Többeket, főleg "roma embereket" kiállítanak a sorból a repülőtéren és a kanadai járatra nem szállhatnak fel – írja a Haon.hu. Szerkesztőségünk tiltakozik a diszkrimináció ellen, és a balliberális jogvédőkkel együtt követeljük, hogy engedjenek, sőt vigyenek minden "roma embert" Kanadába! (Természetesen csak odaútra, ez mindnyájunk érdeke. Kivéve persze Kanadát.)
Zoom
"A csomagfeladásra vártunk, amikor többedmagammal kiállítottak a sorból, majd egy másik pulthoz vittek minket, ahol elkezdtek kérdezgetni arról, miért szeretnénk Kanadába utazni" – mesélte az Észak-Magyarországnak Károly, aki feleségével és hatéves kisfiával szeretett volna Torontóba utazni pár nappal ezelőtt, állítása szerint azért, hogy meglátogassa testvérét. Az utazása azonban meghiúsult, mert a hosszas kérdezősködés, az iratok átvizsgálása után nem engedték őket felszállni a gépre. De tájékoztatást sem kaptak arról, hogy miért nem utazhatnak Kanadába, de még arra vonatkozólag sem informálták őket, mi lesz a közel 600 ezer forinttal, amit a jegyekért kifizettek.
Károly szerint a repülőtéri sorból főleg "roma embereket" állítottak ki, ami számukra megalázó volt. Ráadásul azok, akik kiállították őket, nem viseltek semmilyen egyenruhát vagy azonosítót, és nem adtak felvilágosítást arról sem, hogy ők tulajdonképpen kinek is dolgoznak, kinek az alkalmazottai. Károlyék egyébként rendelkeztek érvényes meghívólevéllel, repülőjeggyel, útlevéllel, így nem értik, miért nem utazhattak.
Az ő esetük nem egyedi, azóta a Haon kiderítette, a kanadai járatokon előfordul ez az eljárás. Már a jogvédőkhöz is eljutott az információ, akik vizsgálják ennek a hátterét.
"Bécsi, müncheni, budapesti repterekről is érkeztek már panaszok, de az ügyfelek sem tudják pontosan, hogy a kanadai bevándorlási hivatal emberei, vagy a légitársaság alkalmazottai állítják ki őket a sorból" – ezt dr. Udvari Márton, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) ügyvédje mondta. Ő úgy tudja, a légitársaság együttműködik a bevándorlási hivatallal, és ennek értelmében történnek ezek az ellenőrzések. De egyelőre az látszik: a légitársaság és a hivatal egymásra mutogat.
Mit tehet ilyenkor az utas, hogy visszakapja a pénzét? – kérdezte tőle a lap, melynek munkatársai ugyancsak szívükön viselik a "roma emberek" ügyét. "Uniós panaszbeadvánnyal élhetnek a légitársaság ellen" – válaszolta az ügyvéd. De hozzátette: irodájuk is próbál segíteni ezeknek az embereknek.
A jogvédő azt is elmondta, sokan meghívólevéllel, "családlátogatásra" mennének, de persze az iroda igazából nem tudja a kiutazás pontos okát.
Több tucat visszafordítás
A Romnet azt írja, már több tucatnyi olyan "roma" családot fordítottak vissza európai repülőterekről, akik Kanadába mentek volna. Természetesen mindnyájan szigorúan, kizárólag csak családlátogatásra. (És még mondja valaki, hogy szegénységben élnek: futja 6-750 ezer forintos jegyekre egy kis családlátogatásért, amikor a magyar családok néha évekig nem tudnak találkozni az Angliában mosogató gyermekükkel!)
Bár minden feltételnek megfeleltek, a papírjaik is rendben voltak, mégsem engedték tovább őket – állítja a RomNet. Volt, akit Bécsből, Münchenből és Frankfurtból fordítottak vissza. Többen közülük emiatt a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Irodától (NEKI) kértek segítséget, a NEKI pedig a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól és a Kanadai Nagykövetségtől vár magyarázatot az intézkedésekre. (Hajrá NEKI! - a szerk.)
