Változatlan állapotok a forradalom után – így lehetne jellemezni a mai közállapotokat. Portálunk már beszámolt arról, hogy Mali Zoltánt, Drávapiski polgármesterét rendőri egyenruhát viselő, a rendőrséggel jó kapcsolatokat ápoló uzsorások fenyegetik.
Mali Zoltán, a maffiával szembeszálló polgármester |
Az ügy azóta sem rendeződött megnyugtató formában, a bűnözők ugyanis nemhogy meghúzódtak volna, hanem továbbra is fenyegetik a polgármestert.
A trágya viszont már az égig ér: a bűnözők listáján minden szerepel, amihez a Gyurcsány-rezsim idején hozzászokhattunk. Állami megrendelések „megszerzése”, pénzlenyúlás, uzsorakölcsönök nyújtása, feketemunkások alkalmazása, a lista pedig még nem teljes.
Az alábbi hangfelvételen a Bayer Center Építőipari Kft. belső ügyeiről mesél egy egykori bennfentes. A megyében több aszfaltlegenda kering Bayer József vállalkozó, néhai Toller László MSZP-s pécsi polgármester barátjának mesés meggazdagodásáról is. Bayer cége, a Bayer-Center Építőipari Kft. az elmúlt nyolc évben 22 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el, általában rendőrségi épületeket újított fel… De hathatósan közreműködött a botrányosra sikerült Expo Center kivitelezésében is.
Hogy csillaga felhőtlen ragyoghasson, számos szívességet tett a helyi baloldali nomenklatúrának: felújította több szoci prominens és vezető rendőr, köztük Dakos József jelenlegi megyei kapitány házát, a beruházások anyagköltségét pedig olykor a szigetvári kórház második ütemének felújításához csapta.
Hogy csillaga felhőtlen ragyoghasson, számos szívességet tett a helyi baloldali nomenklatúrának: felújította több szoci prominens és vezető rendőr, köztük Dakos József jelenlegi megyei kapitány házát, a beruházások anyagköltségét pedig olykor a szigetvári kórház második ütemének felújításához csapta.
A vállalkozót azonban úgy tűnik utolérte a végzet, mert több, ki nem fizetett alvállalkozója (állítólag rengeteg ilyen van) feljelentette. Sőt, a hangfelvételen megszólaló egykori bennfentes szerint a román feketemunkások már egyszer alaposan elverték Bayer Józsefet, amiért az nem fizette ki őket rendesen. A szoruló hurokból úgy próbál szabadulni a vállalkozó, hogy rendőrségen belüli ismerőseihez fordul, akik persze segítik. Így válik ördögi körré az ügy, amiből szinte senki nem tud szabadulni, illetve, ha megteszi, akkor vagy a maffiával, vagy a börtönnel kell szembenézzen. Bayer Józsefnek pedig vannak kapcsolatai, éveken keresztül, az állami tenderek elnyeréséért cserébe a rendőrségi vezetők házát újította fel, hogy az anyagárat a kórház felújítása során végzett munkálatokhoz számlázta. És ez csak egyik a sok szívességből. A maffia születésének természete mutatkozik meg ebben az ügyben, amely -sajnos –, egyelőre még messze van attól, hogy megnyugtatóan rendeződjön.
Pókháló
Uzsora. Az aljasság, a hitványság, a becstelenség szinonimája. Aki e szót hallja, nyomorban tengődő, viskóutcán őgyelgő roma lakosságot vizionál, s az esetek többségében nem is jár messze a valóságtól. Az utóbbi években az uzsorások azonban elszemtelenedtek, specializálódtak, szakzsargonnal élve rafkóssá váltak, többszörösen bebiztosítják magukat. Hogy most mégis sorra lebuknak, az talán maga a valóságos csoda. Baranyában is rács mögé került már néhány élősködő, de a megye pókhálószerű szövevényes kapcsolati rendszere masszívan fenntartja az uzsora intézményét.
Szörnyű, de mára nemcsak a szegény falvak sanyarú sorsú embereit nyúzzák a pénzes paraziták, a fertő beköltözött a nagyobb városokba is. Mint például Baranya megye székhelyére, ahol a minap a Hír Tv Célpont című műsorának stábja által lebuktatott Cservenka Károly foglalkozott kétes pénzügyi manőverekkel.
Bár a felvételeken elfogták az uzsorást, később a rendőrök az egyik sértettet órákon át faggatták, már-már az őrületbe kergetve. Salamon Zoltán a pszichiátrián kötött ki, de előtte még kicsikarták belőle feljelentésének visszavonását. Cservenka szabadon kisétált a rendőrségről. Árnyalja a képet, ha rögzítjük: az uzsorás apja rendőr alezredesként ment nyugdíjba. Íme egy módszer, miként tarthat pajzsot feje fölé egy pióca.
Salamon Zoltánnak nincs étvágya, épp csak csipeget a frissen készült rakott krumpliból. Még most is remeg az átélt élmények hatása miatt.
– Összesen úgy százötvenezer forintot kértem kölcsön, kaptam egy gázpalackot és egy Angliába szóló repülőjegyet is. Fizettem folyamatosan, még Londonból is küldtem neki angol fontot, de Cservenka mindig új papírokkal állt elő, mondván, a kölcsönöket folyósító „embere” több pénzt követel, és a kamat is nő. A végén már több mint hétszázezerről íratott velem alá papírt, később tudtam meg, hogy a szerződéseket nem semmisítette meg, és a papírokon szereplő összegeket összeadta.
S hogy miért írt alá Salamon Zoltán egyre nagyobb összegekről szóló kölcsönszerződéseket? Cservenka zsarolta, a férfinek ugyanis korábbról volt egy felfüggesztett börtönbüntetése csalásért, ezért az uzsorás folyton azt lebegtette: feljelenti újabb csalás miatt a rendőrségen, ha nem tejel, vagyis a férfit azonnal bevarrnák a rendőrök.
Ennél is agyafúrtabb volt a cingár uzsorás Kubinka Györggyel, aki – csak hogy legyen egy fura csavar a történetben – éppen Cservenka volt feleségét vette nőül. Kubinka volt apósa az uzsorástól vett fel egymillió forintot két hónapra, ám mielőtt törleszthette volna, elhunyt. Cservenka a bíróságon azt állította: Kubinka szóban átvállalta apósa tartozását, majd eltulajdonított Kubinkától egy kézzel írott papírt, amelyben a férfi jelenlegi feleségének egy veszekedés végén azt ígérte: apósa tartozását törlesztve beszámítja korábbi neje közös otthonukba fektetett pénzét. Az iratot soha nem foglalták hivatalos formába, ám Cservenka megszerezve a skiccet a bíróságnál elérte, hogy bizonyítékként vegyék figyelembe. Kubinka György kénytelen volt eladni otthonát, hogy a szemtelen uzsorást kifizethesse.
Pécsett járva, kelve sok tönkrement életről szerezhet információt, aki akar. Ha valaki megszorult, és érdeklődött, kihez lehet fordulni, azonnal jött a válasz: „Kérj a Cservenkától!” Tóth Tibor is kért tőle, kétszázezret, ötmillió lett belőle. A lelketlen uzsorás Szálteleki Jánostól nemcsak a kölcsönzött pénzt hajtotta vissza, de magára íratta a sértett ingatlanját is, majd amikor törlesztette tartozást, az ingatlan, mint bónuszt megtartotta.
– 1994-ben házasodtunk össze, de csak két év múltán jöttem rá, mit művel a férjem – mondja Gyöngyi, Cservenka volt felesége. – Egy naptárt találtam a lakásban, amelyen minden nap nevek és összegek váltakoztak. Mikor kérdeztem, mi ez, azt ordította: ne törődj vele, ez nem a te dolgot. Egyszer azt hallottam, amikor telefonált valakivel: „BAR-listán vagy? Nem gond, intézek neked hitelt”. Elváltam tőle – folyik a panasz az asszonyból.
Margitka a példamutató
A rendszerváltáskor még Baranya számított a megyék rangsorában az egyik etalonnak, mára a GDP tekintetében a megyei sorrend sereghajtói között találjuk. „A kincses Baranya?”, kérdezhetik kétkedve most sokan, s joggal, ám a szomorú valóság ettől még tény.
A megye csupán 2010-ben kapott autópálya összeköttetést a fővárossal, még ma is csupán pár vonat indul Budapestre, az országban itt az egyik legmagasabb a munkanélküliség. Nincs munka, nincs pénz, se jövőkép, sem esély a kitörésre.
Rengetegen szegényedtek el. A napi megélhetés sokaknak jelnet komoly problémát, kínjukban onnan szereznek pénzt, ahonnan tudnak. Errefelé ennek két módja létezik: a bűnözés és/vagy az uzsorakölcsön.
Hogy miként állt az uzsorasztrádára a megye, ahhoz a kilencvenes évek elejéig kell visszaforgatnunk a történelem kerekét. Már a szocializmus végóráiban sokak meggazdagodásának alapja lett a pilótajáték, amely először primitív, majd egyre agyafúrtabb formákban bukkant fel időről, időre.
E játékok tökélyre fejlesztője lett Tribuszerné, született Aranyosi Margit, aki több ezer embert tett gazdaggá (köztük a rossznyelvek szerint számos rendőri vezetőt), és még többeket nyomorulttá, amikor 1994-ben kifulladt pilótajátéka. Akkoriban (de még ma is) felfoghatatlan összeggel, több mint egymilliárd forinttal maradt adósa tizennégyezer embernek.
A buliban azonban nem ő volt az ész, csak a „front face” szerepét töltötte be. A háttérben Bathó Erzsébet munkálkodott a konstrukciók fejlesztésén. Utóbbi hölgy Lusztig Péter, korábbi megyei rendőrkapitány élettársa volt; ennek fényében, hogy véletlen-e az elfogott páros másodfokú ítélet elől való szökése, majd alapos elrejtőzése, mindenkinek a fantáziájára bízzuk. De a biztosíték e formája sem utolsó. Margitkáék azonban többet is tettek e honért, magas szintre tökéletesített pilótajátékuk mintát szolgáltatott olyanoknak, akik régóta töprengtek azon, miként segíthetnének mind inkább elszegényedő felebarátjaikon. És jött az ötlet: kölcsönözzünk nekik ínséges napjaikon, majd jól kopasszuk meg őket, ha nem tudnak törleszteni. Ha tudnak, akkor is.
Gránát ide, gránát oda
A közelmúltban ítélte el jogerősen több mint nyolcévnyi börtönre a bíróság Gyimesi Lászlót, a Dráva-vidék közismert vámpírját. Ám az uzsorázás a megyében gyakoribb, mint a kenyeres kocsi, óhatatlan, ha a sok vadász olykor egymásnak feszül a vadállomány birtoklásáért. Így történt Gyimesi esetében is, aki Ignácz Miklóst szerette volna mielőbb kihúzni riválisainak listájáról, utóbbi pedig Gyimesit. A sors torz fintora, hogy mindketten Balogh Sándor verőemberrel akarták kicsináltatni a másikat.
Az ügyet jól ismerő informátorunk szerint a hírhedt pécsi kézigránátos ügyben használt robbanóeszköz mása röpült Ignácz házára is. Balogh később az ellene küldött kommandósok közé is dobott egyet a kukoricagránátból, szerencséjére nem robbant föl. (Így is érthetetlen, miért hivatalos személy elleni erőszak, s nem több emberen elkövetett emberölés kísérletéért vádolták meg.) Balogh a bíróságon vallott egy S. Sándor nevű siklósi nyomozóra, akit el is ítéltek az ügyben, ám aktáját 40 évre titkosították…
Siklóson egyébként sincs minden rendben. A Hír Tv célpontos stábja talált egy olyan uzsora sértettet, akinek a zsarolásáról készült hangfelvétele szőrén-szálán eltűnt, miután elvitték tőle a nyomozók. Ám Sz. Gabriella esete valószínűleg csak csöpp a tengerben, ugyanis Gyimesi László rendszeresen látta el fülesekkel a siklósi őrs helyettesét. A valóságban ez úgy nézett ki, hogy feldobta azokat a nyomorult romákat, akik éppen az ő megbízásból, illetve uzsoratartozásaik fejében loptak. Így szépült folyamatosan rendőrségi statisztika. Kecske is, káposzta is.
De nehogy azt higgyük, csak Siklóson van baj, hiszen ha a rendőri vezetők hagyják azokat a kollégákat dolgozni, akik valóban a bűnüldözésre tették fel életüket, sok minden másképp alakulna. Talán még Marian Cozma, román válogatott kézilabdázó is élne. Hogy kerül ő ide? S. Kornél nyomozót azért függesztették fel a mohácsi kapitányságon, mert informátorának kikeresett egy rendszámot a rendőrségi adatbázisból. Tény: nem törvényes. De. Az informátor – állítása szerint – a Mohács és Pécs felé terjeszkedő, ugyancsak uzsora bizniszben utazó Raffael és Sztojka klán elől menekülve kérte a nyomozó segítségét. Ismerősen csengő nevek? Persze, hiszen a bodzagyűjtésből éldegélő romák és sameszaik kötöttek bele a kézilabdasztárba Veszprémben. És azt sem árt lejegyezni: a Patrióta lokálba érkező 25 fős banda negyede pécsi volt…
Pedig a nyomozó értette szakmáját, amit bizonyít, hogy hathatós segítségével sikerült talán az első komoly csapást mérni az uzsorásokra, amikor Gojkovics Tamás és Sztojka Sándor elfogásában segédkezett, a két kölcsönzőt 9 és 8 év börtön- illetve fegyházbüntetésre ítélte a bíróság.
Milliárdosok klubja
Baranya a végtelen lehetőségek hazája, a sűrű településszerkezet, a megszámlálhatatlan létminimum alatt tengődő számos esélyt kínál. Az egyik legelképesztőbb Kozármislenyben esett meg. Egy pécsi ügyvédnek, E. Leventének az önkormányzat Völgyesi Gyula polgármesterrel az élen 100 millió forintot adott arra, hogy a pénzen telket vásároljon. Már ez önmagában is skandalum.
Az ügyvéd e pénz után havonta ötszázalékos kamatot fizetett (!) a helyhatóságnak, de egy olyan kht. számlájára, amelynek csak öt százalékban tulajdonosa az önkormányzat. 70 millió érkezett e kontóra, a törzstőke további részéről, illetve a többi kamatról egyelőre nincs pontos információ.
Illetve némileg mégis, egy váratlan önfeljelentés segít rávilágítani a hiányzó láncszemre, vagyis milliókra. A jogi képviselő ugyanis egy szép napon azzal ballagott be a rendőrségre, hogy különböző sértettek által neki kölcsönzött, és általa magas kamatra kihelyezett összegekkel nem tud elszámolni. (Állítólag az egyik károsult fenyegette meg azzal, hogy vagy feljelenti magát, vagy meg fog sérülni.) A pénzt egyebek mellett uzsorásként kölcsönözte.
A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányságon azonban kevés energiát fektettek az ügy felderítésére, ami akkor vált nyilvánvalóvá, amikor Rács Zoltán, kozármislenyi fideszes politikus a jegyzővel terhelő tanúvallomást kívánt tenni, ám kiderült: jó hónappal az önfeljelentés után Wingert Róbert, gazdaságvédelmi osztályvezetőnek halvány lövése sincs az ügyről.
Összeférhetetlenség miatt a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányságra került az ügy, az ügyvéd egyelőre szabadlábon van, így a szájhagyomány szerint kétmilliárd forintot összegründoló jogász az óta is vígan ténykedik tovább.
A megyénél ugyanakkor mindent elkövettek annak érdekében, hogy az uzsora bűncselekményeket tűzzel-vassal irtani kívánó Mali Zoltánt, Drávapiski polgármesterét a rács mögé juttassák. Malihoz beépítették Szeidl Lászlót, aki azzal férkőzött a politikus közelébe, hogy ő is uzsora károsult. Egy maga rögzítette hangfelvételen azonban elismeri: Oletics Károly, siklósi rendőrkapitány-helyettestől kapott megbízást a Délvidék Don Quijotéjának becézett Mali megfigyelésére és lehallgatására. Fájdalom, erre a rendőrségnek nem volt engedélye. Szeidl azt is ukázba kapta: törjön be Mali irodájába, és bármi áron találjon ellene valami terhelő dokumentumot, mert a polgármester folyton az uzsora ügyeket citálja.
