![]() |
Elöljáróban el kell mondani azt a furcsa helyzetet, hogy, bár a verseny szervezője a Hungaroring Sport Zrt., a verseny megrendezéséért a jogdíjat a magyar állam fizeti meg a világbajnokságot szervező Formula One Administration (FOA) Ltd-nek. A Hungaroring Sport (HS) Zrt. csak a verseny fizikai megszervezéséért járó költségeket állja, és ha nyereséggel zárnak, akkor sem kell kompenzálniuk a kapott költségvetési támogatást. Durva helyzet, egyetemista emlékeim közül a gólyabálok, jogász bulik jönnek elő, amikor a hallgatói önkormányzat előre megfinanszírozta a szervezési, beszerzési költségeket, aztán hiába mulattak hajnalig a fiatalok, elfogyasztva gyakorlatilag a teljes árukészletet, a szervezők minden alkalommal veszteségesnek hozták ki a rendezvényt. Persze azóta már edzett lettem. 15 éve figyelem, hogy az augusztus közepén majdnem mindennap zsúfolásig megtelő Diák/Pepsi-szigetet Gerendai Károly zsíros arcának egyetlen rezzenése nélkül veszteségesnek (az utóbbi időben állítólag már elérték a nullszaldót) nevezi, ezáltal a fővárosi önkormányzat pénzét is betolva a rasszizmus elleni harcra mindig fogékony szervezők által felügyelt költségvetésbe.
De a Forma 1-ben sokkal nagyobb tétről van szó! Történetesen a Gazdasági Minisztérium munkatársaként személyesen is részt vettem a Magyar Nagydíj 2007-11 közötti években történő megrendezésével kapcsolatos kormányzati szerepvállalásról szóló 2094/2006. (V.9.) Korm. Határozat kodifikálásában. A határozathoz a jogtárban minden érdeklődő hozzáférhet, ezért nem árulok el titkot, azzal, hogy kimondja: a belügy- és pénzügyminiszternek kell biztosítania a HS Zrt. részére a rendezői jogdíj költségvetésbe való tervezését, amit így az adófizetők „dobnak” össze. Kicsit sokba kerül ez a játékszer: 2007-ben még épp csak átlépte a 10 millió dollárt (akkori árfolyamon ez még alig haladta meg a 2 milliárd Ft-ot), de minden évben 10%-kal emelkedik, és 2011-re már 18 milliót kóstál a végösszeg. De ez még csak az előhang.
Idén májusban az esetleges előrehozott választásoktól rettegő kormány sietős munkával elfogadta a Formula-1 Világbajnokság Magyar Nagydíj 2012-16 között történő megrendezésével kapcsolatos kormányzati szerepvállalásról szóló 1093/2009. (VI.15.) Korm. Határozatot. Természetesen ezt semmi nem indokolta, mert még a 2011-es verseny megrendezése is biztosítva volt, de a HS vezetői, mint a kereskedelmi médiumok a frekvencia-engedélyeket, szeretik előre leboltolni a „tutit” a számukra baráti kormánnyal, akik aztán nagyon szeretik a VIP páholyban ülve végiggondolni, hogy a bankszámlájuk mennyivel gyarapodott az ügylet során. Meglepő módon némileg nyíltabb kártyákkal játszva szerepel a Korm. határozatban, hogy a 2012-es jogdíj összege 26 millió USD, ami a 2011-es jogdíjhoz képest majdnem 10 milliós ugrás, de lehet, hogy a szexbotrányba keveredett Max Mosley, a FIA leköszönő elnöke is tartotta markát Bernie Ecclestone mellett, megalapozandó nyugdíjas éveit. Ez viszont a zuhanó dollárárfolyam mellett is cirka 4,7 milliárd Ft, ami minden évben 7,5%-kal emelkedik, és öt év alatt 151,4 millió USD-t tesz ki. Ha lélegeztetőgépeket nem is vennénk belőle, de bizony jót tenne ez az összeg az összedőlés határán tántorgó magyar kis- és középvállalkozásoknak, akik a nyertes pályázataik után is hiába várják a kormányzati átutalást, annyira üres az államkassza.
A kormány persze azt kommunikálja, hogy ez a kiadás megtérülhet a kapcsolódó sportturizmus sokrétegű bevételeiből. Erről a korábbi években semmilyen mértékadó hatástanulmány nem készült, a Magyar Turizmus Zrt. adott teljesen hasraütés-szerű becsléseket az aktuális nézőszámból kiindulva, kalkulálva a külföldiek által adott borravalók pozitív nemzetgazdasági szerepével is. Természetesen empirikus módon pozitív eredményt nem lehetett kimutatni. 2008-ban a PricewaterhouseCoopers Hungary Kft. aktualizálta korábbi „számításait”, és azt állítják, hogy a magyar vállalkozásoknak évente – már a komoly szórás is igen beszédes – mintegy 9,8-12,2 milliárd Ft többletbevételt jelent a verseny. A becsült szám nyilvánvalóan a jóslás kategóriájába tartozik, a valós érték akár tízszeresét mutatva. Mindenesetre azt már ők is elismerik, hogy 2011-re az állami támogatás és állami bevételek különbözeteként számolt államháztartási egyenleg fokozatosan romolva mintegy félmilliárd Ft nettó kiadást jelent, ami 2016-ra már 3 milliárd Ft-ra emelkedik. Mindezt szerintük kompenzálja a pozitív országimázs és a verseny idején Budapestről szóló rengeteg tudósítás. Álláspontom szerint az elmúlt cirka 25 év alatt a Forma 1-et kedvelő réteg már mind megismerte hazánkat, az évente jelentkező újszülöttek kedvéért igen költséges mulatság ez a reklámkampány.
Friss adatok az augusztusi nagydíjat követően azért rendelkezésünkre állnak. A Magyar Szállodaszövetség főtitkára, Kovács István nagyon jelentős, mintegy 20%-ot elérő visszaesésről számolt be a szállodai foglalásokat illetően, amit a gazdasági válsággal magyaráznak. A válság nyilván egyéb területeken is visszafogta az idelátogató vendégek költekező kedvét, tehát a bevételi csúcsot produkáló 2008-as év, mint bázisként szerepeltetése több, mint csalóka. A kormány minden évben milliárdokat tapsol el a költségvetésből egy ilyen drága szórakozásra, miközben az egészségügy vagy az önkormányzatok finanszírozása nincs biztosítva a 2010-es költségvetésben. És ha könnyelműen azt gondolnánk, semmi baj, majd az új kormány újratárgyalja a feltételeket, akkor el kell oszlatnom az illúziókat! A FOA-val történő megállapodás 2. számú mellékletében a kormány nevében eljáró Varga Zoltán önkormányzati miniszter a Magyar Állam nevében teljes körű kártérítést vállal a FOA veszteségeiért, költségeiért, vagy káraiért, amelyek a megállapodás be nem tartásából erednek. Sőt, a miniszter visszavonhatatlanul lemondott a Magyar Állam vagyona ellen indított kártérítési per esetében az államot illető mentességről is. Tehát 2016-ig mindenki keze meg van kötve, a show-nak bármilyen áron folytatódni kell. Van, aki fizeti a számlát, mégpedig az adófizetők egyre szűkülő tábora.
dr. Lenhardt Balázs
Jobbik gazdasági kabinetjének vezetője
Jobbik gazdasági kabinetjének vezetője
(Kuruc.info)