A repülő tőrök házában |
Az USA gagyinak egyre komolyabb kihívást jelentenek a kommunizmus kimúlásával és Hong Kong visszatértével határtalan lehetőségekhez jutó kínaiak (kisebb mértékben Tajvan, Korea és Japán is) akik akcióban, kalandfilmben, de krimiben és művészfilmekben is leverni látszanak a hollywood-i filmipart. Eddig elképzelhetetlen módon - hasonló költségvetéssel és azonos, ha nem jobb technikai színvonalon képesek megjelenni. Ne a Jackie Chan-féle, kategóriájukban ugyan helytálló, de mégiscsak kommersz próbálkozásokra gondoljunk elsősorban. Azokon már túlléptek.
Cikkünk főhőse egyáltalán nem csak akciókban szerepel, kitűnő színésznek bizonyul az olyan művészfilmekben is, mint a 2046 vagy a kosztümös kalandmozikban, mint a Musa vagy a Hős. Lénye, gesztusai természetesek, sugárzó szépsége majdnem eléri a legszebb magyar hölgyekét.
Zsang legújabban a Repülő tőrök házában (szép, romantikus alkotás kiemelkedő tájképészettel) és az átlagosnál gyengébbre sikerült, mert Hollywood-ban készült Egy Gésa emlékirataiban látható, ezt nyugodtan kihagyhatjuk, legalábbis ne ez legyen az első tőle.
Csodálják csak, képgaléria.
Tágabban tárgyalva a kérdést pedig néhány plusz filmajánlat azoknak, akiket érdekelne, hogy miért jobb az ázsiai mozi az amerikainál. Többségük magyarul vagy felirattal, DVD-n is elérhető: Menny és föld harcosai (Warriors of Heaven and Earth - elsőrangű, kosztümös történelmi kalandfilm), A hős (Hero, Jet Li-vel), Saolin foci (Shaolin Soccer, paródia lélegzetelállító trükökkel), Zatoichi (egy minőségi japán szamuráj-akció), Old Boy (Old Boy, sokkoló és zseniális koreai alkotás, amolyan krimi, thriller és művészfilm keveréke), Oly közel (So Close, krimi), A pofonok földje (Kung Fu Hustle, lenyűgöző komédia), Kettős látás (Double Vision, tajvani, buddhista pszicho thriller), A Szem 1-2. (The Eye - van-e élet a halál után, nem horror, de félelmetes, egyedül ne nézzük, mélyen elgondolkodtató), Szigorúan piszkos ügyek (Infernal Affairs, Wu Jin Dao - csúcs! minden amerikai krimit lealázó legendás trilógia).
Ez is ő |
Amennyiben a világ egyre nagyobb hányada ráérez a film, mint a leghatékonyabb tudatipari eszköz ízére és lehetőségeire, Uncle Sam-nek és a hollywood-i háttérhatalomnak meszeltek. Hiszen mondani sem kell, Ázsiában és az USA befolyási övezetén kívül eső világban nagy ívben tesznek a holokausztiparra és a polkorrektségre. Akár Irán is belendülhet e téren, s akkor majd nem csak Imre Kertesz végtermékeit kaphatjuk a képünkbe esszük nem esszük nem kapunk mást alapon. A filmek indexre tételével ugyan próbálkozhatnak a "liberálisok", de mai körülmények közt ez egyre inkább lehetetlen. Annál érdekesebbek lesznek mindenki számára, s végső fokon ott van az internet, ha hazai, balliberális cionistáink a szólás és művészi szabadságot lábbal tiporva de facto kitiltják például A Farkasok völgyét a mozikból. 16 évvel az ún. rendszerváltás után, amikor állítólag már senki sem mondhatja meg, mit olvashatunk, nézhetünk és gondolhatunk.
(Ítélőmester)