Az ukrán hadsereg hétfő hajnalban kiadott helyzetértékelése szerint az orosz erők Kijev ostromára készülnek, ezzel egyidejűleg teljes ellenőrzés alá akarják vonni Irpiny és Bucsa településeket az ukrán főváros közelében, és próbálják elérni Kijev keleti külvárosait. /Frissülő összeállítás./
Zoom
Ukrán ellenőrzőpont egy felrobbantott közúti hídnál Brovari várostól keletre (fotó: Dimitar Dilkoff / AFP)
Vadim Deniszenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója vasárnap este arról beszélt egy élő televíziós műsorban, hogy a Kijev felé vezető utakon nagy számban gyülekeznek az orosz erők és harci járművek. A tanácsadó szerint az ukrán vezetés abból indul ki, hogy a következő napok döntő ütközetét Kijevért fogják vívni - jelentette az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Vitalij Klicsko kijevi polgármester a Telegram-csatornáján azt írta, hogy harcok folynak Kijev közelében, és a főváros igyekszik felkészülni a védekezésre. Elmondása szerint több ellenőrzőpontra ellátogatott a város határában, és azt tapasztalta, hogy az ukrán biztonsági erők elszántak mindenféle támadás visszaverésére.
Ukrán tisztségviselők közlése szerint az orosz erők országszerte több tüzérségi és rakétatámadást hajtottak végre vasárnap. A Kijevtől északra fekvő Csernyihiv város lakónegyedeire nagy erejű bombákat dobtak. Este heves tüzérségi támadás érte a déli Mikolajiv és a keleti Harkiv városokat.
Zelenszkij bírálta, hogy a Nyugat szó nélkül hagyja a hadiüzemek orosz fenyegetését
Bírálta a nyugati országok vezetőit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, amiért szó nélkül hagyták Oroszország arra vonatkozó bejelentését, hogy hadiüzemeket fog támadni.
"Egyetlen vezetőt sem hallottam, aki reagált volna erre" - mondta vasárnap késő este közzétett videóüzenetében Zelenszkij.
"Az (orosz) agresszornak ez az arcátlansága egyértelmű jelzés kell, hogy legyen a Nyugatnak arra nézve, hogy az Oroszországra kivetett szankciók nem elégségesek" - tette hozzá.
Kiemelte: az ukrajnai hadiüzemekben több ezren dolgoznak, ezek a létesítmények városokban működnek, és több százezer ember él a közelükben.
Az orosz védelmi minisztérium vasárnap azt közölte, hogy az orosz haderő nagy pontosságú fegyverekkel csapást készül mérni ukrajnai hadiüzemekre. Emiatt arra figyelmeztették ezeknek a katonai ipari létesítményeknek az alkalmazottjait, hogy hagyják el az üzemek területét.
Az ukrán elnök szorgalmazta, hogy hozzanak létre "bíróságot", ahol felelősségre vonnák azokat, akik ilyesféle bűncselekményeket követnek el.
Zelenszkij felhívta a figyelmet arra, hogy "a megszállók" a jelek szerint úgy érzik, büntetlenül cselekedhetnek, ha így előre bejelenthetik "tervezett kegyetlenkedéseiket".
Franciaország jódtablettákat küldött Ukrajnának
Franciaország különböző egészségügyi termékeket, köztük jódtablettákat küldött Ukrajnának az orosz hadsereggel szembeni harcok során esetlegesen bekövetkező nukleáris baleset okozta vészhelyzet esetére - jelezte vasárnap a francia külügyminiszter. Jean-Yves Le Drian azt is kijelentette: hisz Ukrajna végső győzelmében az orosz invázióval szemben.
"Igen, küldtünk egészségügyi termékeket, s az is van benne" - mondta Jean-Yves Le Drian a France 5 köztelevízióban azon kérdésre, hogy Franciaország tényleg küldött-e jódtablettákat Ukrajnának.
Délután Franciaország ukrajnai nagykövete, Etienne de Poncins a BFM hírtévében közölte: 2,5 millió adag jódkészítmény érkezik Ukrajnába Franciaországból nukleáris vészhelyzet esetére.
