A Törökországban 2002 óta nagy többséggel kormányzó párt, a „mérsékelten konzervatív” és „mérsékelten iszlamista” Fejlődés és Igazság Pártja (AKP) ugyanúgy rejtély az ottani „radikálisok” számára, mint idehaza a Fidesz.
Egyes vélemények szerint ugyanis az AKP őszintén képviseli a nemzeti és a muzulmán érdekeket, csak éppen igyekszik „óvatosan”, „mérsékelten” politizálni, hogy elfogadtassa magát a „nemzetközi közösséggel”. Mások viszont úgy vélik, a török kormánypárt vezetői valójában a cionista birodalom „lakájai”, akik a Washingtonból és Tel-Avivból érkező utasításoknak megfelelően Törökország gyarmati sorba kényszerítésén munkálkodnak.
Necmettin Erbakan |
Bülent Ecevit |
Az igazság az, hogy Törökország mai miniszterelnöke, Recep Tajjip Erdogan, valamint az államfő, Abdullah Gül egyaránt Necmettin Erbakan „köpönyegéből bújt elő”. Mindkét mai legfőbb közjogi méltóság tagja volt ugyanis a Jólét Pártjának, majd az annak betiltása után alapított, és az ugyancsak iszlamista elveket hirdető Erény Pártjának is. Ez utóbbit a „kemali szekuláris állam fenntartása felett őrködő” legfelsőbb bíróság 2001-ben tiltotta be. Erbakant pedig ismételten – immár harmadszor – eltiltották a közügyekben való részvételtől.
Erdogan |
Az iszlamizmus ugyan egyre jelentősebb befolyással rendelkezik Törökországban, csakhogy a Boldogság Párt elveivel egyébként egyetértő polgárok jelentős része a választásokon rendre Erdogan Fejlődés és Igazság Pártjára adja voksát, éspedig idehaza is ismerős okokból kifolyólag: nehogy „elvesszen a szavazatuk”. (Ami a 10 %-os parlamenti bejutási küszöböt tekintve némiképpen érthető is.) Másfelől viszont a radikális Boldogság Párt irányítása alá vonta a Milli Gorus (Nemzeti Vízió) elnevezésű mozgalmat, amely igen komoly népszerűséget élvez a Nyugat-Európában élő törökök körében. A szervezetnek jelenleg 300 ezer tagja van, akiknek többsége Németországban, illetve az EU más tagállamaiban él. Ugyanakkor a mozgalom befolyása Törökországon belül is egyre jelentősebb, annál is inkább, mivel egyre több követője van az állami alkalmazottak körében, sőt a korábban szigorúan szekuláris beállítottságú hadsereg és rendőrség soraiban is.
2009 áprilisában egy bírósági ítélet ismét lehetővé tette az idős (és immár járni is csak alig képes) Erbakan számára a részvételt a politikai életben. Ennek a döntésnek volt a következménye az agg politikus pártelnökké választása a 2010. októberi kongresszuson. A visszatérésnek azonban nem mindenki örült az iszlamisták soraiban, részben azért, mert sokaknak nem tetszett, hogy Erbakan fiát, Fatihot, lányát, Elihet, sőt vejét, Megmet Altinozt is a párt vezetőségnek soraiba választották a kongresszuson. A párt korábbi vezetője, Erbakan egykori bizalmasa,
Numan Kurtulmus, híveivel együtt be is jelentette kilépését, és november 1-jén új mozgalmat alapított a Nép Hangja Párt néven. (Amely ez idő szerint Törökország 67. hivatalosan bejegyzett politikai tömörülése.) Meglepő módon a baloldali Török Egyesült Munkáspárt vezetője, Zeki Kilicaslan is bejelentette csatlakozását az új iszlamista mozgalomhoz, éspedig a következő mondatok kíséretében: „Amikor Kurtulmus bemutatta nekem új pártját, arról beszélt, hogy az szembeszegül az imperializmussal, ellenzi a neoliberális politikát és a brutális kizsákmányolás minden fajtáját. Ezen kívül azt is mondta még, hogy a tömörülés igazán a nép pártja lesz, és ideológiája nem kizárólag a vallásra épül, és nem lesz konzervatív sem.”
Mindez pedig arra mutat, hogy a Nép Hangja Párt valahol a kormányzó Fejlődés és Igazság Párt (AKP), valamint Erbakan Boldogság Pártja között igyekszik majd megtalálni a helyét. Ha sikerrel jár, akkor még az is lelképzelhető, hogy amennyiben az AKP valamelyik elkövetkező választáson nem szerezne abszolút többséget, akkor lehetséges koalíciós partnerként tekinthetne az új, a „mérsékeltség” húrjait pengető, a „baloldal felé is nyitott”, „nem kizárólag iszlamista és konzervatív” politikai erőre.
Zeki Kilicaslan |
Numan Kurtulmus |
Ami pedig Necmettin Erbakant illeti, ő idős korára nem lát maga előtt más utat, mint az „iszlamista radikalizmus” útját. Annak ellenére, hogy sokan a szemére hányják: amikor 1974 és '78 között miniszterelnök-helyettesként, majd 1996 és '97 között miniszterelnökként ténykedett, nemigen mutatkozott meg a radikalizmusa. Valóban, míg hatalmon volt, némiképpen „óvatos duhajnak” bizonyult. Az AKP megalapítása és az Erdogan vezette kormány ténykedése nyomán azonban alighanem arra a következtetésre jutott, hogy igenis szükség van egy „igazi” iszlamista politikai erőre Törökországban. Erbakan augusztusban a Die Weltnek nyilatkozva a következőket mondta: „Az ország mai vezetői bizonyos külső – a jelenlegi világrend fenntartásában érdekelt cionista, imperialista és rasszista - hatalmak segítségével jutottak a csúcsokra. És teljes mértékben támogatják is a nyugati, cionista világrendszer fennmaradását. Legtöbb cselekedetük teljesen rossz irányba mutat. A cionistákat gazdagítják adórendszerükkel, az adósság kérdésének kezelésével. Erdogan a cionizmus pénztárosává vált. Korábban a tanítványom volt. Most azonban az a legfőbb célom, hogy megbuktassam őt” - jelentette ki a 84 esztendős, veterán iszlamista török politikus, Necmettin Erbakan.
Perge Ottó