárni a pénzmosással egybekötött tranzakciót – bár ez bizonyítéknak azért kevés lenne.
Trump szerint azonban a Biden kétes közbenjárását mutató helyzet egyértelmű, ezért vették elő ezzel szembeállítva a demokraták a telefonbeszélgetést. Annak szó szerinti leirata nem ismert, de szerdán a Fehér Ház nyilvánosságra hozta azt az összefoglalót, amely a telefonbeszélgetés közben hivatalosan jelen lévő fültanúk által készített jegyzeteket tartalmazza. Ez jellegéből adódóan viszonylag pontosan, de nem szó szerint követi a beszélgetést.
Zoom
Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője a leirattal (fotó: Jim Lo Scalzo / MTI / EPA)
A szivárogtató kilétének titkolása ügyvédje szerint továbbra is létérdek. Egyelőre az elnök sem tudja, kiről lehet szó. Ez egy hangfelvételből derül ki, amelyen Trump azt követeli, derítsék ki, ki az illető. Az elnök szerint ez a valaki leginkább kémnek nevezhető.
(BBC - Index)