A külügyminiszter megerősítette: vasárnap délután Emmanuel Macron francia államfő ismét beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel "a nukleáris védelem szavatolása" érdekében.
A csaknem kétórás megbeszélésen a francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint Emmanuel Macron a zaporizzsjai nukleáris erőműnél péntekre virradóra történt bombázást követően "súlyos aggodalmának" adott hangot az ukrajnai atomerőművek biztonsága miatt. Az orosz elnök kijelentette, hogy nem áll szándékában megtámadni atomerőműveket, és kész tiszteletben tartani a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) az atomerőművek védelmét érintő rendelkezéseit - olvasható a francia elnöki közleményben, amely szerint Putyin beleegyezett abba, hogy "a NAÜ, Ukrajna és Oroszország között párbeszéd kezdődjön az erőművek biztosításáról". Hétfőn a NAÜ Kormányzótanácsa javaslatokat szeretne tenni ennek érdekében.
Jean-Yves Le Drian arról is beszélt, hogy hisz Ukrajna végső győzelmében, de tart attól, hogy az ukrán nagyvárosok orosz ostroma rombolással és civil áldozatokkal járhat.
"Tíz napja a legszembetűnőbb Ukrajna erős ellenállóképessége, amire a szakértők nem számítottak" - hangsúlyozta Jean-Yves Le Drian.
"Most következnek az ostromok, amelyek szomorú tapasztalatunk szerint részét képezik az orosz erők tevékenységének" - tette hozzá.
"Előttünk van Groznij és Aleppó példája, ez fog most elkezdődni" - hívta fel a figyelmet, az elmúlt évtizedekben az orosz bombázások által romba döntött csecsen és szíriai városokra utalva. "Úgy vélem, hogy látni fogjuk Mariupolnál, amikor vége lesz a háborúnak, borzalmas lesz, és ott van Odessza és aztán Kijev" - fogalmazott Jean-Yves Le Drian.
Az Elysée-palota szerint Emmanuel Macron úgy ítéli meg, hogy az orosz elnök "továbbra is nagyon eltökélt azon céljai elérésében, amelyeket nácitlanításnak vagy Ukrajna semlegesítésének nevez", valamint a Krím félsziget és a Donyec-medence függetlenségének elismertetésében, ami pedig Párizs szerint "elfogadhatatlan az ukránok számára".
"Úgy vélem, hogy Ukrajna győzni fog" - jelentette ki a francia külügyminiszter Oroszország diplomáciai elszigetelődésére és a nemzetközi szankciók hatásaira alapozva.
"Jelentős szankciókat foganatosítottunk, amelyek hatásai most kezdenek súlyosakká válni, és szerintem egyre súlyosabbak lesznek. Emiatt a háború ára elviselhetetlen lesz, s egy idő után Putyin elnöknek azzal kell szembesülnie, hogy döntenie kell: vagy hatalmas következményekkel jár mindez Oroszország működésére, vagy megnyitja a tárgyalásokat" - mondta a francia külügyminiszter.
Letartóztattak egy papot Oroszországban háborúellenes prédikáció miatt
Aktivistacsoportok számoltak be arról, hogy Oroszországban letartóztattak egy papot vasárnap, mert háborúellenes prédikációt tartott, és bíróság elé kell állnia hétfőn.
John Burdin atyát nem sokkal azután vették őrizetbe, hogy beszédet mondott egy kis gyülekezetnek, amelyben a háború ellen prédikált, valamint közölte a helyiekkel, milyen pusztítás és bombázás zajlik az ukrán városokban. A rendőrség a fegyveres erők hiteltelenítése címen vádolta a papot. Oroszország ukrajnai inváziójának kezdete óta eddig több mint 13 ezer embert tartóztattak le, amiért a háború ellen tüntettek, közülük vasárnap több mint 4600-at.
Videón, ahogy lelőnek egy repülőgépet Harkiv fölött
Felkerült a Twitterre egy videó, amelyben az látható, ahogy lelőnek egy repülőgépet Harkiv fölött. A BBC szerint hiteles a felvétel, ám nehéz meghatározni a pontos helyszínt, valamint azt, hogy orosz vagy ukrán repülőgépről van-e szó.
