Ha nem hiszünk abban, hogy végidőket élünk, akkor is feltűnő, hogy manapság milyen jól meg lehet élni ennek hirdetéséből, főleg azok számára, akik az emberi hiszékenység örök vámszedői…
A Tescónak van egy előnye: a könyvosztályon rendszerint nincs tülekedés, noha a legtöbb könyv divatos ponyvakiadvány, így aztán nem szólnak rá az emberre, ha átolvassa valamely véletlenül idekerült érdekesebb kötet egy-egy fejezetét. Kíváncsi voltam, hogy Michael Drosnin, az amerikai zsidó zsurnaliszta mivel rukkolt elő „A biblia kódja” harmadik kötetében. A kabbalisták már a XIII. századtól kezdve felfedezni vélték, hogy a Tóra számmisztikai titkokat rejt. Drosnin a Tóra lapjait s a héber betűket négyzetrácsos sablonban helyezte el, és számítógépes programja segítségével a keresztrejtvények szabályainak megfelelően keresett egymással összefüggésben álló értelmes héber szavakat. Első könyvében elmondja, hogy maga nem is volt vallásos, s eleinte az egész kísérletet csak komputeres játéknak tekintette. Mégis elborzadt, mikor egy oldalon egymást keresztezte néhány szó: „Jicák Rabin“ és „gyilkos, aki ölni fog”. Drosnin beszámol arról, hogy ezek után a ”megjövendölt” merényletet hiába próbálta meghiúsítani azzal, hogy kapcsolatba lépett Rabinnal, és figyelmeztette őt az esetleges életveszélyre. Rabin csak nevetett, aztán 1995-ben valóban merénylet áldozata lett. Drosnin ezután kezdett intenzív kutatásokba, bár vallásossá később sem lett. Mostani, harmadik kötetében megerősíti a maja naptár végét illető végkövetkeztetéseket: 2012. december 21-e a Tóra kódja szerint is valóban fordulópont az emberiség történetében. Óriási kozmikus kataklizmák és háborúk kezdődnek el ekkor, legalábbis szerinte. Persze ismét hazabeszél, s azt igyekszik bizonyítani kódjaival, hogy Izrael fogja az USA-t megmenteni az atomterrortól, s nem fordítva...
Bárhogyan is alakul a történelem, Drosnin harmadik kötete bestseller, ennek hozadékából neki bizonyosan telik akár atombiztos bunkerra is.
De fenevadjuk ennél nyíltabban is küldözgeti hamis jeleit: mit értsünk az alatt például, hogy a nemrég befejeződött futball Eb alatt a „bet-at-home” nevű osztrák reklámcég tévéspotja és óriásplakátjai a német válogatott játékosainak megátkozására biztattak? A reklámokban valaki egy bábut tart a kezében, mely a német csapat mezét hordja. Mikor egy német csatár kapura rúgáshoz készül, beleszúrnak a voodoo-babába, mire a német futballista fájdalomtól meggyötört arccal összeesik, még mielőtt kapura lőhetett volna. Erre kárörvendő, lelkes ünneplésbe kezd a szurkáló néző. A reklámcég úgy próbálta erkölcstelen tettének súlyát enyhíteni, hogy honlapjára gyorsan egy holland focis voodoo-bábut is kirakott.
De az óriásplakátok üzenete is egyértelmű: nem kell a voodoo kultusz alapos ismerőjének lenni ahhoz, hogy rontásra való biztatásként értelmezzük apró textilbábuk képeit, melyekbe gombostűket szurkálnak. Ugyanis az emberiség vallástörténelmében közismert, archetipikus sátánista fekete mágia rontásait még a cigányok is átvették, s az ez irányú tevékenységüket éppúgy ismerjük, mint a kabballista zsidókét. Ha semmi hatása sincs az efféle babonás mágiának, akkor is nyíltan vall gyakorlóinak démoni lelkivilágáról.
![]() |
Még az osztrák reklámtanács is foglalkozott az üggyel, bár szemforgató módon csak „tapintatosabb eljárásra” szólította fel a reklámcéget.
Tarnóczy Szabolcs