Nyár van. Jobb alkalmat talán nem is találhatnék egy rövid, gördülékenyen olvasható, de érdekfeszítő könyv ajánlására, amely Petrusz Tibor visszaemlékezéseit, önéletrajzát takarja Rákosi börtönében címmel.
Zoom
A könyv borítója (forrás: bookline.hu)
Petrusz Tibor 1924. június 21-én született Budapesten, a szebb napokat látott János Kórházban. Apja a Felvidékről, egészen pontosan Csetnekről, egy Gömör vármegyei faluból származott. A település az I. bécsi döntés után sem tért vissza, a határ túloldalán maradt. Az anyai ág Pest vármegyéből származott, Petrusz édesanyja Nagykőrösön született.
Petrusz édesapja szigorú tanárember volt, fia pedig a katonai pályát választotta. Egy rokonomhoz hasonlóan az utolsók között végzett a Ludovika Akadémián 1944 novemberében, így életrajzi ihletésű könyve lényegében a háború utolsó hónapjaitól egészen az államszocializmus végéig kalauzol bennünket, a címből adódóan a könyv súlypontja viszont a Rákosi-rendszeren van.
A gyorsított kiképzés és villámgyors avatás után, a folyamatosan közeledő front miatt Petrusz újonckiképzésen és erődítési munkálatokon vett részt, majd Németországba került továbbképzés címszóval. Németországban, a Balti-tenger partján, Flensburgban érte a háború vége, majd miután végigjárt több angol fogolytábort is, 1946. május közepére hazaszállították. Egykori ludovikásként hamarosan B-listázták, kiváló katonaként kénytelen volt csaposként elhelyezkedni, majd kapcsolatba került egy antikommunista társasággal, de lebuktak, és börtönbe kerültek 1949 karácsonya előtt. Egészen 1956-ig raboskodott, de ekkor is csak azért szabadult ki, mert kitört a forradalom, vissza pedig már nem került a börtönbe.
Petrusz Tibor önéletrajzi írását elsősorban olyan embereknek ajánlom, akik érdeklődnek a mozgalmas 20. század történései iránt (kiélezetten annak második felében történtekre), ugyanakkor könnyedebb olvasmányokra vágynak. Petrusz könyve ugyanis – ha maga a téma nem is könnyű – rendkívül gördülékenyen olvasható, érdekes, olvasmányos, az egykori katonatiszt kifejezetten jól, néhol humorosan, szórakoztatóan fogalmaz, ez pedig esszenciális jelentőségű minden könyv, de különösen egy önéletrajz esetében.
Zoom
Petrusz Tibor 2017. február 25-én Újbudán, a kommunizmus áldozatainak emléknapján (forrás: ujbuda.hu)
A magam részéről én azokat a részeket kedveltem a leginkább, melyek Petrusz idézőjeles szemüvegén át betekintést engedtek az álságos rendszer valódi működésébe, „betessékeltek a függöny mögé”, hogy a lényegét láthassam az államszocializmus sátáni gépezetének. Ezenkívül pedig voltak olyan részek is, melyek az utókor számára hiteles okulást adnak arról, valójában miként és hogyan zajlottak híres történelmi jelenetek, vagy a korabeli emberek miként élték azokat át, miként reagáltak rájuk. Mivel utóbbi talán kevésbé érthető, hadd szemléltessem két példával – még a háborús időkből, mire gondolok.
Az első Horthy Miklós gyalázatos proklamációja után közvetlenül történt. Petrusz erődítési munkálatokon vett részt Dunaföldvár közelében, s mivel az átállási kísérlet miatt általános volt a káosz, ezért „kihallgatták” Sáska Elemér vezérezredest, a Ludovika akkori parancsnokát, amikor éppen telefonálgatott, hogy ő is információkhoz jusson. A következők hangzottak el:
Vegyétek tudomásul, hogy én nem teszem le a fegyvert! Addig, amíg magyar földön vagyunk, addig nem teszem le a fegyvert! Csak a magyar határon teszem le a fegyvert!
