Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgató-átjátszó központjainak helyszínét tartalmazó illusztrációs anyagot tett közzé a WikiLeaks. Az egyik térképen Budapest is szerepel.
Zoom
Az NSA és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) elektronikus lehallgatásra szakosodott közös egysége, a Special Collection Service (SCS) lehallgató-átjátszó központjainak térképét és a többi anyagot a kiszivárogtató portál Edward Snowdentől, az NSA volt szerződéses alkalmazottjától származó információk alapján tette közzé Twitter-oldalán.
A térképen Moszkva, Párizs, Peking, Berlin és több tucat más nagyváros szerepel – közölte kedden a Golosz Rossziji orosz rádió. Az anyagot, amelyet a Cryptome amerikai szakportál is közétett, eredetileg a Der Spiegel új kiadásában is meg akarták jelentetni, végül azonban cenzúrázott változatban jelent meg, abból a városok több mint felét törölték.
A térkép szerint Moszkvában két ilyen központ is működik, az egyikben a titkosszolgálatok dolgozói személyesen dolgoznak, a másikban elektronikus eszközök végzik az adatgyűjtést.
A térképen ezen belül is árnyalt szerkezetet rajzoltak fel. Piros színnel jelölik azokat a helyeket, amelyeken "aktív megfigyelés" folyik, három város tartozik ide, közöttük van Belgrád. A zöld színnel jelölt városokban (összesen kettőben) műszaki eszközökkel (helyszínen lévő emberek nélkül) folyik a megfigyelő tevékenység.
A szürke szín az "alvó központot" jelöli, ilyenből három van feltüntetve. A fennmaradó hetvennégy városban - így Moszkvában, Párizsban, Berlinben, Rómában, Madridban, Havannában, Brazíliavárosban, Sanghajban, Kuvaitban, Bagdadban, Mexikóvárosban, Tbilisziben, Kijevben, Kínában (ott négy ilyen város is van), Hongkongban és Budapesten "kihelyezett személyzet" (staffed location) működik a bemutatott képanyag szerint.
A térképen szereplő felirat szerint a lehallgató-átjátszó központok felsorolása a 2010. augusztus 13-i állapotot tükrözi, de persze nincs okunk azt gondolni, hogy a helyzet azóta változott, főleg hogy egyre több a "szélsőséges antiszemita" hazánkban.
Az említett forrás szerint az SCS személyzete amerikai nagykövetségek és konzulátusok fedésében dolgozik. A CIA és az NSA ügynökei diplomáciai épületek mélyén dolgoznak, így munkájuk zavartalan. A nagykövetségekről történő lehallgatás törvénytelen, az SCS személyzete különleges, a mobiltelefon-hálózatról, a wifiről és a műholdas összeköttetésekről érkező jelek elfogására alkalmas berendezésekkel dolgozik – írja a rádió internetes oldala.
A prezentációból kiderül, hogy az Einstein-Castanet kódnevű jelelfogó berendezések a nagykövetségek felső emeletén vagy a tetőn helyezkednek el, ahol egyebek között polgári célú antennáknak álcázzák őket. Az SCS rendszer nemcsak a levegőben továbbított adatok elfogására alkalmas, hanem segítségével konkrét embereket is meg lehet figyelni.
Frissítés: Martonyi azt búsulja, hogy a bizalomhiány miatt nem tudnak elég hatékonyan küzdeni a "terrorizmus" ellen
A lehallgató-átjátszó állomásokról szóló hírekkel kapcsolatban Magyarország elvárja, hogy az Egyesült Államok mihamarább tisztázza a helyzetet, és adjon magyarázatot a történtekre - közölte a Külügyminisztérium az MTI-vel - mintha lehetne erre magyarázatot adni egyáltalán.
A külügyi közlemény hangsúlyozza: Magyarország határozottan kiáll az emberi jogok védelme, így a magánszféra védelme mellett is. "Aggasztónak tartjuk azokat az információkat, amelyek a lehallgató-átjátszó állomásokról szólnak, és elvárjuk, hogy az Egyesült Államok, a korábban a nagykövetétől kérteknek megfelelően, mihamarább tisztázza a helyzetet, magyarázatot adjon a történtekre" - áll a közleményben.
Mint írják, a téma szerepel Martonyi János külügyminiszter és Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkár-helyettes csütörtöki tárgyalásának témái között is. Victoria Nuland a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés országai külügyi tárcavezetőinek találkozójára érkezik Magyarországra.
A Külügyminisztérium szerdai közleményében hangsúlyozza: az úgynevezett lehallgatási ügy túlnőtt a kétoldalú kapcsolatokon, Magyarország európai uniós és más fórumokon is keresi a megoldást a helyzet orvoslására.
Emlékeztetnek arra, hogy az EU állam- és kormányfői múlt pénteki brüsszeli tanácskozásukon hitet tettek a transzatlanti együttműködés és "a terrorizmus elleni harc" fontossága mellett, ugyanakkor rámutattak, hogy a bizalomhiány alááshatja a közös munka hatékonyságát. A közösség vezetői tudomásul vették azt a német-francia kezdeményezést, amely tárgyalásokat kezdeményezne, hogy még az év vége előtt megállapodás szülessen a titkosszolgálati együttműködésről az Egyesült Államokkal.
Ez a kezdeményezés a többi tagállam számára is nyitott, Magyarország a csatlakozásról később, a konkrét javaslatok ismeretében dönt - írják, hozzátéve, hogy a magyar diplomácia az uniós együttműködésen túl az Emberi Jogi Tanács, valamint az ENSZ-közgyűlés keretein belül is részt vesz azokban a folyamatokban, amelyek a megoldáshoz vezethetnek.
(MTI - HVG nyomán)
Friss: