(...)
– Létezik még klasszikus értelemben vett magyar parasztság, amelyet a történelem során annyiszor megpróbáltak felmorzsolni, megsemmisíteni?
– Volt rá lehetősége, hogy szembesítse Orbán Viktort azzal, hogy 2010-ben milyen programmal nyerték meg a vidéki embereket a Fidesznek, és ehhez képest most mit cselekszik a kormány?
– Nem, erre nem volt lehetőségem. Lemondásom után Varga Mihály azt nyilatkozta, hogy ott voltam a kormányüléseken, lehetőségem lett volna beszélni a problémákról a miniszterelnökkel. Én azonban államtitkári megbízatásom alatt mindvégig kínosan ügyeltem arra, hogy ne kerüljem meg a minisztert. Fazekas Sándornak viszont többször elmondtam az aggályaimat, és abban bíztam, hogy ezeket a miniszterelnökhöz is továbbítja.
(...)
– Mit gondol, miért nem akar Orbán találkozni önnel?
– Ezt tőle kellene megkérdezni, de miután elkezdtem boncolgatni a földpályázatok körüli visszásságokat, érteni vélem, hogy miért kerülte még a tekintetemet is. Úgy vélem, nem akar velem beszélni azokról a háttéralkukról, amelyeknek eredményeivel a földbérleti pályázatok vagy a földtörvény beterjesztett szövege kapcsán most brutálisan szembesülünk. Hogy ezt a helyzetet ő maga teremtette magának vagy csak belesodródott és már nem tud belőle szabadulni, azt én nem tudom. Feltételezem, ő pontosan tisztában van vele, hogy emiatt álltam fel az államtitkári székből. Lehet, hogy már a kinevezésem pillanatában is tudta: nem azon az úton indul majd el, amelyben megállapodtunk, és amelyet én képviselek vidékfejlesztésben. Az is lehet, hogy nem tudta, és tényleg menet közben alakultak másként a dolgok. Akkor viszont szólnia kellett volna, hogy a megbeszélt irány nem tartható. Így lett volna tisztességes.
(...)
– A Székely Nemzeti Tanács 2010-es budapesti üléséhez való kormányzati hozzáállás kapcsán még nem gyanakodott, hogy a régi világ kormányának tagja?
– Nekem azt mondták, hogy miniszterelnöki tiltás alatt volt az egész kormány, nem vehetett részt senki az ülésen. Én a lelkiismeretem szavára hallgatva természetesen ott voltam ezen a felemelő, nagyszerű eseményen, és egy pillanatig sem mérlegeltem ennek lehetséges személyes következményeit. A fájó ezekben az eseményekben az, hogy nem lelkiismereti döntések születnek, hanem a többség dönt és a kisebbségnek is végre kell hajtania akkor is, ha nem ért vele egyet. Pedig utólag igen gyakran az derül ki, hogy a kisebbségnek volt igaza. Az új, előrevivő gondolatok egyébként is eleinte törvényszerűen kisebbségben vannak. Időnként Bencsik Jánossal és még egy-két képviselőtársammal tudatosan ki is szavazunk a frakcióból.
(....)
Balczó Mátyás és Sándor Csilla interjúját a Barikád friss számában olvashatja. A lap megvásárlásával a nemzeti sajtót támogatja.