Az ukrán hadsereg a Patriot rakétavédelmi rendszer segítségével lőtte le az orosz Kindzsal cirkálórakétát - közölte kedden Pat Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője.
Oroszország május 4-ei rakétatámadása után a közösségi médiába kikerültek olyan fényképek, amelyen állítólag egy Kh-47M2 Kindzsal hiperszonikus cirkálórakéta maradványai láthatók. A feltételezések akkor arra utaltak, hogy a nemrégiben Ukrajnába érkezett amerikai Patriot légvédelmi rakétarendszer segítségével sikerült megállítani az orosz cirkálórakétát.
Az ukrán légierő elsőre tagadta a híreszteléseket, majd később elismerte, hogy tényleg a Patriot segítségével állították meg a Kindzsal hiperszonikus cirkálórakétát. Most pedig a Pentagon szóvivője is megerősítette a Patriot képességeit.
"Megerősíthetem, hogy a Patriot rakétavédelmi rendszer alkalmazásával valóban lelőttek egy orosz rakétát. Mint tudják, ez a rendszer része a légvédelmi képességek szélesebb skálájának, amelyet az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség biztosított Ukrajnának" - mondta Ryder.
Ryder hozzátette, hogy az Egyesült Államok és partnerei továbbra is sürgetik a légvédelmi rendszerek és a hozzájuk tartozó lőszer szállítását Kijevnek, annak érdekében, hogy "segítsék Ukrajnát polgárainak védelmében Oroszországtól".
Ukrajna összesen 4 darab MIM-104 Patriot rakétarendszert kapott a nyugati államoktól, amelyek nagy valószínűséggel a főváros, Kijev körüli légvédelmet erősítik. A megsemmisült, alig pár éve kifejlesztett orosz Kindzsalt nagy valószínűséggel a PAC-3 variáns által kilőtt légvédelmi rakéta üthette ki, amelyet az 1990-es évek középen fejlesztettek ki az Egyesült Államokban.
A Kindzsal és az ehhez hasonló high-tech hiperszonikus rakéták képesek elérni a hangsebesség sokszorosát (a Kindzsal elvileg akár 12 000 km/óra sebességet is el tud érni), rendkívül nagy hatótávolsággal rendelkeznek (Kindzsal pl. több mint 2000 kilométer), képesek nukleáris robbanófej hordozására és a röppályájuk módosítására, ezért lehetetlen pontosan megjósolni, hova csapódnak be.
Az ukrán légteret, különösen Kijev körül, már korábban is a legmodernebb légvédelmi NATO-rendszerek védték, többek között NASAMS-ütegek és IRIS-T rendszerek, ezek edig eddig nem bizonyultak hatékonynak a Kindzsalok ellen.
Eddig egyedül a Patriot-rendszer nem kapott bizonyítási lehetőséget a Kindzsal ellen, viszont ezek a rendszerek április végén érkeztek meg Ukrajnába.
Ha a Patriot is elbukott volna a Kindzsalok ellen, az azt jelentette volna, hogy Oroszország bizonyítottan rendelkezik legalább egy olyan fegyverrel, amely képes a NATO rakétavédelmi rendszerén áthatolva akár nukleáris csapást is mérni Európára, ugyanis Kelet-Európa védelmét jelentős hányadban ilyen rendszerek látják el, írja a Portfólió.