Magyarországon tárgyal a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége a kormánnyal, a tervek szerint jövő hétfőn véglegesítik a megbeszélések eredményét - írta pénteki számában a Népszabadság. A lap úgy tudja, nem új hitelnyújtásról van szó.


A lap szerint a kormány fordult az IMF-hez, a szervezet segítségét az önkormányzati rendszer átalakításához vették igénybe. A Népszabadság azt írta, hogy a tárgyalások tényét megerősítette a lapnak a Nemzetgazdasági Minisztérium egy magas beosztású dolgozója. A megbeszélések a technikai segítségnyújtás keretében zajlanak, nem új hitelnyújtásról van szó, hanem arról, hogy az IMF szakértői megosztják a tapasztalataikat az adott területről.
A Népszabadság szerint a Fidesz-kormány nem először kért ilyen jellegű segítséget a valutaalaptól, az elmúlt másfél évben szociálpolitikai, munkaerő-piaci ügyekben is fordultak már tanácsért a nemzetközi szervezethez.
Friss: "Szakmai tanácsokat adnak térítésmentesen"
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországon tárgyaló szakértői az önkormányzati rendszer nemzetközi tapasztalatait tekintik át partnereikkel - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI kérdésére pénteken.
Az MTI azt követően kereste meg a tárcát, hogy a pénteki Népszabadság azt írta: Magyarországon tárgyal a IMF küldöttsége a kormánnyal.
Az NGM arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a napokban Magyarországon tartózkodó IMF-szakértők "szakmai tanácsokat adnak térítésmentesen, a nemzetközi pénzügyi szervezet forrásnyújtási tevékenységétől teljesen függetlenül". A partnerek a kormányzati szintű, valamint egyes önkormányzatokkal, továbbá az önkormányzati szövetségekkel és a téma szakértőivel folytatott megbeszélések során az önkormányzati rendszer átalakításának nemzetközi tapasztalatait tekintik át - közölte az NGM.
Hozzáteszik, hogy a tárca Magyarország önkormányzati rendszerének átfogó átalakítása keretében, a kapcsolódó kormányzati és parlamenti döntések megalapozása érdekében merít az egyes nemzetközi szervezetek tapasztalataiból is. Az IMF a költségvetési politikák területén - hasonlóan más nemzetközi intézményekhez, mint például az OECD - igen értékes tudásbázissal rendelkező szervezet, amelynek tapasztalatait tagként Magyarország a többi tagországhoz hasonlóan igénybe veszi - áll a közleményben.
(MTI)