Nem kapott érdemi információt az Omninvest hátteréről az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága a Nemzetbiztonsági Hivataltól (NBH), ezért kedden a főigazgatótól kérnek tájékoztatást – mondta Simicskó István (KDNP), a bizottság elnöke a hétfői, több mint egyórás zárt ülést követően újságíróknak Budapesten.
Simicskó István emlékeztetett arra: azért hívta össze a bizottságot, hogy a képviselők tájékoztatást kaphassanak arról, a kormány milyen nemzetbiztonsági eszközöket vett igénybe a H1N1 vírus elleni oltóanyagot gyártó cég hátterének megismerésére, és szeretnék, ha a közvélemény elé kerülne, kik állnak a cég mögött és kikhez kerül az oltóanyagokért befolyt pénz. Ami egyrészt nem kis összeg, másrészt pedig jó lenne tudni, amennyiben gond adódna a vakcinával, azaz, a mellékhatásai miatt magyarok százai (ne adj’ Isten ezrei) megbetegednek, akkor kiket lehet felelősségre vonni.
A hétfői zárt ülésen az NBH egyik ezredesét hallgatták meg a képviselők több mint egy órán át, zárt ajtók mögött, a Képviselői Irodaházban. A bizottság elnöke az ülést követően újságíróknak azt mondta, nem kaptak érdemi információt a zárt ülésen, ezért – a féléves beszámolóval egybekötve – kedden Balajti Lászlótól, az NBH főigazgatójától kérnek tájékoztatást. A bizottság többi tagja nem kívánt az ülésen elhangzottakról beszélni vagy újságírói kérdésekre válaszolni – mintha nem is ebben az országban élnének. Az influenza elleni magyarországi oltóanyagot az Omninvest Kft. gyártja. Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke múlt szerdán budapesti sajtótájékoztatón az oltóanyag gyártójának a tulajdonosi hátterét firtató ellenzéki kérdésekkel kapcsolatban azt mondta: az senkit nem zavar, hogy nem lehet tudni, a Magyarországon forgalmazó 180 gyógyszercég egy részének kik a tulajdonosai. Hozzátette: az Omninvest stratégiai tevékenységet folytat 15 éve, a mindenkori kormányok ennek megfelelően alapos ellenőrzés alatt tartják a céget, és az új influenzavírus megjelenése előtt soha semmi kifogás nem vetődött fel.
Ugyanakkor Romániában az egészségügyi miniszter fakadt ki egy sajtótájékoztatón, hogy a keleti szomszédunkba exportáló vakcinát előállító cég nem hajlandó garanciákat vállalni a szerződésben, ezért késik a beszállítás, és a vakcina terjesztése. Itt nem az Omninvestről van szó, de ha a románok garanciákat kérnek a vakcinagyártó cégtől, akkor mi miért nem tesszük ezt? Illetve miért csak a vakcinaszerződés érdektelen részeit hozták nyilvánosságra a politikusbűnözők? Kérdések, amelyekre a válasz valószínűleg nemhogy megnyugtatná a kedélyeket, hanem még jobban felkorbácsolná az amúgy vakcinaszkeptikus hangulatot.
Egy olvasónk írja:  Üdv, tisztelt szerkesztőség! Nagyon örülök a Kuruc hírportálnak, nap mint nap olvasom. Ürömi lakos révén szemet szúrt, hogy az Omninvest, aki a vakcinát gyártja a H1N1-hez, két falu között helyezkedik el, amiben még semmi különös nincs. De közvetlen a szomszéd telken a regionális vízmű telepe van, amin kút és valamilyen gépház van, gondolom elzárókkal, szerelvényekkel meg ilyesmi. Nem szeretem az összeesküvés elméletet, de vajon lehet-e egymás mellett két ilyen létesítmény? Vajon a fertőtlenítés után talán a csatornába engedik a vizet?A katonaság mikrobusza nap, mint nap ott áll, amely a Tünde utcai EÜKK laktanyából jön és hoz valakit. (Névtelen levél)
Tehát eleve fennáll a vízhálózat szennyezésének a veszélye, de kit fognak előállítani, ha ez megtörténik? Talán nem érdektelen ha tudjuk, hogy az Omninvest állította elő a pár éve szintén veszélyes járványnak kikiáltott madárinfluenza elleni oltást. Pillantsuk csak vissza a nem is oly régi történt eseményekre:
A világon elsőként Magyarországon kezdték el gyártani a madárinfluenza H5N1-es vírusa elleni vakcinát, és csak mi rendelkezünk hatékony oltóanyaggal – így hangzott Gyurcsány Ferenc kormányfő örömteli bejelentése 2006-ban az oltóanyagot gyártó Omninvest Kft. üzemében. Azóta már más cégek is kifejlesztették a vakcinát, ám – az ígéretekkel ellentétben – az értékesítés terén idehaza nem sok minden történt.