Nos, így reagált a hadsereg túlnyomó része az ún. „kiugrási kísérletre”. De jöjjön a másik példa.
A németországi tartózkodás alatt Petruszékat Bergenbe küldték kiképzőnek, innen nem volt messze Belsen Láger. Petruszék egyszer elkeveredtek a tábor drótkerítéssel körbevont széléhez, szóba elegyedtek egy őrrel, aki bácskai sváb volt, így magyarul társaloghattak. „Adjon Isten, hadnagy úr!” Köszöntötte őket az SS-tag, ami pedig innentől következik, az alapvetően józanít ki minket, mit is tanítanak ma a holokausztról…
– Svábnak vallottam magam, azt hittem, az jobb lesz.
– Igaz-e, hogy ezeket az embereket elégetik?
– A halottakat. Éhen halnak, vagy a flekktífusz viszi el őket, vagy más betegségek, gyógyszer és ennivaló pedig nincs. Naponta több sráfkocsi halottat kellene elföldelni, higiénikusabb, ha elégetjük a fertőző elhaltakat a krematóriumban.
Petrusz Tibor nem volt nemzetiszocialista (olyannyira nem, hogy amikor megtudta, hogy a Hunyadi páncélgránátosok német egyenruhát kapnak, visszavonta jelentkezését), tehát még csak oka sem lett volna elferdíteni a valóságot. De legalább újabb bizonyosságot kaptunk, miért is védik törvényileg a holokauszt történetét.
E két példán túl természetesen a könyv többi része is érdekfeszítő. Petrusz a váci börtönben olyan emberekkel is raboskodott együtt, mint Málnási Ödön vagy Friedrich István (velük és a hozzájuk hasonló többi „nagy öreggel” a gyengélkedőn találkozott, nagy örömmel emlékezett vissza, milyen magasröptű beszélgetéseket folytattak), utóbbi sajnos ott is halt meg, nemtelen körülmények között a smasszerek gúnyolódása közepette. De tanulságos részek azok is, amikor egykori elítélői lettek Petrusz rabtársai. Szerencsére – bizonyára azért, hogy láttassa a kommunizmus valódi arcát – ezeket a személyeket sosem felejtette el kiemelten megemlíteni.
1956 után Petrusz megbélyegzett emberként tanulta ki a vendéglátós szakmát felsőfokon, addig jutott, ameddig az üvegplafon engedte. Ennek megfelelően a kötet a 80-as évek végéig tart, de ezek az évtizedek már kevésbé részletesek, mint az 1944-1956 közötti időszak.
Petrusz Tibor 2018. február 22-én hunyt el, 94 esztendősen, a Kárpátia Stúdió által megjelentetett könyv pedig 2014-es, tehát ekkor még élt. Olyan mély nyomot hagyott a vendéglátós szakmában, hogy halálhíréről a turizmus.com emlékezett meg, ami érdekes kis adalék az élettörténetéhez. A család vendéglője, ahol B-listázása után dolgozott, Kispesten volt, illetve a család is ide költözött az 50-es években, így életéről, temetéséről a kispest.hu is megemlékezett.
Zoom
Petrusz Tibor búcsúztatása a Kispesti Újtemetőben 2018. március 28-án (forrás: uj.kispest.hu)
A rendszerváltoztatás után Petrusz Tibor aktív maradt a közéletben is. Alapító főtitkára, később társelnöke lett az 1945-1956 Közötti Magyar Politikai Elítéltek Közösségnek, még halála előtt egy évvel, 2017 februárjában is részt vett a kommunizmus áldozatairól szóló megemlékezésen Újbudán. Ekkor így fogalmazott: „az elmúlt rendszer több mint negyven évig mesterkedett a nemzettudat kiirtásán, de úgy vélem, nincs fontosabb a szabadságnál”.
Ábrahám Barnabás – Kuruc.info
Korábbi részek a teljesség igénye nélkül: