Nagyon paprikás a hangulat a magyar ebtenyésztők körében. A tagok nem értik, hogy az országos szervezet miért kerül egyre nehezebb anyagi helyzetbe, amikor százmilliós nagyságrendű bevételei vannak az egyesületnek. A közgyűlések ritkák, a tagok szerint a vezetőség titkolózik, az elszámolások pedig számukra nem nyilvánosak. Érthetetlennek tartják, hogy az egyesület elnöke miért "csapta zaciba" még a székházat is, amikor állitólag minden rendben van a pénzek körül.
"Közel negyven éve vagyok tagja, de ilyen rossz hangulat még nem volt az egyesületben" - panaszolja az egyik tenyésztő. Nevét nem akarja megmondani, szerinte a jelenség a fontos, nem az ő személye. "Úgyis bizonyitani kell nemsokára mindent, mert egy vizsgálat, vagy alaposabb APEH-ellenőrzés elől nem menekülhet a vezetőség" - teszi hozzá magabiztosan. Úgy gondolja, hogy a sokat dolgozó tagok nem ezt érdemelnék munkájukért. Szerinte jellemző az egészre, hogy a tiz évvel ezelőtt még negyvenezer tagot számláló csapatból mára már csak alig hatezren maradtak.
A tagok zúgolódnak, mert szerintük az elnök irányitása nem korrekt. Egy kézben tartja az ügyeket, a folyamatokról nem akar beszámolni senkinek. A kérdezőket fegyelmivel eltávolittatja az egyesületből, kifelé pedig úgy tesz, mintha minden rendben lenne. Szabálytalan közgyűlések, kidolgozatlan napirendi pontok, pontatlan jegyzőkönyvezések, hiányos tájékoztatás jellemzi az egyébként fontos munkát. "A világ legjobb tenyésztői kerülnek kispadra, mert minden lehetőséget elzár előlük a saját egyesületük" - állitják egyhangúan a tagok.
A végső csepp a pohárban a legutóbbi nemzetközi kutyakiállitás volt. A nevezési dijakról ugyanis - állitólag - nem kapott számlát senki. A MEOE kiállitási szabályzata a következőképpen rendelkezik a nevezési dijakról. A magyar tulajdonosok, illetve magyar állandó lakhellyel rendelkezők függetlenül a MEOE tagságtól, a kiállitás helyszinén nem fizethetik be a nevezési dijat. A nem magyar lakhellyel rendelkezők, ha a kiállitás helyszinén fizetnek, akkor a nevezési dijon felül adminisztrációs többletköltséget is kell fizetniük kutyánként, kiállitásonként. Az adott kiállitás kötelező katalógusában viszont csak az a kutya szerepelhet, amelynek a nevezése határidőben beérkezett. A tagok állitása szerint mindezek ellenére, a MEOE rendszeresen alkalmazza azt a gyakorlatot, hogy a magyar kiállitóknak is lehetőséget nyújt a helyszinen történő nevezési dij befizetésre. Az esetek többségében viszont a kiállitó ilyenkor legfeljebb egy bevételi pénztárbizonylatot állit ki a készpénz átadása ellenében...
Később kiderült, hogy az elnök nemrégiben elzálogositotta a székházat is. Negyvennégy milliós hitelkeretet kapott egy banktól, melyből senki nem tudja, mennyit vett fel a MEOE.
Az egyesület elnöke, Korózs András szerint minden vád rágalom. Szerinte a korábbi vezetés régebbi ügyei kisértik az egyesületet.
"Huszonöt eddigi perből huszonnégyet megnyertünk. Már csak egy van hátra, de abban is nyerésre állunk" - mondja a STOPnak az elnök. "Az elzálogositott székházzal kapcsolatban csak annyit mondok, hogy valóban kellett a pénz a legutóbbi nemzetközi kiállitás költségeire, de csak egy pénzügyi keretet kaptunk a banktól. Jóval kevesebb pénzt vett fel az egyesület, amit három év alatt kell majd visszafizetnünk" - teszi hozzá. Elmondása szerint az egyik legnagyobb kihivás a hazai tenyésztők életében, hogy a nemzetközi kutyakiállitás Budapesten kerülhet megrendezésre. "Sok költséggel jár, de a hazai kutyásokat a világ élvonalába tudja emelni egy jól sikerült nemzetközi rendezvény" - teszi hozzá büszkén. Az elszámolás szerinte nyilvános, a könyvelést bárki megnézheti.
A tagok más véleményen vannak. Nem értik, hogy miként lehetséges, hogy az elszámolás szerint mindössze tizmillió forintos pozitivummal zárt a tavaly őszi kutyakiállitás. A nyilvános adatok szerinti megdöbbentően nagy különbséget fedeznek fel.
"A nevezések száma szerint közel tizenötezer kutya - ebből három és félezer magyar - volt a versenyen. Átlagosan nyolcezer forintos nevezési dijjal számolva, a bevétel huszonhét és félmillió forint. Tizenegyezer hatszáz külföldi nevezés is volt, más tarifával. Hetveneurós dijjal, és az akkori kétszázötvenes árfolyammal számolva, több mint kétszáz millió lehetett a bevétel összege. Az egyéb helyről befolyó pénzek - például a kétszáznegyven millió szponzori pénz - sehol nincs feltüntetve" - panaszolja egy szintén névtelenséget kérő másik tag a Stopnak. A névtelenségek magyarázatául fenyegető üzeneteket, telefonokat, egyesületből történő eltávolitásokat emlitenek a tagok, akik utólag kiszámitották még azt is, hogy belépőkből ötven, parkolásból kilencven millió jöhetett be, a standok bérleti diját pedig még becsülni sem tudják. Az összes bevételt hat - hétszáz millió közé becsülik. A kiadások összege viszont minden lehetséges kiadást beleszámitva, alig haladhatta meg a százmilliós nagyságrendet. Szerintük a haszon eléri az öt - hatszáz milliót. A tagok most a különbözetet keresik.
A vidéki egységek, fajtaklubok szintén nem értik a szervezet működését. Keveset járnak a pesti székházba, de amikor eljönnek a szakmai találkozóikra, szeretnének tájékozódni az aktualitásokról. A tagok firtató kérdéseire, miszerint miért jóval kevesebb a bevétel, mint az a katalógusban szereplő kutyák száma alapján várható lenne, a válasz az, hogy a kiállitó a nevezési dijat a határidőig nem fizette meg, és a kiállitáson sem jelent meg, hogy ott a helyszinen rendezze tartozását. Kérdésükre, hogy ezek ellenére mégis hogy kerülhettek be a kiállitási katalógusba, sosem kapnak választ...
A tagok mutyizást sejtenek a háttérben. Úgy gondolják, saját zsebre dolgozik az egyesület vezetősége. Szerintük kettős könyvelés vezetheti félre az ellenőrzéseket, bár nem biztosak abban sem, hogy egyáltalán van-e könyvelés az egyesületnél. Nem értik, hogy elnökük miért akarja a jelenlegi épületből egy másikba költöztetni az egyesületet, és miért szüntet meg, vagy ad egyesületi hatókörön kivülieknek teljes jogú fajtakutya tenyésztési jogot. A működő szabályzatuk szerint ez az egyesületi etika megbecstelenitése.
Sokan úgy gondolják, nem hagyhatják teljesen széthullani a még meglévő tagságot. Kérdéseikre helyben nem kapnak választ, ezért most már hivatalosan is az APEH és az ügyészség segitségét kérik egy feltáró, alapos ellenőrzéshez.
(Stop)
Olvasó: A politika keményen beleszólt a magyar kutyázásba, aminek az eredménye 3 nap alatt eltűnt 100 milliók! Hogy kik szóltak bele és miért?
A kommunista frakció, Korózs Lajos államtitkár , Sirman Ferenc FVM államtitkár , dr. Gyenessei István miniszter, dr. Kondorossy Ferenc miniszter, Gy. Német Erzsébet, továbbá a kétes útlevélügybe keveredett, francia becsületrend lovag Verbói Lentulai György. Állitólag Gyurcsány Ferenc is odaszólt.
