Bár előzetesen nagy reményeket fűztek az újonnan, kifejezetten az omikron variáns által kifejlesztett vakcinákhoz, egy újabb kutatás szerint ezek szinte semmivel sem érnek többet, mint az eddig is alkalmazott koronavírus elleni védőoltások – írja a Nature nyomán a Portfolió.
Zoom
Illusztráció: abc.net.au
A tanulmány szerint a nemrég kifejlesztett és az Egyesült Államokban, illetve az Egyesült Királyságban hamarosan a lakosság körében is alkalmazásra kerülő új vakcinák szinte teljesen ugyanolyan védelmet nyújtanak, mint a régi típusú vakcinákból adott ismétlő oltás, különösen a kórházi ápolás elkerülését illetően.
Ez nem egyfajta szuperpajzs a fertőzés ellen, összevetve azokkal, amelyekhez két hete vagy egy hónapja hozzá lehetett férni – mondta egy a tanulmány elkészítésében részt nem vevő kutató, hozzátéve, tekintetbe kellett volna venni a továbbfejlesztett vakcinák hatékonyságát, mielőtt engedélyezték volna őket.
Egy másik kutató, aki az amerikai gyógyszerhatóság tanácsadói testületében az új típusú vakcinák ellen szavazott, azt mondta: ha az új vakcinák nem hatékonyabbak, mint a régiek, miért terjesztjük őket? Szerinte hosszabb távon van értelme a variáns alapú vakcináknak, de kontraproduktív, ha már így is elérhetők nagyon hatékony vakcinák.
A továbbfejlesztett vakcináknak népességszinten lehet értelmük. 1000 ember esetén az új vakcinákkal történő újraoltás 8-cal kevesebb kórházba kerülő embert jelentene, mintha a régi típusú vakcinával oltották volna újra a lakosságot. Ezenkívül a variáns alapú vakcinák előnyei akkor is erősödhetnek, ha a meglévő immunitás hirtelen lecsökken egy új vírusváltozat miatt. Ez történt tavaly decemberben az omikron megjelenésével, és bármikor megtörténhet később is. Ebben az esetben az omikron alapú vakcina jobb védelmet nyújthat, mint elődei.