Miután kora este kisebb összecsapásokra került sor Kairóban, a helyzet továbbra is instabilnak nevezhető. A viszonylag nyugodt délután után - amikor csak kövekkel csaptak össze a Mubarak-hívek és az ellentüntetők, estére már lövésektől volt hangos az egyiptomi főváros.
A Mubárak-pártiak egyik áldozata Kairóban |
22.00: Újra lövöldözések voltak Kairó belvárosában. A hadsereg tankokkal választotta szét Mubarak híveit és az ellentüntetőket. Sérültekről egyelőre nem tudni. A Felszabadulás téren újra százezres tömeg követeli az elnök távozását, de a tüntetés mérete elmarad az elmúlt napokétól. A helyi sajtó szerint a kormány arról tárgyal az ellenzékkel, hogy Mubarak szerepét 3 fős alkotmányozó testület vegye át a szeptemberi választásig.
21.30: Ahmed Safík miniszterelnök közleményben jelentette be, hogy nem fogják erővel eltávolítani a tüntetőket a térről. A tüntetők nem tágítanak, a Tahrír téren megszervezték a vízosztást és a „majd megunják és hazamennek” politikusi jóslat beteljesítőinek a szerepét kívánják magukra ölteni. Alexandriában tízezrek tüntetnek Mubarak ellen, a hangulat „feltüzelt”, a tüntetők pedig „elszántak” jelentette a BBC még kora este. Itt nemrég ülősztrájk kezdődött az eső ellenére az egyik téren, több tüntető azt mondta, hogy nyolcvan napig fognak ülni a nyolcvanmillió egyiptomiért – részletezte az alexandriai állapotokat a britek híradója.
A Guardian közölte az egyiptomi – egyelőre még hivatalos – szervek álláspontját a letartóztatott, bántalmazott külföldi újságírók ügyében. Mubarak csatlósai szerint tévúton járnak, akik arra utalnak, hogy valamiféle hivatalos utasítás lett volna a külföldi újságírók ellen. Az újságírók vagy bárki elleni erőszakot elfogadhatatlannak tartják, korábban is, és most is szívesen látják Egyiptomban a külföldi újságírókat. Ha mégis őrizetbe vettek és kikérdeztek újságírókat, akkor az információs minisztérium sikeresen felgyorsította szabadon engedésüket.
Korábban írtuk:
Egyiptomban és a nagyvilágban ezekben az órákban mindenki a péntek déli heti főima utáni eseményekre vár. Ha a tömeg ma sem lesz képes dűlőre vinni a forradalmat, azaz, nem tudja elérni Huszni Mubárak és társulata távozását, a tiltakozók szép lassan kifáradnak, miközben a rezsim egyre több haszonélvező gyilkost uszít rájuk. Ám ami még fontosabb, az idő múlásával könnyen megváltozhat az utcákra vezényelt egyiptomi katonaságnak a forradalommal szembeni eddigi rokonszenvező, vagy legalábbis semleges magatartása.
Huszni Mubárak elnök civil ruhába bújt rendőrei, titkosszolgálati emberei, magyarán, a Nílus-parti ávósok szabályos embervadászatot folytatnak Kairóban a külföldi újságírók és a békés tüntetők soraiban. Az újságírókra és a tüntetőkre a Táhrír tér környékén álló magasabb szállodák tetején elhelyezkedő mesterlövészek vadásznak, s időnkénti gyilkolászásaikkal azt szeretnék elérni, hogy a sajtósok ne tudósíthassanak, a tiltakozók pedig félelmükben szépen menjenek haza. Az utcára vezényelt egyiptomi katonaság azonban továbbra is némi védelmet nyújt a Mubárak-rezsim életének meghosszabbításáért gyilkolászó polgári ruhás rendőrökkel és egyéb pribékekkel szemben. A kairói Táhrír téren a tüntetők már héber nyelvű transzparensen is tudatták Izraellel, hogy „A forradalom győzött, Mubárak megbukott”.
Kairóban héberül: Mubárak megbukott |
Sehírá Ámín egyiptomi televíziós újságírónő nevét egy nap alatt megtanulta a nagyvilág. Nem csak azért, mert „keresztneve”, a Sehírá magyarul azt is jelenti, hogy „híres”, „neves”, hanem azért, mert volt mersze és szakmaerkölcsi tartása ahhoz, hogy hátat fordítson a hazug propagandát folytató munkáltatóinak. Sehírá Ámín az egyiptomi állami Nílus TV népszerű hírszerkesztője volt 1989 óta, ám tegnap fölmondott, mert nem volt hajlandó tovább kiszolgálni a Mubárak-rezsimet.
Sehírá a távozása után külföldi újságíróknak elmondta: a főnökei megtiltották neki, hogy a nézőknek megmutassa a kairói Táhrír téren tüntető hatalmas tömeget. Elpanaszolta még azt is, hogy kizárólag a Mubárakot támogató tömeget és az elnök mellett megszólaló személyeket volt szabad képernyőre vinni. (Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy a 2006. őszi forradalom idején a Gyurcsány-rezsim ellen tüntető magyarokat bőszen csőcselékező nyálas szájú tévések között egy sem akadt, aki tiltakozásul vette volna a kipáját – H. J.). Sehírá azóta a Mubárak-ellenes tüntetők soraiban küzd egy igazságosabb Egyiptomért. „Most már szabadnak érzem magamat, mert nem vagyok egy hazug propagandagépezet tagja”, mondta az Ál-Dzsázírá tévének.
Sehírá Ámín hírszerkesztő |
Hering József – Kuruc.info