De térjünk vissza Kozármislenybe, ahol a lakosság soraiban találjuk Petrétei József, volt szocialista igazságügyi minisztert és nejét, utóbbi a Baranya Megyei Főügyészség vezető helyettese. Az ex tárcavezetőt a város díszpolgárává avatta Völgyesi. Az uzsorás ügyvéd elleni feljelentés meg a felesége asztalán landolt.
Szex a mélygarázsban
Ugyancsak Mali Zoltán volt az élharcosa a gyorskölcsönöket osztogató Provident, vagyis az intézményesített uzsora non plus ultrájaként aposztrofált cég elleni küzdelemnek. Talán már fel sem vonja a szemöldökét az olvasó: a kölcsönök terjesztésében és pénzbehajtásában rendőrök garmada segédkezett.
Ennyi képtelenség után joggal merül fel az olvasóban a kérdés: miként lehetséges ez? Hogyan lubickolhatnak a megyében uzsorások, korrupt rendőrök, csemetéik, zugügyvédek, s még ki tudja kik? A válasz fájdalmas, de a szociális tragédia mellett az örök igazságot rejtő mondásban – miszerint mindig a fejétől bűzlik a hal – kell keresnünk az okokat. Ez az életben annyit tesz: minden jel arra mutat, hogy a rendőri vezetők évtizedek óta alkalmatlanok posztjuk betöltésére.
Kezdjük a megye legfelső szintjének vizsgálatával: Lusztig Péter rendőrkapitány neve a Zuschlag-ügyben sározódott be, bár a rendőrvezetőt a bíróság nem ítélte el a perben. Említettük, hogy a pilótajátékok boszorkányának, Bathó Erzsébetnek volt élettársa, azt azonban nem, hogy ügynökmúlt is áll mögött. A posztján őt követő Ernyes Mihályt hat rendbeli csalás miatt ítélte el a bíróság… Nem makulátlan a jelenlegi rendőrkapitány pedigréje sem: Dakos Józsefet még 1988-ban kapták rajta, amint egy tsz-ből teherautónyi fenyőágat lopott, akkoriban 22 ezer forintos kárt okozva. Megúszta lefokozással, s lám, mit hoz az élet, ma Baranya közbiztonságát igazgathatja.
De nézzük tovább az irányítói garnitúrát. A vád szerint Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának egyik vezetője, Dömös Zoltán szolgálati ideje alatt unalmában kirabolta a görcsönyi takarékszövetkezetet; a gazdaságvédelmi alosztály vezetőjét, P. Zoltánt LEGO lopáson kapták egy Tesco áruházban, míg S. Zoltán, bűnmegelőzési kiemelt főelőadó, aki a fiatalkorúak kábítószer-ellenes felvilágosítását szervezte, indiai kendert termelt hétvégi telkén.
Molnár Attila és társai lefoglalt fegyvereket adtak el bűnözői csoportoknak, míg a nagyobb városi kapitányok közül a szigetvári elöljáró, Gábor József ugyancsak a Tescóban lopott, csak ő cd lemezt. Váradi Csaba, az NNI regionális vezetője több rendbeli bűncselekményt követett el, amikor lehallgatta szeretőjét, de a pécsi egyetemi mutyulás vezetését is elvették tőle. Angyal Miklós, bűnügyi technikai osztályvezető részegen egy mélygarázsban szexelt akkorát, hogy behorpadt az ágyként szolgáló kocsi gépháztetője.
Csoda, ha forrásunk szerint nincs kontroll a rendőrségen arra vonatkozóan, hogy az állomány miként végezze munkáját? Hogy kialakult és megkövesedett egy hanyag, korrupt, minden elkendőzni igyekvő gyakorlat? Ez a fertő maga, és az uzsorások paradicsoma.
A legnyomorultabb vidéken. A pókháló bezárult.
(Kuruc.info)