Ander Balázs a Somogy megyei Barcs településen lakik és tanít. Az Országgyűlésbe legutóbb újoncként került be a Jobbik színeiben, a párt országos listáján. Történelemtanár, szerelmese a somogyi vidéknek, legfontosabb politikai küldetésének a magyar föld megvédését tartja. Nős, két fiúgyermek édesapja, szereti a Hungaricát és más nemzeti együtteseket, legszívesebben történelmi regényeket olvas. Képviselői munkája nemsokára a fővárosba szólítja, de soha nem szeretne budapestivé válni. Amint mondja: húzza vissza a szíve Koppány földjére.
Ander Balázs (Fotó: Jobbik) |
Ander Balázs a Jobbik Magyarországért Mozgalom országos listájának 20. helyéről, újoncként jutott be a nemsokára megalakuló Országgyűlésbe. A Jobbik huszonhárom régi-új képviselője közül ő az egyetlen, aki korábban nem volt tagja a Parlamentnek. A vasárnapi választásokon Barcson egyéniben is megmérette magát s az elért több mint 24 százalékos eredménnyel a Fidesz-KDNP politikusa mögött lemaradt, ám a baloldali "összeborulás" jelöltjét megelőzte. A politizálást a pécsi egyetemi évei alatt kezdte a MIÉP Ifjúsági Tagozatában. Barcson 2009-ben alapítója a Jobbik helyi alapszervezetének, 2011 nyara óta pedig az elnöke. A 2010-es önkormányzati választásokon a megyei lista vezetőjeként a Somogy Megyei Önkormányzat jobbikos képviselője lett. A Somogy Megyei Önkormányzatban 2011 végéig a Kisebbségi, Egyházi és Civil Bizottság elnöke, majd jelenleg a Területfejlesztési Bizottság tagja. Barcson a 2013 áprilisában megtartott időközi önkormányzati választásokon a Jobbik színeiben 31 százalékot ért el.
Ander Balázs a Somogy megyei Nagyatádon született. Anyai és apai ágon egyaránt kisparaszti származású. Felmenői nagyatádiak, bolhásiak, segesdiek (Nem tévesztendő össze a Nagy-Küküllő megyei Segesddel - H. J.) és balmazújvárosiak is vannak. De amint az alábbi beszélgetésből kiderül, az Ander apai ági felmenők - amint arra a név is utal - Tirolból érkeztek Somogyországba.
Ander Balázs, neje és két gyermekük |
Ander Balázs a Pécsi Tudományegyetem - Bölcsészettudományi Karának történelem szakán végzett 2002-ben, majd friss diplomásként 2003-tól két és fél esztendőn keresztül népművelőként dolgozott a Barcsi Dráva Múzeumban. Ezután jó egy évig óraadó történelemtanár a Barcsi Ipari és Kereskedelmi Szakképző Iskolában, s jelenleg - amíg el nem foglalja képviselői székét a Duna-parti palotában - középiskolai tanár egy másik barcsi tanintézetben. Megnősült 2005-ben, s házasságából eddig két fiúgyermek, Nimród és Botond született.
Ander Balázs, amint az interjúban is mondja, ragaszkodik a somogyországi röghöz, Koppány földjétől semmiképpen nem kíván huzamosabb időre megválni. Tudományos publikációi, tanulmányai is ennek a nevezetes országrésznek, pontosabban Barcs és vidékének agrártársadalmáról, történetéről szólnak. Egy évtizeddel ezelőtt tanulmányt írt Az agrártársadalom főbb problémái a barcsi járásban a 19-20. század fordulóján címmel, majd publikálta a főleg Württembergből érkezett szorgos németek lakta Szulok (Sulk) falu mezőgazdaságának és agrártársadalmának főbb problémáit a 19-20. század fordulóján. Somogy megye déli vidékein jelentős lélekszámú horvát kisebbség is él, s Ander Balázs az ő múltjukat is történészi górcsöve alá vette, amikor megírta az Adatok az egyházi nagybirtok történetéhez a barcsi járás horvát falvaiban című tanulmányát. De távolabbra, a barcsi járáson túlra is kitekintett a 2008-ban publikált Csehszlovákia - 1968, A szocialista demokrácia és a prágai tavasz eltiprása című tudományos tanulmányával.
Ander Balázs a Jobbik tüntetésén |
Az Országgyűlésbe most bekerült jobbikos Ander Balázzsal a választások után beszélgettünk:
- Fiai a Nimród és Botond nevet kapták a keresztségben. Ez azt jelenti, hogy erősen kötődik a magyar őstörténethez?
- Természetes dolog volt, hogy gyermekeinknek a magyar hagyományokhoz köthető nevet válasszunk. Tulajdonképpen, ez akár felfogható üzenetként, a korszellemmel szembeni lázadásként is.
- Történelemtanárként taníthatja-e Magyarország történelmét úgy, ahogyan azt igaznak véli?
- Amikor az iskolámba kerültem, a töriterem falán még kint volt a degenerált vörös gróf, Károlyi Mihály képe. Aztán amikor a szakmunkás fiataloknak meséltem Trianon előzményeiről, pont egy cigány srác volt az, aki beígérte, hogy úgy fogja ledobni onnan a hazaáruló képét, csak úgy zörög, ha nem veszem le. Az arckép nyilván lekerült a falról.
- Hogyan kerül a családi képbe az egyértelműen német Ander név?