Egyes források szerint egy orosz Szu–25-ös lőtt le az ukrán légvédelem Harkiv közelében. Állításuk szerint az ukránok szerint az invázió kezdete óta több mint 80 orosz repülőgépet és helikoptert lőttek le eddig.
Zelenszkij sírig tartó üldözéssel fenyeget
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök figyelmeztette az orosz csapatokat, hogy eljön az ítélet napja a szándékos emberölések miatt, amelyeket Ukrajna inváziója idején követnek el.
Hányan haltak már így meg? Nem bocsátunk meg. Nem felejtünk. Mindenkit megbüntetünk, aki szörnyűségeket követett el a háborúban, a mi hazánkban. Nem lesz számotokra csendes hely ezen a földön, leszámítva a sírt – mondta Zelenszkij, hozzátéve, hogy úgy tűnik, az oroszok még többet akarnak ölni, ezért sürgeti a nyugati vezetőket, hogy tegyenek még határozottabb lépéseket Moszkva ellen.
Kiadta a legfrissebb jelentését a brit védelmi minisztérium
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma közzétette a legújabb hírszerzési jelentését, amelyben azt állítja, hogy az orosz erők „minimális szárazföldi előrenyomulást” hajtottak végre a hétvégén – írja a The Guardian.
A következő pontokról számolt be a szervezet:
  • Az orosz erők valószínűleg minimális szárazföldi előrenyomulást hajtottak végre a hétvégén. Nagyon valószínűtlen, hogy Oroszország eddig sikeresen elérte tervezett céljait.
  • Az elmúlt 24 órában nagyarányú orosz légi- és tüzérségi csapások sújtották továbbra is a katonai és polgári helyszíneket Ukrajna városaiban. A közelmúltban végrehajtott támadások Harkivot, Mikolajivot és Csernyihivot célozták, és különösen súlyosak voltak Mariupolban.
Az orosz hadsereg tűzszünetet és humanitárius folyósokat ígér
Az Interfax orosz hírügynökség szerint ma délelőtt 10 órakor az orosz hadsereg tűzszünetet tart és humanitárius folyosókat nyit meg Ukrajna városaiban – számolt be a Sky News.
A szóban forgó, a civilek evakuálására szolgáló folyosók Kijevben, Mariupolban, Harkivban és Szumiban nyílhatnak meg.
Oroszország ételt szállít a Herszon városában élőknek
Az orosz katonák több mint 140 tonna humanitárius segélyt szállítottak az orosz megszállás alatt lévő ukrajnai Herszon régió lakosainak – számolt be az Interfax az orosz védelmi minisztérium közleményéről.
A humanitárius segítségnyújtás hús- és halkonzervekből, gabonafélékből, növényi olajból, palackozott vízből, pékárukból és egyéb alapvető termékekből áll. Herszon városának különböző pontjain, így a város külső területein is mindenki hozzájuthat élelmiszerhez – áll a közleményben.
A humanitárius segélyt szállító konvoj Krímből érkezett az ukrán városba. Az orosz hírügynökség szerint a Herszon melletti települések lakói is elkezdtek kapni segítséget Oroszországtól.
Orosz magánszemélyek havi 5 ezer dollárig utalhatnak külföldre
Az orosz jegybank havi legfeljebb 5 ezer dollárban korlátozta magánszemélyek banki átutalását külföldre más személyeknek, köztük házastársaknak és közeli hozzátartozóknak.
A jegybank közleményében azt írta: "figyelembe véve a devizapiac megnövekedett volatilitását, a pénzügyi stabilitás biztosítását célzó korábbi döntéseken túlmenően arra utasítja a felhatalmazott bankokat, hogy a belföldi magánszemélyek esetében 5 ezer dollárban korlátozzák a havi átutalásokat más természetes személyeknek, beleértve házastársakat és közeli hozzátartozókat.
A jegybank a közeli hozzátartozók közé sorolja a szülőt, gyereket, nagyszülőt, unokát, testvért és féltestvért, az örökbefogadó szülőt és az örökbe fogadott gyereket.
Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök az Ukrajna elleni háború miatti szankciók kiváltotta rubelgyengülés hatására 10 ezer dollárnak megfelelő összegben korlátozta a készpénzkivitelt külföldre.
A tengerről lövik az ukrán kikötővárost
Az Odesszai Regionális Katonai Igazgatóság hadműveleti parancsnoksága szerint Oroszország rakétacsapást mért a tengerről az odesszai régió egyik területére – számolt be a Sky News.
A rakétazápor Tuzla faluját érte, amely mintegy 109 kilométerre délnyugatra fekszik Odesszától. Az áldozatokról nem számoltak be, bár a hatóságok szerint a támadás kritikus infrastruktúrákat érintett.
Odessza kikötőváros egyébként kiemelt célpontja Oroszországnak, mivel elfoglalása elzárná Ukrajnát tengeri importjának és exportjának túlnyomó többségétől.
Mikolajiv is tűz alá került
Állítólag az orosz erők ágyúkkal lőtték Mikolajiv városát hétfő reggel, mindössze egy nappal azután, hogy az ukrán csapatok kiszorították őket a város határairól – számolt be a The Guardian.
A város polgármestere, Olekszandr Szenkevics a Facebookon közzétett üzenetében megerősítette a hírt, amelyben azt írta, hogy az orosz csapatok lakóépületeket vettek célba a városban, és meg is osztott egy videót egy lángokba borult panelházról.
Sok lövedék van a városban, amelyek nem robbantak fel... ne közelítsék meg őket, ne emeljék fel, és ne próbálják megmozgatni őket – figyelmeztetett a polgármester.
Ezért nem vet be atomfegyvert a Nyugat ellen Putyin
Andréi Kozyrev volt orosz külügyminiszter kifejtette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök miért nem fog atomfegyvert bevetni a Nyugat ellen – számolt be a Sky News. Egy Twitter-bejegyzésben azt mondta, hogy Putyin „racionális" ember, és hogy Ukrajna inváziója – bár „borzalmas" – nem irracionális.
Ennek szerinte három oka van:
  • Putyin úgy véli, Ukrajna nem egy valós nemzet, az orosz elnök szerint csak úgy lehetnek függetlenek, hogy ha se a Nyugathoz, se más országhoz nem kötik magukat, azonban mivel – Putyin megítélése szerint – ez nem így van, rákényszeríti őket, mondta Kozyrev.
  • Az elmúlt 20 évben a hadsereg modernizálására szánt pénz nagy részét ellopták, és jachtokra költötték Cipruson, de a katonai tisztviselők úgy érezték, hogy ezt nem jelenthetik Putyinnak.
  • A volt külügyminiszter azzal is érvelt, hogy Oroszország vezetői is elkezdtek hinni saját propagandájukban, miszerint a Nyugat gyenge, beleértve, hogy Joe Biden új amerikai elnök szellemileg alkalmatlan.
Tehát Kozyrev véleménye szerint Putyin racionális; tekintettel erre, az orosz elnök nem fog szándékosan atomfegyvert használni a Nyugat ellen.
Azonban egy „nem szándékos" katasztrófa még benne van a levegőben a volt külügyminiszter szerint, ugyanis az atomerőművek közelében való lövöldözés könnyen oda vezethet.
Az Anonymous azt állítja, feltörte az orosz állami tévét
Az Anonymous hekkercsoport azt állítja, hogy feltörte az orosz állami tévéadásokat, hogy az ukrajnai háborúról készült felvételeket mutassanak be – számolt be a BBC.
Az Anonymous egy Twitter-bejegyzésében közölte, hogy olyan csatornákra tört be, mint a Russia 24, a Channel One és a Moscow 24, valamint a Wink és az Ivi orosz streamingszolgáltatások.
Egy külön bejegyzésben a csoport azt állította, hogy jelenleg történik „a valaha látott legnagyobb Anonymous-művelet”.
Orosz védelmi minisztérium: közel 2400 ukrán katonai létesítmény semmisült meg
Az orosz védelmi minisztérium szerint közel 2400 ukrán katonai létesítmény, köztük 119 légvédelmi rendszer semmisült meg az ukrajnai hadművelet kezdete óta – számolt be az Interfax.
Az ukrán katonai infrastruktúra összesen 2396 eleme semmisült meg a hadművelet ideje alatt – mondta Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője egy hétfői sajtótájékoztatón.
Ezek között volt:
  • 82 irányító és kommunikációs központ;
  • 119 Sz–300, Buk M–1 és Osa légvédelmi rakétarendszer;
  • 827 harckocsi és egyéb páncélozott jármű;
  • 84 rakétavető;
  • 304 tüzérségi rendszer és aknavető;
  • 603 speciális autó;
  • 78 pilóta nélküli légi jármű;
  • 76 radarállomás.
Megölték Hosztomel polgármesterét
A Kyiv Independent osztotta meg a saját Twitter-oldalán, hogy az orosz haderők megölték Jurij Prilipkót, Hosztomel polgármesterét. A városi tanács megerősítette a hírt.
Prilipkó mellett két másik ember is meghalt, amikor élelmet és gyógyszert osztottak a lakosságnak.
Honvédelem helyett csomagtartóban menekülnek
Az ukrán belügyminisztérium közleménye szerint több ukrán férfi is kétségbeesetten próbál elmenekülni Ukrajnából; voltak, akik autók csomagtartóiba bújtak, de voltak olyanok is, akik mozgó vonatra ugrottak – számolt be a Sky News.
A minisztérium azt is közölte, hogy néhány férfi külföldinek adta ki magát, és többen próbálták megvesztegetni a határőröket. A harcolni képes ukrán férfiak ugyanis jelenleg nem hagyhatják el az országot, és erősen bátorítják őket, hogy harcoljanak az orosz erők ellen.
Korábban egy férfit fedeztek fel felesége kocsija csomagtartójában a magyar-ukrán határon. Egy másikat egy Mitsubishi személygépkocsi csomagtartójában találtak holmik között rejtőzködve – a férfi ekkor megpróbálta lefizetni a határőröket.
Egy férfi meg felpattant egy mozgó vonatra, és a határellenőrzés átlépése nélkül próbált átjutni a határon – közölte a minisztérium.
Ukrajna azzal vádolja Oroszországot, hogy megpróbálja manipulálni a világ vezetőit
Oroszország megpróbálja manipulálni Emmanuel Macron francia elnököt és más nyugati vezetőket azzal, hogy azt követeli, az Ukrajnába vezető humanitárius folyosók Oroszországon vagy Fehéroroszországon keresztül vezessenek - mondta egy magas rangú ukrán tisztviselő hétfőn.
Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes közölte: Ukrajna felszólítja Oroszországot, hétfő reggeltől járuljon hozzá a tűzszünethez, hogy az ukránok inkább a nyugat-ukrajnai Lviv felé menekülhessenek.
Ukrajna hétfőn kora reggel kapta meg Oroszország javaslatát, miután Macron beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - mondta Verescsuk egy televíziós tájékoztatón. "Remélem, hogy Emmanuel Macron francia elnök megérti, hogy az Oroszországi Föderáció manipulálja és kihasználja a nevét és őszinte segítő szándékát" - fogalmazott az ukrán politikus.
Ukrajna azzal vádolja az orosz erőket, hogy humanitárius folyosóként kijelölt területeket lőnek, akadályozzák az emberek menekülését a támadás alatt álló városokból.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy az ukrán fővárosból, Kijevből és a keleti Harkivból, Szumiból, valamint Mariupolból kivezető humanitárius folyosókat nyitnak. Moszkva Ukrajnát okolja a humanitárius folyosók eddigi kudarcáért, és tagadja, hogy civileket céloznának meg.
A két fél hétfőn harmadik béketárgyalási fordulóra készül meg nem nevezett helyszínen. Ukrajna nem számít áttörésre a találkozón.
Az ukrán hatóságok szerint mintegy kétszázezer ember ragadt Mariupolban, a legtöbben a föld alá húzódtak, hogy megmeneküljenek az orosz erők több mint hat napja tartó ostromától. A településen megszűnt az élelmiszerutánpótlás, valamint a víz-, az áram- és fűtésszolgáltatás - írta anyagában a Reuters hírügynökség.
Így néz ki a megtámadott kijevi tévétorony környéke
A rakétatámadás gyerekek életét követelte, akik éppen átkeltek az úton.
Zoom
Fotó: Kiss Dániel / Index
Oroszország nem vett részt a hágai nemzetközi bírósági tárgyaláson
Az AP legfrissebb információja alapján a hágai nemzetközi bírósági tárgyalás az orosz ügyvédek, illetve a delegáció nélkül zajlott le. Joan E. Donoghue amerikai bíró és a Nemzetközi Bíróság elnökének elmondása szerint Oroszország hollandiai nagykövete arról tájékoztatta a bíróságot, hogy kormányának egyáltalán nem áll szándékában részt venni a tárgyaláson.
Ahogy az Guardian is megírta, a Nemzetközi Bíróság kétnapos tárgyalást tart Hágában (március 7-én és 8-án), miután Ukrajna kérvényezte, hogy a bíróság kötelezze Oroszországot a háború leállítására, illetve járjon utána annak, hogy Oroszország valóban elkövetett-e háborús bűnöket a több mint egy hete zajló konfliktus során. Ismeretes, általában évekig eltartanak azok az ügyek, amelyek a bíróságra kerülnek.
Orosz katonák rálőttek egy svájci újságíróra, majd elvették az útlevelét, a készpénzét és a laptopját
A jelentések szerint Guillaume Briquet svájci újságíró kórházban van az orosz katonák támadása miatt – számolt be a Sky News. A katonák először rálőttek a sajtós autójára, majd elkobozták az útlevelét, a készpénzét és a laptopját.
Ő a legújabb újságíró, akit az orosz erők célba vettek, miután a múlt héten Kijev mellett rálőttek a Sky News csapatára is. A csapatnak ott kellett hagynia az autóját, hogy egy közeli raktárba meneküljenek, miközben tűz alá vették őket.
Kijev közelében már orosz tankok vonulnak
Ahogy már korábban beszámoltunk róla, az ukrán hadsereg hétfő hajnalban kiadott helyzetértékelése szerint az orosz erők Kijev ostromára készülnek. Ezzel egyidejűleg teljes ellenőrzés alá akarják vonni Irpiny és Bucsa településeket az ukrán főváros közelében, és próbálják elérni Kijev keleti külvárosait.
Az ukrán belügyminiszter tanácsadója vasárnap este arról beszélt egy élő televíziós műsorban, hogy a Kijev felé vezető utakon nagy számban gyülekeznek az orosz harci járművek.
A Reuters hírügynökség nemrég a Twitteren osztott meg egy videót, amelyen beigazolódni látszik az ukrán szóvivő állítása: vonulnak a tankok Kijev területén.
A Kreml hétfői közlése szerint Oroszország „egy pillanat alatt” leállítaná az offenzívát, ha Ukrajna teljesíti a követeléseiket. Ezek közé tartozik, hogy Ukrajna lemond a NATO-hoz való csatlakozásáról, valamint független államként ismeri el a kelet-ukrajnai Donyecket és Luhanszkot.
Tele van aknákkal a Mariupolból kivezető út
Az eddigi legsúlyosabb orosz bombázás Mariupol kikötővárosát érte. Azonban úgy látszik, hogy még a város elhagyása is problémát jelenthet: a Vöröskereszt szerint a kivezető út tele van aknákkal – számolt be a Sky News.
A szervezet akkor fedezte fel az aknákat, amikor civileket próbált kimenekíteni a térségből.
Dominik Stillhart, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) egyik legfelsőbb tisztviselője szerint ez egy „nagyon veszélyes helyzet”. Felszólította mindkét felet, hogy jussanak megállapodásra, hogy a civilek biztonságosan elmenekülhessenek.
Az ukrán erők állítólag visszafoglaltak egy várost
Olekszij Aresztovics elnöki tanácsadó szerint az ukrán erők visszavették az irányítást az északkelet-ukrajnai Csuhujiv városa felett – számolt be a Sky News. Abban a Harkiv régióban található a város, amiben 12 napja heves harcok zajlanak.
Míg az elemzők azt jósolják, hogy Oroszországnak elegendő erőforrása van, hogy elfoglalja Ukrajna kulcsfontosságú területeit, ezek megtartása bonyolultabb lehet – elhúzódhatnak a gerillaharcok kialakulásával. Az előrenyomuló oroszoknak ezért csapatokat is hátra kell hagyniuk, hogy megtartsák a megszerzett területeket. 
Az oroszok megismételték a feltételeiket
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint Ukrajnának el kell ismernie a Krímet orosznak, Donyecket és Luhanszkot pedig független államnak – írja a TASZSZ orosz hírportál.
A szóvivő azt is elmondta, hogy Ukrajnának módosítania kellene az alkotmányát, és el kell utasítania, hogy belépjen bármilyen blokkba.
Peszkov kiemelte: Oroszország befejezi Ukrajna demilitarizálását, és ha teljesülnek a feltételeik, leállítják az ország elleni orosz katonai akciókat.
Ukrajna több megyéjében folynak a harcok, nem halad a civilek evakuálása
Ukrajna több megyéjében folytak hétfőn harcok, az ukrán fél szerint az orosz tüzérségi tűz miatt több nagyvárosból lehetetlen a civilek evakuálása, közben Fehéroroszországban megkezdődött az orosz-ukrán tárgyalások harmadik fordulója.
Hétfő délután a két küldöttség tárgyalóasztalhoz ült a fehéroroszországi Belavezsszkaja Puscsa nemzeti parkban - közölte Telegram-csatornáján a minszki orosz nagykövetség, valamint a BelTA fehérorosz állami hírügynökség. A tárgyalások előtt Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője elmondta, hogy három kérdéskörről lesz szó: a belpolitikai rendezésről, a nemzetközi emberiességi szempontokról és a "katonai rendezés" kérdéseiről.
Közben az ukrán külügyminisztérium hétfő délután azt közölte: az orosz tüzérségi tűz miatt lehetetlen a civilek evakuálása Kijevből, Mariupolból, Szumiból, Harkivból, Volnovahából és Mikolajivból. A közlemény szerint a tüzérségi támadás megakadályozza az ukránok és külföldiek menetoszlopának kijutását, valamint a gyógyszerek és az élelmiszerszállítmányok bejuttatását. A tárca felszólította a külföldi vezetőket, bírják rá Moszkvát a tűzszünet betartására a humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében.
Az ukrán erők visszafoglaltak egy települést az északkelet-ukrajnai Harkiv, Ukrajna második legnagyobb városa közelében - közölte hétfőn Olekszij Aresztovics, az ukrán elnök tanácsadója. A Harkiv megyei Csuhujiv településen kialakult helyzetről - ahol a háború kezdete óta folynak a harcok - további részletek nem ismeretesek.
A Harkiv térségében folyó harcokban a háború kezdete óta 133 polgári személy - közöttük öt gyermek -, valamint az ukrán hadsereg 76 katonája halt meg - jelentette az UNIAN ukrán hírügynökség a Harkiv megyei rendőrségre hivatkozva. További 443 ember, közöttük 319 polgári személy megsebesült.
Az ukrán haditengerészet a dél-ukrajnai Odessza megye védelme közben a Fekete-tengeren rálőtt egy orosz hadihajóra, amely visszavonult - közölte hétfőn a haditengerészet a Facebook-oldalán. Nem tudni, milyen típusú hajót találtak el.
Az ukrán erők hétfőn visszafoglalták a dél-ukrajnai Mikolajiv repülőterét - közölte videoüzenetében Vitalij Kim, Mikolajiv megye állami közigazgatási hivatalának a vezetője. "A gépek jelenleg nem tudnak ugyan felszállni, de a repülőtér a miénk" - közölte Kim. A visszafoglalt repülőteret az orosz erők harckocsikkal lövik - közölte később a megyei kormányzó.
