Vesztegetés, pénzmosás, csalás, zsarolás – ezekben a vádpontokban találta bűnösnek a bíróság az egyik demokrata képviselőt Amerikában, s ezért 13 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte – tudósít a CNN. Egyszerre tüntetnek az iszlámellenesek és a multikulturalizmus támogatói egy skót városban – írja a BBC –, a helyi rendőrség pedig biztosította a lakosságot, hogy rendzavarástól nem kell tartaniuk.
CNN (www.cnn.com)
13 éves börtön vár egy volt louisianai képviselőre – tudósít a CNN. Pénteken született meg az ítélet William Jefferson, a kilenc ciklust betöltő volt demokrata képviselő ellen: a letöltendő börtönbüntetést követően még három évre feltételesen kerülhet csak szabadlábra, ezen felül pedig több mint 470 ezer dollár visszafizetésére kötelezte a bíróság.
Augusztus ötödikén az esküdtszék bűnösnek találta a férfit vesztegetési ügyletekben (négy vádpont), pénzmosásban (három vádpont), csalásban (három vádpont) és zsarolásban. A louisianai Jeffersonra ráadásul további 500 ezer dollár megfizetése vár, ez az összeg az esküdtszék ítélete szerint szintén tisztességtelen ügyletekből származik.
A volt képviselőt még 2007-ben helyezte vád alá egy szövetségi vádesküdtszék, két évvel azután, hogy szövetségi ügynökök 90 ezer dollárnyi készpénzt találtak a hűtőszekrényébe rejtve, melyet Jefferson egy álruhás FBI-ügynöktől fogadott el kenőpénz gyanánt. Az eljárás évekig késlekedett, mivel a bíróság azt latolgatta, alkotmányos-e átkutatni a képviselő kongresszusi irodáját. „A bíróság döntése ma ismét megerősítette: az állampolgárok – helyzetüktől, címeiktől függetlenül – egyenlők a törvény előtt” – kommentálta a döntést Mythili Raman, az igazságügyi tárca egyik vezetője. „Megdöbbentő mértékben elárulva a benne bízó választókat, Jefferson kongresszusi képviselő több alkalommal is nyerészkedésre használta fel pozícióját. A rá kirótt hosszú szabadságvesztés remélhetőleg figyelmeztetésül szolgál minden közszolgának, hogy a kenőpénz elfogadásának igenis kemény következményei vannak” – tette hozzá.
„Mr. Jefferson elítélendő gyakorlata rendkívüli rombolást vitt véghez az emberek bizalmában a választott tisztviselők felé” – nyilatkozta Neil H. MacBride állami ügyvéd. „Ez az ítélet fontos lépés ezen bizalom visszaállításában. Jefferson neve ma mindenki számára egyet jelent a hűtőjében talált dollárezrekkel. Reméljük, mától úgy emlékeznek majd rá, mint csaló képviselőre, aki 13 évet ült börtönben.”
Robert Trout védőügyvéd enyhítésért folyamodott a bíróhoz, elővezetve Jefferson alacsony sorból való származását és hosszú szolgálatát a köz érdekében. Az ügyészek erre azzal válaszoltak, a volt képviselő nem érdemel jobb bánásmódot, hiszen még most, a vádlottak padján sem bánta meg bűneit, még most is igyekszik „elfogadhatóvá tenni törvénytelen és erkölcstelen tetteit”.
BBC (www.bbc.co.uk)
Egyszerre tüntetnek az iszlámellenesek és a multikulturalizmus támogatói egy skót városban – tudósít a BBC. A Scottish Defence League (SDL – Skót Védelmi Liga) –, mely a „militáns iszlám ellen békés eszközökkel küzdő” English Defence League alszárnya – jelentette be elsőként „iszlámellenes” tüntetését a skót fővárosban. Ugyanakkor egy Scotland United (SU) nevű szervezet Skócia sokszínűségét tervezi ünnepelni az első demonstrációtól nem messze.
Az SU-t szakszervezetek, vallási csoportok és politikusok támogatják, többek között Nicola Sturgeon, Skócia helyettes miniszterelnöke is beszédet fog mondani. A beszédek után a menet a város központjába vonul majd, és a George Square-en egyperces néma csenddel adózik a faji erőszakban elhunytak emlékének.
A helyi Strathclyde Police vezetője biztosította a lakosságot, a rend megzavarásától nem kell tartani; a rendőri erők elsődleges feladata a lakosság védelme. Ugyanakkor azt is megjegyezte, a munkába igyekvők szánjanak kicsivel több időt az útra. Az SU-rendezvény szervezői úgy nyilatkoztak, tüntetésüket a skót sokszínűség békés ünnepének szánják. Osama Saeed, a Skót Iszlám Alapítvány tagja pedig megjegyezte: „A szélsőjobboldal évtizedek óta először próbál felvonulni Glasgow utcáin, a skót társadalom pedig igyekszik választ találni – ez a válasz a mi demonstrációnk.”
Az SDL rendezvényének ideje és helye még nem ismert.
(MNO)





