A Boc-kormány által javasolt „szupermegyés” közigazgatás átszervezés-tervezet merénylet Székelyföld ellen, amit minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni – hangzott el az EMI-tábor csütörtöki főelőadásán. A két előadó, Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke és Izsák Balázs SZNT-elnök szerint jelenleg ugyan a kormány kezdeményezése látszólag nincs napirenden, de ősszel újra terítékre kerül az elfogadhatatlan régióátrajzolási kísérlet.

Székelyföld szétdarabolására, a történelmi határainak átrajzolására az első világháború óta számos kísérletet tett a román állam, de ezek hatása nem is hasonlítható a Boc-kormány által tervezett régióátszervezéshez. Még a kommunizmus alatt sem történt hasonló. Sem Gheorghiu Dej, sem Ceauşescu nem mert eddig elmenni – jelentette ki Izsák Balázs. A szupermegyébe olvasztás a székelyföldi intézményrendszer felszámolását jelentené. Ez ellen minden törvényes eszközzel fel kell lépnie a székelyföldi közösségnek, a tüntetésektől, a polgári engedetlenségen át, akár az útlezárásokig – ebben pedig az önkormányzatoknak elől kell járniuk – tette hozzá az SZNT elnöke.

Izsák ugyanakkor kijelentette, a nemzetközi fórumokhoz is el kell jutnia a tiltakozásnak, de ez önmagában nem elég. A felvidéki példából is láthatjuk, sem Budapest, sem Brüsszel nem tud érdemlegesen tenni a magyarság érdekében. A helyi közösségeknek kell lépni, minden rajtunk múlik.
Minden rendszer törekvése, hogy a közigazgatási intézményeket úgy alakítsa ki, hogy az neki jó legyen. A Boc-kormány tervei is erre irányulnak, a régióátszervezéssel a jövő évi választásokon szeretne jobb eredményeket elérni – értékelt Toró Tibor. A terv ebben a formában hatalmas veszélyt jelent Székelyföldre, de az egész erdélyi magyarságra is, ugyanakkor ha már terítékre került a régióátszervezés kérdése, akkor meg kell találjuk azokat a megoldásikat, amelyek a magyarság szempontjából előnyösek lehetnek.

Toró felhívta a figyelmet, hogy nemcsak Székelyföld kellene egy közigazgatási egységet képezzen a történelmi határain belül, hanem Partium számára is ki kell dolgozni egy megvalósítható autonómiaformát, hiszen Bihar, Szatmár és Szilágy megyék területén is kialakítható egy olyan régió, amelynek csaknem ötven százaléka magyar nemzetiségű.
Egy harmadik szintű autonómiaforma kidolgozása szükséges Kolozsvárnak, Erdély központjának. Toró szerint mihamarabb el kellene kezdődnie a szakmai munkának ezekben a kérdésekben, amit majd a politikai egyeztetések követnének.
Konszenzus kell, vagy vesztes lesz az ügy
A régió átszervezés ügyében kell teremteni a nemzeti konszenzust, mert az RMDSZ kamarillapaktumai nem vezetnek megoldáshoz ilyen nagy, nemzetstratégiai kérdésekben. Ha nem lesz konszenzus, akkor vesztes ügynek nézünk elébe – jelentette ki Toró.
Az MPP távol maradt, de nem egészen
A konszenzus megteremtése nem lesz egyszerű feladat. Erre utal az az aktuális politikai fejlemény is, miszerint Orbán Balázs, az MPP ügyvezetője bejelentette, hogy a párt egyetlen tagja sem képviselheti szervezetüket az EMI-táborban Gyergyószentmiklóson. Az MPP az EMI elnökségének szerdai nyilatkozatára hivatkozva döntött úgy, hogy nem vesz részt a táborban. Amint azt közöltük, az EMI Szász Jenőt tartja felelősnek amiatt, hogy Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke lemondta szombatra tervezett előadását. Most Orbán Balázs lett volna Toró Tibor és Izsák Balázs mellett a harmadik előadó. Ő távol maradt, de számos MPP-s tisztségviselő, megyei és helyi tanácsos helyet foglalt a hallgatóság soraiban.
(Székelyhon nyomán, képek: Székelyhon)