A zsidó felekezetek rendkívüli fontosságot tulajdonítanak az elesettek megsegítésének - közölte a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség (MAOIH) vasárnap az MTI-vel, hangsúlyozva, aggodalommal és felháborodással tölti el őket a Magyarországra érkezők ellen újra és újra felhangzó, sokszor faji alapú gyűlölködés. Elutasítják ugyanakkor a jelenlegi magyarországi helyzet és az ún. holokauszt összevetését, de ez nem meglepő, hiszen a "világ egyetlen népirtásának" nem lehet konkurenciája.
A migráció megítélésével kapcsolatban kiadott állásfoglalásában a Mazsihisz és a MAOIH felhívta a figyelmet arra, hogy zsidó vallási parancs a kitaszítottak, a menekülők támogatása.
Azt írták: tisztában vannak azzal, hogy Magyarország nehéz helyzetben van. Egy korábban soha nem tapasztalt helyzet kihívásaira kell megtalálnia az európai értékeknek is megfelelő választ, miközben az Európai Unió is csak keresi a válság kezelésének módját.
Hozzátették, nagyra becsülik a civil társadalom aktivitását a bajbajutottak segítésében, és felajánlják további segítségüket a rászorulók gondjainak enyhítésére.
Felhorkantak a párhuzamon
A közleményben hangsúlyozzák: a zsidó felekezetek ugyanakkor alaptalannak tartják és felháborodva utasítják el a jelenlegi magyarországi helyzet és a holokauszt™ párhuzamba állítását. "A holokauszttal való összevetést súlyos felelőtlenségnek, és a holokauszt egyfajta relativizálásának tartjuk" - olvasható az állásfoglalásban.
Werner Faymann osztrák kancellár a Der Spiegelnek adott interjúban élesen bírálta Orbán Viktor miniszterelnököt. Az osztrák kancellár kijelentette: "Orbán felelőtlenül cselekszik, amikor mindenkit gazdasági menekültnek nyilvánít", és "tudatosan az elrettentés politikáját alkalmazza". "Kontinensünk legsötétebb korszakának emlékét idézi", amikor menekülteket vonatra helyeznek abban a hitben, hogy "teljesen máshova" fognak majd utazni - jelentette ki Werner Faymann.
Frissítés: Slomóéknak sem tetszik a jogvédett tartalom illetéktelen használata
Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség szerint Európa egészére és a magyar, valamint európai zsidóságra nézve is sértő nácizmusnak nevezni Magyarország küzdelmét a menekültválság kezelésére. Az EMIH ezt a Der Spiegel című német lapban megjelent Werner Faymann osztrák kancellárral készült interjúra reagálva írta a lap szerkesztőségéhez német nyelven eljuttatott levelében, amelynek magyar változatát az MTI-hez is eljuttatták.
Az interjúban a kancellár azt mondta, "kontinensünk legsötétebb korszakának emlékét idézi", amikor menekülteket vonatra helyeznek abban a hitben, hogy "teljesen máshova" fognak majd utazni. Az EMIH levelében azt írta, "gyáva és szándékos károkozó az, aki az ipari méretű tömeggyilkosságot ugyanabban a mondatban képes említeni korunk menekültkrízisének akár egyetlen epizódjával is".
Köves Slomó, az EMIH alapító-vezetője (a fenti kép megosztóit egyébként feljelenti, bővebben lásd kapcsolódó anyagaink között) |
A zsidóság kiirtásának sikeres kísérlete semmivel nem állítható párhuzamba
Hozzátették: Európa a mai álláspont szerint, a lehetséges humanitárius katasztrófát elkerülő megoldásként 730 napban 160 ezer bevándorló befogadására kíván kötelezettséget vállalni. A helyzet megítélése nem tartozik a magyarországi zsidó közösségek vezetőinek kompetenciakörébe, de - mint írták - a felelősségi körükbe tartozik ennek a folyamatnak és a hetven évvel ezelőtt megtörtént, az európai zsidóság kiirtására tett sajnálatosan sikeres kísérletnek a párhuzamba állítása.
Közölték továbbá: "a holokauszt eseményeinek bagatellizálása közismert toposz" az elmúlt 30 év európai politikájában, és jól ismert a krízishelyzetek súlyának érzékeltetésére a holokauszt kifejezés ("Európa legsötétebb időszakát idéző") használata, amelyet "veszélyes játéknak" neveztek.
"Mindaddig, amíg Európa nem érti meg, hogy a szavakkal, címkékkel való felelőtlen játszma emberéletek ezreibe kerül és került (...), nincs remény egy élhető Európa megteremtésére sem bevándorlók, sem őshonosak, sem pedig a zsidó közösség számára" - olvasható a szerkesztőségnek küldött levélben.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: