Karl Bosl |
Cham (ejtsd: Kám) bajor városka vezetősége és lakossága alig három esztendővel ezelőtt, 2008 novemberében emlékezett neves szülöttjére, Karl Bosl történészprofesszorra, egyetemi tanszékvezetőre, számos népszerű könyv szerzőjére, a német középkor egyik legrangosabb kutatójára. Elég nagy volt a fölhajtás akkoriban a bajor kisvárosban: a chami Városháza Langhaus-Saal nevű üléstermében az addigi díszpolgárok mellszobra mellé Karl Bosl 50 ezer euróért elkészített, bronzba öntött mását is odaállították.
Karl Bosl mellszobra |
Nem minden kis település büszkélkedhet ilyen neves közéleti személyiséggel, ezért Cham központjában egy kisebb teret is elneveztek Karl Boslról (Prof.-Dr.-Karl-Bosl-Platz). Az utcanévtábla, pontosabban, térnévtábla alatt elhelyezett emléktáblát 2008. november 11-én, napra pontosan a történészprofesszor születésének 100. évfordulóján leplezte le megtisztelt személyek jelenlétében Erika Blümelein Bosl, a város neves szülöttjének leánya. Az ünnepélyes alkalommal a történész érdemeit fölsorolva méltató beszédet mondott Karin Bucher, Cham polgármestere is.
Bosl leánya leleplezi az emléktáblát |
Az 1993-ban, Münchenben elhunyt Karl Bosl professzort, a Müncheni Egyetem Bajor Történelem Tanszékének egykori vezetőjét a német középkor történetének egyik legkiválóbb kutatójának tartják. Népszerű, valamint a tudományosabb igénnyel megírt könyvein nemzedékek nőttek föl Németországban. Híres kötetei a többi között a Staat, Gesellschaft, Wirtschaft im deutschen Mittelalter (Állam, társadalom és gazdaság a német középkorban), a több kiadásban is napvilágot látott Europa im Mittelalter (Európa a középkorban) és a Bayern (Bajország) című könyve.
Európa a középkorban |
A derék bajorok korábban is tisztában voltak azzal, hogy az életében és halála után egyaránt ünnepelt történész, Karl Bosl ifjú korában tagja volt az SA-nak (Sturmabteilung – Rohamosztag), az NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei – Nemzetiszocialista Német Munkáspárt) félkatonai szervezetének, majd később néhány évig magának a pártnak is, amíg ki nem zárták onnan. Az 1930-as évek Németországában ez olyan magától értetődő volt, mint például az, ha valaki manapság Izraelben fölvételét kéri a kormányzó Likud pártba. Tény az, hogy Karl Bosl soha nem vett részt háborús bűncselekménynek minősülő akciókban. Már csak azért sem vehetett részt, mert a háborús éveket nem a fronton, hanem a katedrán töltötte.
Karl Bosl 1940-től a Nürnbergtől 40 kilométerre délnyugatra levő Ansbach bajor város humán gimnáziumában tanárkodott, ám közben, 1944-ben magántanári képesítést szerzett a Müncheni Egyetemen, ahol később a Bajor Történelem Tanszék vezetője lett. A háború végét, az amerikai megszállást Karl Bosl Ansbachban érte meg. A világégés után a Müncheni Egyetemen a középkor, s azon belül a bajor és más német népek történetének elismert, világhírű kutatója lett. Cham, a szülővárosa ezért 2008-ban megtiszteltetésnek érezte, hogy teret nevezzen el a neves történészről.
Néhány nappal ezelőtt még Karl Bosl térnek hívták |
Csakhogy a nyitrai születésű Benjamin Z. Kedar, a Jeruzsálemi Héber Egyetem történészprofesszora Peter Herde német történésszel közösen 2011 áprilisában hosszas kutatómunka eredményeként Izraelben kiadta a Karl Bosl and the Third Reich (Karl Bosl és a Harmadik Birodalom) című könyvet, amelyben a szerzők leírják mindazt, amit nagyrészt már addig is tudtunk. Egyébként Benjamin Z. Kedar, akárcsak Karl Bosl, szintén a középkor elismert szakértője, csakhogy az izraeli leginkább a Szentföld keresztes kori történetével foglalkozik. Az izraeli-német szerzőpáros a fentebb említett könyvben megállapítja, hogy Karl Bosl tagja volt az SA-nak, az NSDAP-nak, ám minden erőfeszítésük ellenére nem voltak képesek olyan terhelő tanút, adatot fölvonultatni, amely azt bizonyítaná, hogy a német történész bárkinek is ártott volna a második világháború előtt és alatt.
A könyv viszont Izraelben megjelent, amelynek olvastán a németek ezúttal is megijedtek. Cham városka képviselő-testülete még a nyáron összeült és elkezdett tanakodni, hogy mitévők legyenek a híres szülöttjükről elnevezett térrel, a Városházán fölállított szoborral és még a történész életében, 1984-ben adományozott díszpolgársággal. Közben, amint ezt már megszoktuk, Izraelből, Amerikából és a berlini zsidó hitközségről egymásután érkeztek a bajor kisvárosba a követelőző, fenyegető üzenetek.
Cham önkormányzata még a látszatát is szerette volna elkerülni annak, hogy az Izraelben 2011 áprilisában napvilágot látott könyv, illetve a több helyről érkező fenyegetések hatására távolítják el Karl Bosl szobrát a Városháza Langhaus-Saal terméből, és szedik le a történész emlékét megörökítő utcanévtáblákat. Ezért megbíztak egy Timo Bullemer nevű, közismerten filoszemita városi levéltárost Karl Bosl „náci múltjának kiderítésére”. Megjegyezzük, hogy Bullemer néhány évvel ezelőtt megjelentetett egy monográfiát a chami zsidó közösség történetéről, így aztán senkit nem ért meglepetés, amikor a városi levéltáros az idén novemberben letette a Városháza asztalára jelentését, amelyben valójában ugyanaz olvasható, mint a néhány hónappal korábban, Izraelben megjelent könyvben: Karl Bosl tagja volt az SA-nak, az NSDAP-nak és lelkes híve a nemzetiszocialista ideológiának.
Cham bajor városka önkormányzati képviselő-testülete ezek után Karin Bucher polgármester előterjesztése után 2011. november 25-én egyhangúlag úgy döntött, hogy Karl Bosl szobrát azonnali hatállyal eltávolítják a Langhaus-Saalból, s ezentúl nem viseli nevét a Propsteistraßéről (Prépostság utca) leválasztott terecske sem, és megfosztják az 1984-ben adományozott díszpolgárságától.
Hering József – Kuruc.info