Ők mindannyian gátlástalanul, józan ész nélkül lobbiztak, személyesen eljártak minisztériumokban, ügyészségen, megtévesztve a parlament Mezőgazdasági Bizottságát az Állattenyésztési törvény módositásáért. A módositási javaslatot végül az a Gy. Német Erzsébet nyújtotta be, akinek az ég világon semmi köze nincs az állattenyésztéshez, mivel az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti bizottság tagja, és az Ö;nkormányzati és területfejlesztési bizottság elnöke. (!) Ez a tény önmagáért beszél. A parlament pár szavazati többséggel, de elfogadta a módositást az utolsó parlamenti napon, az utolsó pillanatban, mesterien megszervezett szemét korrupcióval.
Ezzel megnyilt a lehetőség a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete számára, hogy megrendezhessen egy Európai Kutya Kiállitást. Az egyesület elnöke Korózs András, a kommunista államtitkár unokatestvére.
Miért volt erre szükség?
Az akkor érvényben lévő jogszabályok szerint nem tehette volna meg. Kiállitást , mint az állattenyésztés egyik értékmérőjét, csak tenyésztő szervezet rendezhetett. Az egyesület, szembeszegülve a törvénnyel, 10 éve gyakorlatilag állam az államban, szemben a törvényekkel kitűnően evickélt a zavarosban.
Törvénytelen működésért a Legfőbb Ügyészség 2004 évben pert kezdeményezett az egyesület ellen. Ennek a pernek szerves témája volt a kiállitások rendezése, azok engedélyezése. Kitűzött tárgyalási időpont volt és ma már tény, hogy a törvénymódositás befolyásolta a Biróságot az itélet meghozatalában.
A kiállitás nagy felhajtással került megrendezésre 2008. október 3-5-én. Az egyesület vezetője által kiadott nyilatkozatok, televiziókban és sajtókban arról szóltak, hogy minden idők legnagyobb kiállitását megrendezték, óriási nevezési létszámmal, összesen 23.000 kutyás jött el Európa minden részéből. A VIP vendégek között megjelent számtalan kommunista politikus, aztán a letűnő üstökös Gémesi György, Lomniczi Ferenc, Lukács György a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal igazgatója, Simicskó képviselő és még sokan mások.
A becsült árbevétel mintegy 700 millió forint!
Ehhez az óriási számhoz még hozzá kell adni 44 millió forint felvett hitelt és az egyesület tulajdonában lévő lakás- és telekingatlanok eladásából származó bevételt, amiket még a kiállitást megelőző hónapokban a Korózs rokon jegyzett, az egyesület közgyűlésének rábólintása nélkül.
A meglepetés most következik: Korózs András elnök még a mai napig nem számolt el az egyesület tagságának, vezetőségének. A pénz eltűnt! A kiállitást az egyik héten veszteségesnek nyilvánitotta, a másikon meg közölte, talán 10 millió forint maradt!
Hová tűntek a 100 milliók? Azonnal felmerül a kérdés, a törvénymódositás előtt kellett tejelni az elvtársaknak vagy utána.? Ki mennyit kapott a segitségért? Tételes elszámolás nem történt.
A székház eladását is előrevetitette, talán ingatlannal akar fizetni a lovagnak, ahogy ő szereti?
Az egyesület tagjai feljelentették a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületét, csalás, sikkasztás, hűtlen kezelés, adócsalás vélelmével. Az APEH már bemutatta a felhatalmazását, és elkezdte a teljes átfogó 5 éves vizsgálatot.
Meg kell emliteni, a legutolsó APEH-vizsgálatot "elintézték". Akkor áfa vizsgálatnak indult, és reprezentációs elszámolások vizsgálata lett. A Legfőbb Ügyészség is végre elkezdi a törvényességi vizsgálatot, mert ugyan évek óta nem tesz semmit, efölött már nem hunyhat szemet.
Az egyesület elnöke nyugodt, miért ne lenne, amikor többek előtt dr. Gyenesei miniszter átfogta vállát, és annyit mondott - ne izguljatok, a kormány veletek van!
Ők meg nem izgulnak. Meghivták a minisztert és a lovagot saját pátriájukra, Szilvásváradra, ahol a következő kutyakiállitást rendezik és ott folytatódik a komcsi dáridó a tagság pénzén.
m.a.