A RomNet beszámol egy konkrét esetről is. A müncheni repülőtéren májusban nem engedtek tovább egy családot, noha minden papírjuk rendben volt. A család 744 ezer forintot költött repülőjegyre, de a Lufthansa nem adta vissza a pénzt. A családfő elmondása szerint a repülőgépük 11:55 perckor indult volna Kanadába . Az alapos ellenőrzés 10:30-tól 13:30 percig tartott, többszöri kérésre sem hívtak tolmácsot a családnak. A reptéri dolgozó azt mondta a családnak: ha Kanadába akarnak utazni, tökéletesen kell beszélniük az angol nyelvet.
A fekete munkát vállaló barnákat is ki akarják szűrni
Tóth Attila, az Air Transat – ezzel a társasággal utaztak volna az elsőként bemutatott Károlyék – magyarországi irodavezetője is megerősítette, hogy nem a légitársaság emberei döntik el, ki utazhat Kanadába, ki nem.
"Pár éve fennálló problémáról van szó, ami azután kezdődött, hogy eltörölték a kanadai vízummentességet. Sokan próbáltak akkor kiutazni Kanadába, olyannyira, hogy hazánk bevándorlás szempontjából az első három ország egyike volt. Ezért Kanada elkezdte védeni a határait. De nemcsak azokat szűrik ki, akik letelepedési céllal mennének, azokat is, akik feketén vállalnának munkát" – magyarázta.
Az irodavezető kitért arra is, hogy ez a helyzet a légitársaságnak sem jó, mivel az utas helye üresen marad, a jegyet már nem tudják újra érvényesíteni. Éppen ezért – folytatta – a jegy árát nem fizetik vissza az utasoknak.
Mit javasol a kiutazóknak? – érdeklődött tőle is a Heol. "Ha a családdal szeretnének találkozni, utazzanak Amerikába, az közelebb van, oda Torontóból is átutazhatnak" – tanácsolta.
Óriási igazságtalanság
"Magam is szeretném tudni, mi történik a reptéren, hiszen nem az országból való kilépést, hanem a járatra való felszállást tiltják meg" – ezt már dr. Lukács Gábor, kanadai utasjogvédő mondta. Azt is, hogy a kanadai hatóságok megbüntetik a légitársaságokat, ha olyan személyt utaztatnak az országba, aki arra nem jogosult.
"A nem hivatalos információm az, hogy ki van adva, romákat ne engedjenek fel a gépekre, s ha ez így van, az égbekiáltó igazságtalanság, súlyos diszkrimináció" – fogalmazott. (Mélységesen egyetértünk, és támogatásunkról biztosítjuk igaz jogvédő harcát - a szerk.)
Jó pénzszerzési lehetőség lehet a cigóknak
Lukács Gábor szerint a légitársaságnak joga van eldönteni, kit enged fel a saját gépére. "Az idevonatkozó európai rendelet alapján azonban ha meghiúsul az utazás, a légitársaságnak kártérítés-fizetési kötelezettsége van, kivéve, ha ez az utas hibájából történt. A kártérítés mértéke, Kanada esetében, a repülőjegy árán túl 600 euró fejenként" – árulta el.
A jogvédő azt tanácsolja a kiutazóknak, ha hasonló eset történne velük, mindenek­előtt igyekezzenek mindent dokumentálni: kivel beszéltek, kik nem engedték fel őket a gépre, volt-e az illetőnek azonosítószáma, mi volt a neve stb. Azt is javasolja, használják mobiltelefonjukat, készítsenek fényképet, hangfelvételt, videofelvételt az eseményről. Ha ezt bárki meg akarja tiltani, ne engedjék, ha kell, hívjanak rendőrt. Elképzelhetetlen ugyanis, hogy valakit "csak úgy" kiállítsanak a sorból, hiszen magyar területen vagyunk, itt a magyar hatóságok intézkedhetnek csak – tette hozzá. "Sajnos a tapasztalat az, hogy az utasoknak fogalmuk sincs, kik veszik ki őket a sorból" – hangsúlyozta.
Lukács Gábor elmesélte azt is, a légitársaságnál érdeklődött telefonon az ügyekről, és ott tagadták, hogy munkatársaik részt vennének az utasok kiállításában, azt állították, vélhetően a kanadai hatóság emberei teszik ezt. A jogvédő szerint ez azért döbbenetes, mert Magyarország területén nincs joguk intézkedni a kanadai hatóságoknak. Dr. Lukács Gábor a telefonbeszélgetés során ezt is firtatta, de az ügyintéző arra kérte, írásban küldje el kérdéseit.
(Kuruc.info - Heol - Romnet - Index nyomán)