- A Nagyatád melletti Bolhásra a 18. sz. végén telepedett be néhány német família Tirolból. Köztük volt az Ander család is. Nagyon hamar elmagyarosodtak az új hazájukban. Édesapám például már katonatiszt volt, ajánlották neki a magyarítást például Aradira, de nagyon helyesen úgy vélte, nincs mit szégyelleni a nevünkön. Bolhás határában nincs olyan rög, amit ne öntözött volna valamelyik apai ősöm kemény paraszti munkájának véres verejtéke.
Ander Balázs és neje farsangi jelmezben |
- Milyen alapon lett korábban a Somogy Megyei Önkormányzat Kisebbségi, Egyházi és Civil Bizottságának az elnöke?
- A megye vezetése a választási eredmények arányában az ellenzéknek is bizottsági helyeket kívánt juttatni. A korábbi közgyűlési elnök, Gyurcsány Ferenc önkormányzati minisztere, Gyenesei István lett volna a papírforma szerinti befutó erre a posztra, de a Fidesz és az általa vezetett Somogyért Egyesület meglehetősen rossz viszonyának fényében egyáltalán nem volt csoda, hogy végül nevető harmadikként a Jobbik képviselője, azaz én kaptam ezt a feladatot.
- Ha manapság kisebbségről beszélünk, azonnal a cigányok jutnak eszünkbe. Hogyan viszonyultak a jobbikos bizottsági elnökhöz a cigányok?
- A Országos Roma Önkormányzat elnökhelyettesének, a babócsai származású Berényi Lászlónak két lányát is tanítottam. A mostani megyei Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökének, Balogh Imrének a lányát is tanítottam öt évig, s három esztendeig osztályfőnöke is voltam. Más szóval, tanérként nekem jó kapcsolatom van velük. A Jobbik nem kaphatta volna meg ennek a bizottságnak a tanácsnoki helyét, ha arra nem bólintanak rá a megyei cigány vezetők. De ettől még természetesen a Jobbik szabta meg a megyei közgyűlési ténykedésemet.
- Barcson és környékén elég sok cigány él. Hogyan jönnek ki velük?
- A választókerületemnek 77 ezer lakosa van, s ebből legalább 20 ezer a cigány. Barcs település 11 ezer fős lakosságából mintegy háromezren cigányok. A legnagyobb kompakt cigányteleppel szerintem ez a város rendelkezik a Dunántúlon. Iskolánkban, mint sok más vidéki szakképzőben, a cigány tanulók aránya a kétharmadot is kiteszi. Viszont zömmel beás cigányokról van szó, így a magas arány ellenére ez azért mégsem Borsod megye.
- Korábban tanulmányt írt az egyházi földbirtok történetéről a barcsi járás horvát falvaiban. Mennyire nevezhető barátinak a jelenlegi határainkon belül élő horvát népesség?
- Horvátok és magyarok közt nincs probléma a megye déli részén. Szentborbás, Potony, Lakócsa, Tótújfalu horvátjai pont olyan gondokkal küszködnek, mint az itteni kistelepülések többi lakója.
- Jelenkori történelmünk egyik legfontosabb feladata a föld magyar kézben való megtartása. Országgyűlési képviselőként mit kíván tenni ezen a téren Somogyországban?
- Csak az eddigi tevékenységemet szeretném folytatni. Nem véletlen, hogy a Jobbik jelöltjeként több szavazatot kaptam a Benetton-latifundium által fojtogatott Rinyaszentkirályon, mint a fideszes ellenfelem. Ez az eredmény a mi munkánkat igazolja. Nem tűrhetjük, hogy pannon palesztint, bantusztánba zárt leigázott cselédet csináljanak belőlünk az országhódítók és az őket kiszolgáló komprádor elit.
Ander Balázs Vona Gábor és Pörzse Sándor társaságában |
- Szabadidejében mivel foglalkozik a legszívesebben, mit olvas, milyen zenét kedvel?
- Olvasok, olvasok, olvasok. Történelmi regényeket, történelmi-társadalomtudományi szakmunkákat. De hogy a liberális fanyalgók mucsa-sztereotípiáját kicsit összezavarjam, Cormac McCarthy, Chuck Palahniuk, Zahar Prilepin műveit is szívesen olvasgatom. Ha pedig zene, akkor magyar népzene, nemzeti rock, Hollóének, Hungarica, Szelindek, szóval a történelmi korokat megidéző muzsika itt is abszolút favorit.
- Képviselői munkája nemsokára Budapestre szólítja. Nem hiányzik majd a megszokott környezet, a szülőföld?
- Soha nem lennék budapesti. Eszem ágában nincs tartósan berendezkedni ott. Reménytelenül és menthetetlenül vidéki, kisvárosi ember vagyok. De a fő az, hogy még négy évig is képtelen lennék csupán hétvégi apuka lenni. Szerencsére a képviselői munkának csupán egy része zajlik a fővárosban. Vár a terepmunka, a gyönyörű somogyi lankák világa. Az elmúlt négy évben Somogyban erősödött leginkább a nemzeti radikalizmus, választókerületemben pedig magunk mögé utasítottuk az úgynevezett baloldalt is. Értük mindezt el úgy, hogy Pősze Lajos árulása miatt tulajdonképpen nem volt saját képviselője a megyének. Természetesen az országgyűlési munkát el kell látni, de az igazi feladatok itt várnak rám, Koppány földjén.
Hering József - Kuruc.info