Értetlenül áll az egész család és a brit orvostársadalom is a rejtély előtt, hogyan születhetett két fekete embernek fehér bőrű, kék szemű gyermeke. A kislányról egyelőre csak annyit tudni biztosan, hogy nem albínó.
Genetikusok szerint a dolog elméletileg lehetséges - ha mindkét szülő ágán volt fehér ős. Bár ilyesmiről Angela és Ben Ihegboro nem tud, a férfi ágán lehetnek fehér ősök, édesanyja ugyanis - Nigériában szokatlan módon - maga is kék szemű.
Mark Thomas, a londoni University College genetikusa szerint még így is csupán "sokmillió az egyhez" az esélye, hogy fekete szülőktől fehér baba szülessen. Feltételezése szerint többféle mutáció játszódhatott le a családban, például az alvó fehér gének albinizmust okozókkal keveredhettek.
Mnachit mindenesetre teljes genetikai vizsgálatnak vetik alá, bár a szülőket nem érdekli a kislány színe. "Lehetne zöld vagy sárga is - akkor is ugyanúgy szeretnénk" - nyilatkozta az édesapja.
(The Sun - InfoRádió)
Korábban írtuk: Hófehér bőrű, szőke, kék szemű újszülöttel térhetett haza a kórházból a minap egy londoni család. A keddi brit sajtó által nagy terjedelemben ismertetett esemény különleges mivoltát az adja, hogy a kislány édesapja és édesanyja egyaránt fekete bőrű, és nem tudnak arról, hogy felmenőik között lett volna fehér (természetes hát, hogy Londonban a helyük).
A 44 éves Ben Ihegboro és 35 éves felesége, Angela öt éve települt át Nigériából Nagy-Britanniába. A házaspárnak a Nmachi nevű, három napja született új családtagon kívül még két gyermeke van, egy négyéves kisfiú és egy kétéves kislány, akik szüleik színeit örökölték.
Nmachi azonban – akinek neve a szülők által anyanyelvként használt nigériai nyelvjárásban azt jelenti, hogy „Isten gyönyörűsége” – göndör, sűrű szőke hajjal, fehér bőrrel és kék szemmel jött a világra.
Bryan Sykes professzor, az Oxfordi Egyetem humángenetikai tanszékének vezetője a The Sun, a legnagyobb brit bulvárlap keddi beszámolója szerint „rendkívülinek” nevezte az eseményt. Sykes professzor szerint hasonló esetek általában olyan populációkban fordulnak elő, amelyekben „jelentős a génkeveredés” – ez jellemzi például az afro-karibi népcsoportokat –, ám Nigériában nagyon kis mértékű ez a típusú keveredés.
A vezető szakértő elmondta: mindkét szülő esetében szükség van fehér felmenőkre a világosabb bőrszínt okozó gének továbbadásához. Sykes szerint Nmachi esetében a legvalószínűbb magyarázat valamilyen ismeretlen mutáció. „A genetika törvényei bonyolultak, és sokszor még mindig nem értjük, hogy mi történik” – fogalmazott az Oxfordi Egyetem professzora.
(Bumm nyomán)