Mióta a H5N1 elleni oltóanyag kész van, meg lehetne állapodni más országokkal, hogy egy világjárvány esetén Magyarország szállítsa nekik az ellenszert. Két és fél évvel ezelőtt legalábbis még arról volt szó, hogy értékesítik a vakcinát. Zimonyi Ferenc, a cég ügyvezetője 2006-ban úgy nyilatkozott: óriási az érdeklődés külföldön a készítmény iránt, és több millió dollár bevételre számít. Akkoriban arról beszéltek, hogy húsz ország – közöttük Románia, Oroszország, Indonézia és Kína – érdeklődik a szer iránt, három állammal pedig küszöbön áll a megállapodás.
Némi visszalépést jelent ehhez képest, hogy a vakcina helyett a technológiát kezdték el kínálgatni az Omninvest háza táján, azt sem sok sikerrel „Minden érdeklődőt arra sarkallunk, hogy a technológiát vegye meg, mert járvány esetén bizonytalan lenne, hogyan biztosítanánk a külföldi kapacitásokat, miközben először a magyar igényt szolgáljuk ki. Magyarországnak az is érdeke, hogy minél több ország tudja hatékonyan lassítani a vírus terjedését, hiszen az nekünk is nagyobb biztonságot jelent” – érvelt a technológia értékesítése mellett Bujdosó László, a pandémia miniszteri biztosa, a Közép-Dunántúl Régió tiszti főorvosa.
Ám eddig egyetlen szerződést sem írtak alá a külföldi érdeklődőkkel. Az Omninvest szóvivője szerint biztatók az eredmények, és komolyak az érdeklődők, de az efféle megállapodások nem mennek gyorsan: a fogadó országban engedélyeket, építtetőt, kivitelezőt, szakmai hátteret kell biztosítani az üzemhez. Ráadásul Németh Zsolt szerint pénzügyi nehézségek is hátráltatják a megegyezést, hisz nem a leggazdagabb államokkal tárgyalnak.
Így a több millió dolláros bevétel csak várat magára, pedig némi hasznot az állam is húzhatna abból, ha az Omninvest végre megállapodna valakivel. A céggel kötött megállapodás szerint az állam 14 százalékot kap abból a pénzből, amit az Omninvest egy nyélbe ütött üzletért kap. Persze ennek megvolt az ára, a cég kétmilliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapott a nemzeti kutatási alapból. Akkoriban még maga Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is megjelent a kft. pilisborosjenői üzemében, és azt mondta, „a befektetés gyorsan megtérülhet”.
Üzlet tehát nem volt, legalábbis nem olyan volumenű, ahol egy szerződéssel milliárdokat zsebelhet be az állam. Ma meg ott tartunk, hogy az ismeretlen hátterű Omninvest által előállított vakcinát kéne kötelezően beadatnunk magunknak. Jó ha tudjuk, az oltás árának 14 százaléka a tolvajkormányt gazdagítja. Ugyanakkor – mivel sokaknak feltűnt, hogy milyen hamar reagált a disznónáthára magyar (?) Omninvest – fennáll a kérdés: mi van, ha a madárinfluenza ellen készített, ám nyakukon maradt oltás egy „felturbózott” verzióját akarják ránk erőltetni. Az állami, azaz a mi pénzünkön kibélelt Omninvestről pedig azt sem tudjuk ki fia borja.
Mi folyik itt?
(MTI, Zóna és olvasóink levelei alapján: Kuruc.info, Geyer)
Kapcsolódó anyagok: