Csalónak nevezte a Chicago Tribune Schmitt Pál köztársasági elnököt. A lapnak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság azt a tájékoztatást adta: kivizsgálják Schmitt Pál ügyét.
„A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ki fogja kérni az ügyhöz kapcsolódó jelentéseket, tanulmányozza őket, és az alapján dönti el, szükség van-e bármilyen lépésre” – válaszolta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szóvivője a Chicago Tribune azon kérdésére, kíván-e reagálni Schmitt Pál plágiumbotrányára.
A Chicago Tribune-ben megjelent publicisztika szerint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nagy valószínűséggel nem fogja megfosztani a magyar államfőt NOB-tagságától, ezért neki kéne lemondania róla. Schmitt 1983 óta a bizottság tagja, jelenleg a Sport és Környezetvédelmi Bizottság elnöke.
A Chicago Tribune cikke végigveszi az elmúlt napok eseményeit a Schmitt Pál doktori dolgozatát vizsgáló bizottság által megállapított eredményektől kezdve a Semmelweis Egyetem szenátusának döntéséig, amely visszavonta a köztársasági elnök kisdoktori címét. „Akárhogy is nézzük, ez plágium – állapítja meg a cikk szerzője, Philip Hersch, majd Sandra Baldwin példáját hozza fel, aki nem egészen tíz éve lemondásra kényszerült az amerikai olimpiai bizottság elnöki tisztségéről, miután kiderült róla, hogy hamis adatokat tüntetett fel tudományos pályájáról az önéletrajzában.
Baldwin önéletrajzában szerepelt egy egyetemi diploma és egy doktori fokozat. Később azonban beismerte, hogy nem az adott egyetemen diplomázott, a doktori disszertációját pedig soha nem fejezte be. "A tudományos területen valószínűleg mindenki azt mondaná, hogy egy doktori disszertáció plagizálása sokkal rosszabb" - írja a szerző.
A NOB joggal teheti fel a kérdést: ha Schmitt Pált nem kényszerítik arra, hogy lemondjon államfői tisztségéről, nekik miért kéne megfosztaniuk NOB-tagságától? - olvasható a cikkben.
A szerző mégis úgy látja, Sandra Baldwin helyesen tette, hogy lemondott, mielőtt kirúgták volna, majd felemleget egy korábbi esetet is, melynek során egy Robert Helmick nevű NOB-tag lemondott, mert az olimpiai kapcsolatait az üzleti életben is hasznosította. "Schmitt Pálnak ugyanígy kéne tennie" – véli Hersch, majd hozzáteszi: Schmitt egy olimpiai nagyság, és egy csaló.
(HVG)