Nem csupán a MÁV áll a zsidók célkeresztjében a vasútvállalatok közül. A francia államvasutak (SNCF) május 23-án, szerdán megállapodást írt alá a Jád Vásem Holokauszt Múzeummal, melynek értelmében a felek további kutatásokat folytatnak a franciaországi zsidók második világháború idején történt deportálásával kapcsolatban.
A jeruzsálemi holokausztos hazugságközpont szóvivője az AFP Hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: a francia állami vasútvállalat „szemtanúk emlékezéseit” gyűjti majd össze, sőt „dokumentumokat” is a Jád Vásem rendelkezésére bocsát arról a hozzávetőleg 80 zsidó transzportról, melyeket Franciaország területéről indítottak útnak a „haláltáborok” felé.
"A végső megoldást a németek sehol Európában nem lettek volna képesek végrehajtani számos kormány és a társadalom különböző szintjein tevékenykedő emberek erőteljes közreműködése nélkül” – nyilatkoztatta ki a gójok bűnösségének holokausztos alapdogmáját Avner Shalev, a hazugságközpont igazgatója. „A most elhatározott kutatás a transzportok különleges szerepére irányítja a figyelmet a zsidók megsemmisítésének folyamatában” – tette hozzá a holokausztos főpap.
A francia vasútvállalat helyettes elnöke, Bernard Emsellem a következőképpen alázkodott a holokausztozó zsidók előtt: „A megállapodás megerősíti a francia vasút elkötelezettségét a teljes átláthatóság, a múlt feltárása és a holokauszt áldozatai emlékének megőrzése iránt. A kutatás arra irányuló nevelői jellegű szándékunkat is megerősíti, hogy a jövő generációival megértessük, sohase feledjék, ami történt.”
Februárban a francia vasútvállalat a levéltárában fellelhető, a második világháború idejéből származó dokumentumok másolatait adta át három holokausztos propagandaközpontnak, köztük természetesen a Jád Vásemnek. Guillaume Pepy, a francia vasútvállalat elnöke pedig tavaly elismerte, hogy a társaság „részese volt a náci megsemmisítő mechanizmusnak” Franciaország német megszállása idején.
1942 és 45 között 76 ezer zsidót deportáltak különböző németországi koncentrációs táborokba, illetve francia területen felállított lágerekbe. 1995-ben Jacques Chirac francia elnök kijelentette: a Franciaországot a második világháború idején képviselő Vichy-rezsim „együttműködött a német megszállókkal, és támogatta az öldöklést”. Hogy azután a francia vasúttársaság bocsánatkéréseivel és megalázkodásával elejét tudja-e venni a zsidók esetleges „kártérítési követeléseinek”, egyelőre nem tudható.
Perge Ottó - Expatica.com nyomán