Az FBI birtokába került állítólag egy Hunter Bidenhez tartozó laptop, amely külföldi üzleti e-maileket, köztük ukrajnai és kínai kapcsolatokat tartalmaz – közölte a Fox News kedden.
A Fox News számára a két vezető közigazgatási tisztviselő információit a laptop és az e-mailek vizsgálatáról az FBI sem megerősíteni sem cáfolni nem volt hajlandó. A hírcsatorna ugyanakkor megtudta, hogy az FBI és az Igazságügyi Minisztérium illetékesei egyetértenek John Ratcliffe nemzeti hírszerzési igazgató azon értékelésével, miszerint a laptop nem egy orosz dezinformációs kampány része, amely a demokrata elnökjelölt, Joe Biden ellen irányulna.
Ratcliffe hétfőn azt mondta, hogy Hunter Biden laptopja és a rajta lévő e-mailek „nem részei valamiféle orosz dezinformációs kampánynak”, annak ellenére, hogy a Képviselőház hírszerzési bizottságának demokrata párti elnöke, a kaliforniai Adam Schiff ezt állította.
„Hadd fogalmazzak világosan: a hírszerző közösség nem hiszi el ezt, nincs olyan információ, amely ezt alátámasztaná” – mondta Ratcliffe. „Nem osztottunk meg semmilyen hírszerzési adatot sem Adam Schiffel sem a kongresszus bármely tagjával. Ez egyszerűen nem igaz” – tette hozzá, miközben egy másik magas rangú szövetségi rendvédelmi tisztviselő a Fox Newsnak azt állította: az e-mailek hitelesek.
Az FBI a szenátus belbiztonsági bizottsági elnökének, a republikánus Ron Johnsonnak írt levelében, mely Hunter Biden üzleti ügyeit, valamint a szóban forgó laptopot vizsgálja, kijelentette, hogy az irodának jelenleg nincs mit hozzáfűznie a Nemzeti Hírszerzési Igazgató október 19-i nyilvános nyilatkozatához a rendelkezésre álló újabb információk kapcsán.
Hunter Biden szóban forgó e-mailjeit először a New York Post szerezte meg, melyekből kiderült, hogy Hunter Biden apját, az akkori alelnököt bemutatta az ukrán Buriszma Holdings földgázipari cég felső vezetőjének azért, hogy az gyakoroljon nyomást az ukrán kormányra Viktor Sokin ügyész eltávoláításáért, aki ekkor a társaság alapítója után nyomozott.
A Post nyomozásából kiderül, hogy Biden fia, Hunter kérésére 2015 áprilisában találkozott Vadim Pozsarszkij ügyvivővel Washingtonban. A találkozóról a Post szerint egy e-mailben tettek említést, amelyet Pozsarszkij küldött Hunter Bidennek 2015. április 17-én – egy évvel azután, hogy Hunter felvette pozícióját a Burisma igazgatóságában.
„Kedves Hunter, köszönöm, hogy meghívott DC-be, hogy lehetőséget teremtett, hogy megismerkedjek az apjával, és az együtt töltött kis időt. Valóság (Reality, így) megtiszteltetés és öröm” – olvasható az e-mailben.
Joe Biden kampánystábja a Fox News Sunday-nak azt állította, hogy a volt alelnöknek „soha nem volt találkozója” Pozsarszkijjal. Biden az e-mailek megjelenése előtt pedig többször azt állította, hogy „soha nem beszéltem a fiammal tengerentúli üzleti kapcsolatairól”. Hunter Biden üzleti kapcsolatai és a Buriszma igazgatóságában betöltött szerepe még Donald Trump 2019-es impeachment-eljárása kapcsán jelent meg.
Egy másik, 2017. május 13-i e-mail, amelyet a Fox News kapott, egy kínai energiavállalattal kötött üzleti megállapodás keretében hat ember számára szóló „jutalomcsomagokat” említ. Az e-mail Hunter Bident „elnök / alelnökként nevezi meg a CEFC-vel kötött megállapodás függvényében”. Ez egyértelműen a mára csődbe jutott CEFC China Energy Company-ra vonatkozik.
Az egyik e-mail tartalmaz egy megjegyzést, a „Nagyfiúra”, mely a Fox forrásai szerint a volt alelnökre vonatkozik.
Biden nem kommentálta ezt az e-mailt, illetve állítólagos részvételét a kínai energiaipari céggel folytatott esetleges megállapodásokban. Válaszként stábja nyilvánosságra hozta a volt alelnök adóbevallásait, amelyek nem tükröznek kínai befektetésekben való bármilyen részvételt.
A Fox News múlt héten kapott e-mailjeiből kiderült, hogy a Buriszma Holdings tanácsadója, Vadim Pozsarszkij 2014. május 12-én e-mailt küldött Hunter Bidennek, amelyben tanácsot kért arról, hogyan használhatná fel „befolyását egy üzenet továbbítására”. hagyja abba, amit a vállalat „politikai indíttatású cselekedeteknek” tekint.
"Sürgősen szükségünk van a tanácsára arra vonatkozóan, hogyan használhatná befolyását üzenet / jelzés továbbítására stb., hogy leállítsák az ellenünk folyó politikai indíttatású cselekedeteket” – írta Mikola Pozsarszkij.
A Fox News dokumentumai között szerepel egy olyan FBI-dokumentum, amely részletezi az iroda és John Paul Mac Isaac, a „The Mac Shop” tulajdonosának kapcsolatát, aki a laptop tartalmát jelentette a hatóságoknak. A dokumentum szerint Isaac idézést kapott 2019. december 9-én vallomástételre az amerikai delaware-i kerületi bíróság elé. Az egyik oldalon látható a birtokba vett laptop és merevlemez sorozatszáma is. Ezidáig az FBI és a Delaware-i bíróság irodája sem volt hajlandó nyilvánosan kommentálni a kialakult helyzetet.
(Fox - Mandiner)