Néhány hete indult a magyar letelepedési kötvény promóciója Kínában. A magyarországi tartózkodási engedélyt igénylő kínaiaknak 40 ezer eurós tanácsadói díjat is fizetniük kell a kötvény mellé. Az értékesítéssel foglalkozó alap szerint több ezer kötvény lelhet gazdára a következő években.
Bár az aktív promóciót csak április végén kezdték el, már nagyjából húsz kínai polgár kérelmezte a letelepedési államkötvényt a Hungary State Special Debt Fundtól (HSSDF) – mondta a Világgazdaság kérdésére válaszolva Lian Wang, az alap vezérigazgatója tegnap egy sajtóbeszélgetésen. Wang számításai szerint nagyjából egy-másfél hónapba telik, mire egy-egy szerződésnél befejeződnek a papírmunkák, és a kötvényt ténylegesen meg tudja vásárolni a magyar állampolgárságra vágyó kínai. Az igénylők egy jelentős része egyébként nem kíván Magyarországon végleg letelepedni, sok üzletember csak a két ország közötti ide-oda utazgatást szeretné ezzel megkönnyíteni – mondta a szakember, aki összességében véve néhány ezer kötvényvásárlóra számít a következő három esztendőben.
A letelepedési kötvény hozama 1,5 százalékkal alacsonyabb a referenciaként megadott ötéves (vagy ahhoz legközelebb álló) magyar eurokötvények másodpiaci hozamánál, vagyis jelenleg mintegy 2 százalékos kamattal lehetne kibocsátani. Az állam egyébként most jól jár ezzel a papírral, a referenciaként szolgáló eurokötvény futamidejéből ugyanis már kevesebb mint öt év van hátra, miközben a befektetők legalább ötéves értékpapírt vásárolnak. A letelepedési kötvény diszkont értékpapír, vagyis a vásárláskor az állam a névérték alatt adja el, és a lejáratkor fizeti ki a névértéket a papírra.
Az, hogy a kamat alacsony, Wang szerint nem zavarja a befektetőket, ezeket az értékpapírokat ugyanis nem kizárólag a kockázatarányosan elérhető hozam függvényében vásárolják meg. Az előrejelzéseik szerint az alacsony inflációs környezet is kitart még két-három évig, emiatt mostanában más hasonló befektetésekre sem remélhetnek magasabb hozamot a befektetők. A kínaiak biztonságosnak tartják a magyar letelepedési kötvényt, fontos a számukra, hogy az értékpapírok a futamidő alatt nem hagyják el Magyarországot, hanem itt maradnak a Kelernél letétkezelésben, ráadásul állami garancia is van rajtuk. Az amerikai letelepedési kötvényen, amelynek a kamata nulla, például nincs tőkegarancia.
A befektetők egyébként nem kapják meg még ezt a minimális hozamot sem, a jegyzéskor ugyanis az alap honlapja szerint meg kell fizetniük a teljes névértéket, az alap ugyanis részben a kamatokból finanszírozza a saját működését. Emellett tanácsadói díjat is kérnek a letelepedési kötvény vásárlóitól, amelynek összege 40 ezer euró. Utóbbiból fizetik ki a felmerülő jogi, adminisztrációs és promóciós költségeket. A HSSDF egyik legfontosabb feladata ugyanis a marketing, a letelepedési kötvény vásárlásában érdekelt ügyfelek felkutatása. Az alap emellett előszűréseket is végez, hogy csak azok az ügyfelek jelentkezzenek a programba, akik megfelelnek pénzmosás elleni törvényeknek és más nemzetbiztonsági szabályoknak, és persze segítséget is nyújtanak az ügyfeleknek a tartózkodási engedély igénylésében. A végső döntést persze ezekben a kérdésekben a magyar kormány hozza meg.
Négy cég árulhatja a kötvényt
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapja szerint eddig négy pénzügyi cég esetében hagyták jóvá a letelepedési kötvény értékesítését. Az első, amelyikkel szerződést kötöttek, a HSSDF volt, amely Kínában és Vietnamban értékesíti a hitelpapírokat. A Kajmán-szigeteken bejegyzett céggel április 9-én kötött szerződést az ÁKK.
Május végén kötött szerződést az államadósság-kezelő a máltai bejegyzésű Discus Holdings Ltd.-del, amely a Dél-afrikai Köztársaságban, Indonéziában, Kenyában és Nigériában értékesíti majd az értékpapírt. Rajtuk kívül a ciprusi bejegyzésű Innozone és a budapesti Arton Capital rendelkezik még jóváhagyással, és tegnap adta meg az engedélyt az Országgyűlés három újabb cégnek, hogy szerződést kössön az ÁKK-val, ezek a VolDan Investments Limited, az S & Z program Limited és az EURO-ASIA Investment Management.
(VG nyomán)