"Mivel a védett erdő illegális kivágása miatt indított büntetőeljárást a nyomozóhatóság bűncselekmény hiányában megszüntette, az erdő még megmaradt 2 hektárnyi erdőrészét a magukat törvényen kívül állónak a lopást immár kisebbségi (elő-)jognak tekintő egyének jelenleg is irtják, ezért várom mielőbbi válaszát."


Nyílt levél Magyarország Miniszterelnökéhez

Miniszterelnök Úr!

Az írott és elektronikus sajtó megszámlálhatatlan tudósításban számolt be már arról, hogy brutális módon kiirtották és ellopták az Aggteleki Nemzeti Park legnagyobb kiterjedésű tölgy-kőris-szil keményfás ligeterdőjeként számon tartott, az Európai Unió Natura 2000 hálózatába kijelölt kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület részét képező, 180 hektár nagyságú sajóládi erdő 98%-át. A sajóládi erdő kiirtásával visszafordíthatatlan károsodásával értékes és különleges erdei életközösségek pusztultak el, s olyan védett, fokozottan védett, illetve közösségi jelentőségű állatfajok tűntek el, mint a szalakóta, az erdei fülesbagoly, a fekete harkály, a díszes tarkalepke, és soha többé nem költ már itt az a hollópár, amelynek fészke a költési időszakban pusztult el a fészekadó tölgyfával együtt.

Az állami tulajdonban levő sajóládi erdő azért került kivágásra az erdő kezelésével megbízott állami erdészet vezetőjének nyilatkozata szerint, mert az erdőt nem lehetett megvédeni az alkalmi fatolvajoktól, akik az erdőt ősi jussuknak tekintik. A környezetvédelmi minisztérium illetékesei szerint viszont az erdő védelme az állami erdészet feladata lett volna. Hol élünk mi, Miniszterelnök Úr? Európában, Szibériában vagy talán Dél-Amerikában?
 

Gyurcsányéknak más az érdeklődési területe

A sajóládi erdőt és erdei életközösségeit védi az erdőről és az erdő védelméről szóló 1996. évi LIV. törvény, a természet védelméről szóló LIII. törvény, a védett és fokozottan védett életközösségekre vonatkozó 67/1998. (IV.3.) Kormányrendelet, a 92/43/EGK Élőhely-irányelvet a magyar jogba átültető 275/2004. (X.8.) Kormányrendelet, valamint számos nemzetközi egyezmény. Ezen jogszabályok betartása kötelező érvényű minden magyar állampolgárra, kötelező az erdőt kezelő állami erdészetre, a területileg illetékes természetvédelmi igazgatóságra. A vonatkozó jogszabályok betartatása kötelező az állami erdészeti szolgálatra, a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségre, a rendőri szervekre és az ügyészségekre. De különösképpen kötelező a jogszabályok betartatása a Magyar Köztársaság Kormányának felelős miniszterelnökére, aki felelős a kormányzati szervek és hatóságok hatékony működéséért, valamint azért, hogy Magyarország érvényt szerezzen mindazon uniós rendeleteknek és irányelveknek, amelyek betartásáért kötelezettséget vállalt a 2004. évi XXX-ik törvénnyel kihirdetett csatlakozási szerződés aláírásával.

Miniszterelnök Úr! Az Európai Unió Natura 2000 hálózatába tartozó, állami tulajdonban, állami kezelésben levő sajóládi erdőt az Ön irányítása alatt álló kormányzati szervek és hatóságok nem védték meg az alkalmi fatolvajoktól, s ami még ennél is megdöbbentőbb: az erdő túlnyomó részét az állami irányítás alatt álló erdészeti részvénytársaság termelte le, amely azzal a jelmondattal hirdeti magát, hogy: „Az erdő unokáink öröksége.” A sajóládi erdő 98%-ának kiirtásával, unokáink örökségének elpusztításával a magyar természetvédelem történetének egyik legsúlyosabb természetkárosítása következett be a kormányzati szervek és hatóságok tehetetlensége, az ellenőrzés, az őrzés, a felügyeleti intézkedések teljes hiánya következtében, s egyszersmind a Magyar Köztársaság megszegte az Európai Unió legfontosabb természetvédelmi irányelvét és a csatlakozási szerződést.

Az Alkotmány 35.§ (1) bekezdés b) és c) pontja értelmében: „A kormány biztosítja a törvények végrehajtását, irányítja a minisztériumok és a közvetlenül alárendelt egyéb szervek munkáját, összehangolja tevékenységüket.

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 5.§ (1) bekezdése szerint: „Minden természetes és jogi személy, valamint más szervezet kötelessége a természeti értékek és területek védelme. Ennek érdekében a tőlük elvárható mértékben kötelesek közreműködni a veszélyhelyzetek és károsodások megelőzésében, a károk enyhítésében, következményeik megszüntetésében, a károsodás előtti állapot helyreállításában.”

Miniszterelnök Úr! A sajóládi erdőt fenyegető veszélyhelyzetről a hivatalban levő kormánynak (amelynek Ön is tagja volt) tudnia kellett, hiszen már 2003. december 23-án írásbeli kérdés hangzott el a Magyar Országgyűlésben a sajóládi erdőben folyó fakivágásokról, amelyre az akkori környezetvédelmi miniszter egy semmitmondó, azaz a legkevésbé sem megnyugtató válasszal reagált. Ha Ön törvénytisztelő állampolgárnak és a törvényeket betartatni képes miniszterelnöknek véli magát, akkor bátran és férfiasan adjon - ez egyszer - őszinte választ arra, hogy Ön és kormánya hogyan teljesíti alkotmányos kötelezettségeit, milyen módon biztosítja a törvények végrehajtását, miként irányítja a kormányszervek munkáját, és ezek a kormányszervek miért nem működtek közre a sajóládi erdőt (és számos, az országban található hasonló sorsú erdőt) fenyegető veszélyhelyzet elhárításában, visszafordíthatatlan károsodásának megelőzésében és a bekövetkezett károk enyhítésében?

Mivel a védett erdő illegális kivágása miatt indított büntetőeljárást a nyomozóhatóság bűncselekmény hiányában megszüntette, az erdő még megmaradt 2 hektárnyi erdőrészét a magukat törvényen kívül állónak a lopást immár kisebbségi (elő-)jognak tekintő egyének jelenleg is irtják, ezért várom mielőbbi válaszát.

Kelt: Debrecen, 2008-01-05.

Üdvözlettel: Zsák Ferenc Tibor elnök
Tiszántúli Természetvédők Társulata


Kapcsolódó: A bűnpártoló rendőrséget már nem izgatja az erdőirtás - Papgyilkosok szabadlábon + Fotók az ork pusztításról