Több ezer kormányellenes tüntető tért vissza szombat reggel Kairó központjába, a Tahrír térre Hoszni Mubarak távozását követelve, néhány órával azután, hogy az egyiptomi elnök elrendelte a kormány lemondását, és demokratikus reformokat ígért, de elutasította saját lemondását.


Tüntetők gyülekeztek Egyiptom más városaiban is. Az éjszaka folyamán a hadsereg egységei vették át a kormányépületek és más kulcsfontosságú létesítmények őrzését a rendőrségtől, és a Tahrír téren több páncélos is megjelent. A katonák egyelőre nem avatkoztak be az eseményekbe.
A Tahrír tértől nem messze a hadsereg lezárta a parlamenthez és a kormányépületekhez vezető utat. A Nílus partján még mindig füst gomolyog a kormányzó párt székházának épületéből, amelyet a tüntetők pénteken felgyújtottak.
 
 
A rendőrség lőfegyverből sorozatokat adott le a Tahrírra vezető mellékutcákban gyülekező tüntetők szomszédságában. Nem tudni, hogy éles lőszerrel lőttek-e. Az emberek a lövések hallatán menekülni kezdtek. Az elmúlt napokban a rendőrség többször is használt gumilövedéket a tüntetők ellen.
Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió azt jelentette, hogy tudósítója több mint 20 holttestet látott Alexandria kikötővárosban, ahol pénteken ugyancsak tömegtüntetések voltak, és a demonstrálók összecsaptak a biztonsági erőkkel. További részletekre a televízió nem tért ki.
Kairóban szombat reggelre részlegesen helyreállt a mobiltelefon-szolgáltatás, amelyet a hatóságok a példátlan méretű pénteki tüntetések nyomán függesztettek fel. Szöveges üzeneteket (SMS) azonban továbbra se lehet küldeni, mint ahogy az internetszolgáltatás sem állt helyre.
Korábban írtuk: Meneszti a kormányt az egyiptomi államfő - saját hatalma megtartásának reményében
Az elnök kora hajnalban elhangzott, a kormányellenes megmozdulások hét eleji kirobbanása óta első televíziós beszédével a jelek szerint nem sikerült lecsillapítani a kedélyeket.

