Csaknem ötven, kísérő nélküli kiskorút szállítottak át szombaton Németországba görögországi menekülttáborokból.
A berlini belügyminisztérium arról számolt be, hogy a negyvenhét gyerek megérkezett Athénból Hannoverbe, s bár felszállás előtt tesztelték őket koronavírusra, két hétig karanténban maradnak, mielőtt más tartományokba szállítanák át őket.
Horst Seehofer (aki néhány éve még Orbán migrációellenes barátja volt...), a tárca vezetője azt közölte, hogy az áthelyezéseket hónapokon át tartó előkészítés előzte meg, valamint abbéli reményét fejezte ki, hogy más európai uniós tagállamok is követik majd a német példát, és befogadnak "menekült" gyerekeket.
A csoport afgán, szíriai és eritreai állampolgárokból, négy lányból és negyvenhárom fiúból áll, és több testvérpár is van köztük. Egyeseket már családtagjaik várják Németországban.
Eddig a görögországi Leszbosz, Számosz és Kiosz szigetén található táborokban tartózkodtak, amelyek emberi jogi aktivisták szerint nem megfelelőek a gyerekek elszállásolására.
Kiriákosz Micotakisz görög miniszterelnök örömét fejezte ki az áthelyezésekkel kapcsolatban, hozzátéve, abban bízik, hogy a következő hónapokban további 1500 kísérő nélküli kiskorút fogadnak majd be az EU-s társországok.
A német kormány márciusban ígéretet tett arra, hogy legalább 350 gyereket áttelepít Görögországból.
Szerdán Luxemburg már átvett tizenkét gyereket a délkelet-európai országból.
Az ENSZ adatai szerint több mint 5200 kísérő nélküli kiskorú tartózkodik Görögországban, ahol körülbelül 100 ezer ember torlódott fel azóta, hogy 2016-ban az európai országok lezárták határaikat a migránsáradat előtt. Az ún. menekülttáborok túlzsúfoltak, a legrosszabb állapotok a Törökországhoz közeli szigeteken vannak, ahol több mint 36 ezer menedékkérő vár sorsára, noha e táborokat eredetileg 6100 ember befogadására tervezték.
(MTI nyomán)