A közel félmillió lakosú, a Bug fekete-tengeri torkolatánál fekvő Mikolajiv stratégiai fontosságú, mivel a város megkerülésével vagy elszigetelésével megnyílna a szárazföldi útvonal az orosz csapatok előtt Odessza felé.
A főváros közelében fekvő, orosz tüzérségi tűz alá vett Irpinyből hétfőn megkezdődött a polgári személyek evakuálása - közölték helyi vezetők. Az orosz erők a város mintegy 30 százalékát tartják ellenőrzésük alatt, a város többi része az ukránok kezén van.
Több mint 900 ukrajnai városban nincs áram-, vízszolgáltatás és fűtés az orosz támadás következtében - közölte Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója.
"Oroszország megrongált vagy lerombolt 202 iskolát, 34 kórházat és több mint 1500 lakóépületet" - közölte a tanácsadó a Twitteren.
Az energiaügyi minisztérium szerint Ukrajna-szerte 646 ezer ember otthonában nem működik az áramszolgáltatás, és több mint 130 ezren vannak gázszolgáltatás nélkül.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn megerősítette, hogy hét támadást követtek el ukrajnai egészségügyi létesítmények ellen a háború február 24-i kezdete óta, két további támadás ügyében még folyik a vizsgálat. A szervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz vasárnap a Twitteren - részletek nélkül - közölte, hogy több olyan támadás is történt, amely sérti a nemzetközi emberiességi jogot.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatala közölte: 406 polgári személy halálát tudták megerősíteni a háború kezdete óta Ukrajnában. Hozzátette: a tényleges számok ennél valószínűleg jóval magasabbak, főként a kormány ellenőrzése alatt álló területeken és az utóbbi napokban.
Így néz ki Harkiv az orosz támadás után
A brit hírszerzés szerint az oroszokat meglepte az ukrán ellenállás ereje és léptéke, amire úgy válaszoltak, hogy lakott területeket vettek célba Ukrajnában, így járt a 700 ezres Harkiv is. Miután a hétvégén is alig haladtak előre valamit az oroszok, folytatták a légi és szárazföldi csapásokat, katonai és civil célpontokra is támadtak egyaránt. Hétfőn több ezren zsúfolódtak össze a harkivi vasútállomáson az orosz támadások elől menekülve. Az AFP videóján pár snittből is látszik, hogy néz ki a város az orosz támadás után:
Az amerikai hírszerzés szerint Moszkva az ukrajnai támadáshoz összegyűjtött teljes haderejét harcba küldte
A Pentagon napi jelentése szerint Moszkva az ukrajnai invázióhoz felhalmozott erőinek szinte teljes egészét bevetette már – írja a Guardian.
Becslések szerint ez 127 zászlóaljnyi taktikai csoportot jelent. Az orosz haderő eddig több mint 625 rakétát lőtt ki, többnyire rövid és közepes hatótávolságú föld-levegő rakétákat és cirkálórakétákat.
Ukrajna légterének sorsa sem dőlt még el, miután az ország merevszárnyú repülőgépeinek nagy része még mindig rendelkezésre áll és repül, légvédelme pedig továbbra is működik.
Zoom
Lelőtt orosz repülő Csernyihivben (fotó: State Emergency Service of Ukraine / AFP)
A hírek szerint továbbra sincs nyoma a belarusz haderőnek Ukrajnában, és egyelőre nem utal rá semmi, hogy ők is belépnének a harcba. Eközben Oroszország igyekszik külföldi zsoldosokat, főleg szíriaiakat toborozni. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy szíriai harcosok érkeztek volna Ukrajnába. Az Egyesült Államok szerint a Kijev elleni offenzíva még mindig áll.
„Nem látunk nagy előrelépést” – mondta egy magas rangú védelmi tisztviselő, aki ezt a szilárd ukrán ellenállásnak és az orosz sereg belső problémáinak tulajdonította.
(MTI - Index - Telex nyomán)