Nem ezt szerették volna elérni a tüntetők

A 82 éves Hoszni Mubarak - aki három évtizede áll az ország élén - beszédében óvatos reformokat ígért, és bejelentette a kormány menesztését. Az államfő azt ígérte, hogy várhatóan még a nap folyamán új kabinetet nevez ki. Az elnök tudomást sem vett a lemondását sürgető követelésekről, ugyanakkor védelmébe vette a biztonsági erőket, azt hangoztatva, hogy azok a tüntetők ellen fellépve a káosz megakadályozása érdekében cselekedtek. Az elmúlt napok összecsapásaiban szombat reggeli adatok szerint mintegy 25 személy vesztette életét, és a sebesültek száma jóval meghaladta az ezret.
Az al-Dzsazíra katari hírtelevízió azt jelentette, hogy a kora reggeli órákban nem került sor újabb összetűzésekre, és különösen nem a rendőrökkel, ők ugyanis elhagyták az utcákat. A televízió riportere szerint a rendőröket mindenütt katonák váltották fel, őket viszont a tüntetők részben viharosan üdvözölték. A többi között a párbeszéd fontosságát hangoztató elnöki beszéd ellenére a tüntetők továbbra is követelték Hoszni Mubarak lemondását. "Mubaraknak el kell hagynia az országot" - skandálták a tiltakozók Kairó központi terén, a Tahrír téren.
Ugyancsak az al- Dzsazíra jelentette, hogy a tüntetők mellett az ellenzéki iszlamista Muzulmán Testvériség elnevezésű párt is követelte Mubarak lemondását. A szervezet egyik vezetője a hadsereg beavatkozását sürgette arra az esetre, ha Mubarak nem távozik a hatalomból.
Közben az éjszakai események fényében tovább folytatódtak a találgatások azzal kapcsolatban, hogy miként alakul az ország jövője. Egybehangzó értékelések szerint ebben kulcsszerepe lehet a hadseregnek, és sok függ attól, hogy Mubarak számíthat-e a hadsereg lojalitására. Tunéziában ennek elmaradása a korábbi elnök bukását eredményezte, Egyiptomban egyelőre még nem tudni, hogy a katonaság kinek a pártján áll.
Egy tegnapi hírösszefoglaló:
Egy újabb videó tegnapról:
Korábban írtuk: Egyiptomban elrendelte a kormány lemondását és a hét végén új kormányt nevez ki Hoszni Mubarak - ezt maga az államfő jelentette be éjszakai televíziós beszédében. Az elnök több demokráciát és nagyobb szabadságot, általánosságban politikai, gazdasági és szociális reformokat ígért, de nem szólt a saját lemondását sürgető követelésekről. Szerinte az, hogy ezek a tüntetések megtörténhettek, jelzi, hogy Egyiptom szabad ország.
Hoszni Mubarak védelmébe vette a tüntetőkkel szemben erőszakot alkalmazó biztonsági erőket. A tiltakozók és a katonák közötti összecsapásokban az elmúlt napokban 20-an meghaltak és több mint ezren megsebesültek.
Hoszni Mubarak beszéde idején Kairóban az éjszakai kijárási tilalom ellenére folytatódtak a tüntetések, és a tömeg továbbra is lemondását követelte.
Közben Barack Obama amerikai elnök bejelentette, hogy kiáll az egyiptomiak jogai mellett, és felszólította a kairói kormányt, hogy tartózkodjon az erőszak alkalmazásától. Az egyiptomi hadsereg a tizedik legnagyobb a világon, 468 ezer katonája van. Egyiptom évente 1,3 milliárd dollár amerikai katonai segélyt kap.
A Reuters jelentése szerint a katonaság elfoglalta a Tahrír teret Kairóban, a tüntetők a mellékutcákba menekültek. Fegyverhasználatot nem jelentettek. Huszonkét páncélos van a téren. A hadsereg biztosítja a nemzeti múzeumot is, amit a nap folyamán megpróbáltak kifosztani. Ezt civilek akadályozták meg.
1030 sérültről tud az al-Dzsazíra Kairóban egyiptomi egészségügyi forrásoktól. Szuezből 170 sebesültet jelentettek.
Barack Obama amerikai elnök arra szólította fel az egyiptomi hatóságokat, hogy feltétlenül tartózkodjanak a békés tüntetők elleni erőszaktól. Ugyanakkor a tiltakozókat is az erőszak mellőzésére szólította fel.
Az Egyesült Államoknak fontos partnere a testvéreit folyamatosan eláruló Egyiptom, sikeresen működtek együtt a közel-keleti "békefolyamatban" is (azaz Mubarak mindig a zsidók pártján állt - a szerk.). De mindig nyilvánvalóvá tették, hogy reformra van szükség: szociális, politikai és gazdasági reformokra.
Egyiptom sorsát végső soron az egyiptomi nép fogja eldönteni - mondta a jenki elnök. Obama beszélt Mubarakkal, és emlékeztette felelősségére.
(MTI nyomán)
Korábban írtuk: Huszni Mubárak egyiptomi diktátor utcára vezényelte a hadsereg egységeit, miközben 18 órától kijárási tilalmat rendelt el. Házi őrizetbe helyezték Muhámmád Musztáfá Baráda'ít, az ellenzék Nobel-békedíjas vezérét. A hatalmát féltő rezsim Egyiptom-szerte blokkolta az internetet, és ellehetetlenítette a telefon-összeköttetést.


Az ifjúság forradalma Egyiptomban

Huszni Mubárak egyiptomi elnök és egyben a hadsereg főparancsnoka ma délután a nagyvárosok utcáira vezényelte a katonaság egységeit a forradalom letörésére. A hatalmát foggal-körömmel védő diktátor és elitista köre pénteken este 18 órától elrendelte a kijárási tilalmat Egyiptom nagyvárosaiban, ám ennek ellenére ezekben a percekben is több tízezer ember követeli a korrupt és arabáruló kairói rezsim azonnali távozását.


A jelenet Budapestről is ismerős lehet

Az egyiptomi elnök ezekkel az intézkedésekkel kívánja megakadályozni a pénteki muszlim főima után ismét föllángoló tömegtüntetések folytatását. A kijárási tilalomnak egyébként nem sok értelme van, mert annak érvénybe lépése után a forradalmárok Kairóban fölgyújtották a kormányzópárt székházát. Az egyiptomi fővárosban és a vidéki nagyvárosokban ezekben a percekben is folynak a tömegtüntetések, s Kairó több negyedéből lövéssorozatokat lehet hallani.


Muhámmád el-Baráda

Huszni Mubárak utasítására Egyiptom-szerte blokkolták az internetes és a telefonos szolgáltatásokat. Az Amerika- és Izrael-barát egyiptomi elnök ma este televíziós beszédet intéz a nemzethez. Közben délután házi őrizetbe helyezték Muhámmád Musztáfá el-Baráda'ít, az ellenzék Nobel-békedíjas vezetőjét, aki ma éjszaka tért haza Bécsből. Az ellenzéki vezető a ma déli heti főima után elvegyült a tüntetők között, és neki is kijutott a rendőrségi vízágyúzásból.

Hering József – Kuruc.info