Európai körútjának utolsó napján Biden Lengyelországba látogatott, ahol beszélt Duda lengyel elnökkel.
Az USA elnöke ismét dicsérte az ukránok bátorságát, láthatóan ez lett a kedvenc kifogása annak magyarázatára, hogy miért nem küld vadászgépeket vagy modern légvédelmi rendszereket Ukrajnába. Oroszországot sem hagyta figyelmen kívül, simán összekeverte a dollár-rubel árfolyamot, 200 rubelre taksálva az amerikai valutát. Az oroszokat ezúttal sem deklarálta az Egyesült Államok ellenségeinek, ám azonnal felszólította őket hogy takarítsák el a hatalomból az elnöküket.
"The ruble was almost immediately reduced to rubble."— Forbes (@Forbes) March 26, 2022
President Biden speaks about the effect sanctions have had on Russian currency, saying the exchange rate from rubles to USD is 200 to 1, although the current rate is closer to 100 to 1. pic.twitter.com/H3FV9PAmlH
Ünnepélyesen bejelentette, hogy “pokoli szankcióival” Oroszországot a 21. századból a 19. századba vetette vissza, ami valószínűleg kissé kellemetlen déjà vu érzést keltett a jelenlevőkben, ugyanis Lengyelország akkor az orosz birodalom része volt.
Ha szem előtt tartjuk, hogy az elkövetkező poszt-amerikai világrend egésze hasonlítani fog az “új-régi 19.századra” a világ regionális befolyási övezetekre való felosztásával és a kaotikus nemzetközi folyamatokkal a konfliktusok hátterében, úgy az USA elnökének beszéde jól illeszkedik a várható politikai és gazdasági folyamatokhoz.
Nyilvánvaló, hogy a szankcióháborúk drámai módon felgyorsítják a világ széttöredezettségét, megkérdőjelezik mind a dollárközpontú pénzügyi rendszert, mind az Egyesült Államok képességét Afganisztán és Ukrajna után, hogy racionálisan reagáljon a nemzetközi válságokra, amelyekből láthatóan egyre több lesz Földünkön.
A Fehér Ház azonnal sietett cáfolni Biden szavait, hangsúlyozva, hogy Washington hivatalosan nem szólít fel hatalomváltásra Oroszországban. Joe Bident ismét "félreértették" — mint lengyelországi látogatásának első napján, amikor kijelentette, hogy “az amerikai katonák lehet hogy hamarosan megjelennek Ukrajna területén”.
Joe Biden európai villámlátogatása meglehetősen emlékeztet az egykori orosz elnök, Borisz Jelcin körútjaira, azon apró eltéréssel, hogy az USA elnöke eddig még nem próbálkozott a Bundeswehr fúvószenekarának dirigálásával.
Mindenesetre ez a turné eléggé pontosan jelzi, hogy a Fehér Ház még egy európai látogatást sem képes megfelelő szinten gondosan előkészíteni és lebonyolítani. Különös iróniája az eseményeknek, hogy éppen a lengyel és amerikai vezető tárgyalásai idején az orosz hadsereg rakétacsapást indított egy nyugat-ukrajnai város, Lutsk mellett fekvő hadianyagraktárra, amely mindössze mintegy 250 kilométerre található az elnöki találkozó színhelyétől.
Ez volt talán Biden látogatásának legfurcsább értékelése, és annak szimbóluma, hogy az Egyesült Államok napjainkra elvesztette az irányítást korunk legnagyobb nemzetközi válságának megoldásában.
Malek Dudakov
Joe Biden varsói beszédjében ismét hetet-havat összehordott
Fél órát szónokolni és ezalatt nem mondani semmit, ez nagyszerű képesség. Az idős elnök úgy forgatta a szavakat, mint a halat a serpenyőben, láthatóan élvezve saját hangját, és nem vette észre a nyilvánvaló ellentmondásokat. A lengyel elnököt nagykövetnek, Mariupol várost Metropol városnak nevezte. Ez azonban még csak a bemelegítés volt.
Idézzünk egy-két szösszenetet a beszédből:
"A NATO védelmi szövetség, de mi most növeljük csapataink jelenlétét szerte a világban"."Tönkrevertük az orosz gazdaságot, példátlan szankciókat szabtunk ki, most egy dollár 200 rubelt ér, ám az oroszok nem ellenségeink"."Mi, a Nyugat, ma egyetlen tömbben egyesültünk Ukrajna védelme érdekében, de az Isten fogja azt megvédeni".
Ha becsukjuk a szemeinket, akár azt is gondolhatjuk, hogy nem Biden, hanem az elmúlt húsz év bármelyik USA-elnöke beszél; ugyanaz a kérkedő hangnem, ugyanaz a végtelen "mi vagyunk a legjobbak, mi vagyunk a legnagyobbak, legokosabbak, legszebbek", de semmi konkrétum.
Úgy tűnhet, hogy gyönyörű varsói téren összegyűlt emberek egyértelműen valami mást akartak hallani, de udvariasan tapsoltak, sőt helyeslően kiabáltak a megfelelő helyeken. Joe Biden joggal érezhette, hogy ismét tett valamit a világ jobbá tételében.
Dmitrij Petrovszkij
(Olvasónktól)