1956. november 2., péntek kronológiája
Koalíciós összetétellel újjáalakult a Nagy Imre-kormány. A honvédelmi miniszterré Maléter Pál vezérőrnagyot nevezték ki.
Nagy Imre miniszterelnök kijelölte a Varsói Szerződésből történő kilépés gyakorlati végrehajtásáról később tárgyaló magyar küldöttség tagjait: Losonczy Géza államminisztert, Kővágó Józsefet, id. Antall Józsefet, Márton Andrást és Farkas Ferencet.
19 óra után a rádióban közleményt olvastak be: „...október 31-én és november 1-jén sajnálatos módon újabb szovjet egységek lépték át a magyar határt. A magyar kormány minden tőle telhető erőfeszítést megtett, hogy elérje a csapatok visszarendelését, lépései azonban hiábavalónak bizonyultak, sőt a szovjet csapatok tovább folytatták előnyomulásukat, egyes egységek pedig Budapest körül vonultak fel. Mindennek következtében a magyar kormány 1956. november 1-jén felmondta a Varsói Szerződést.”
Megkezdődött a Határőrségnek a Honvédelmi Minisztérium kötelékébe való átvételének az előkészítése.
A hadsereg egyes alakulatainál megkezdték a békeállomány feltöltését. Kaposváron, Nagyatádon 700, Szekszárdon 300, Hódmezővásárhelyen 1400 behívó parancsot kézbesítettek, és utóbbi helyen 30 tartalékos tisztet mozgósítottak.
Budapesten Janza Károly altábornagy, honvédelmi miniszter kijelölte a szovjet csapatkivonásról tárgyaló küldöttség katonatagjait: Maléter Pál vezérőrnagy miniszterhelyettest, Kovács István vezérőrnagy vezérkari főnököt és Szűcs Miklós ezredes, hadműveleti csoportfőnököt. A küldöttséget, amelyet Nagy Imre miniszterelnök igazított el, Erdei Ferenc miniszterelnök-helyettes vezette.
Jurij Andropov szovjet nagykövet közlése szerint a szovjet kormány Mihail Malinyin hadseregtábornokot jelölte ki a szovjet csapatkivonási tárgyalások lefolytatására. A szovjet küldöttség tagjai voltak még Fjodor Sztyepcsenko altábornagy, politikai főcsoportfőnök-helyettes és Mihail Scselbanyin vezérőrnagy, a székesfehérvári különleges hadtest törzsfőnöke.
Katonai repülőgépekről tovább folytatták a szovjet csapatok mozgásának figyelését, felderítését. A HM Hadműveleti Csoportfőnökség tájékoztatta a Magyar Honvédség Forradalmi Bizottmányát a szovjet csapatok mozgásáról.
Király Béla és törzse befejezte Budapest védelmi tervének a kidolgozását. A főváros és bevezető útjaihoz egy-egy üteget vagy osztályt terveztek tüzelőállásba. Intézkedtek a híradórendszer kiépítésére és nagy mennyiségű harckocsi-akna előkészítésére.
Az esztergomi 51. légvédelmi tüzérosztály ütegei tüzelőállást foglaltak Soroksár és a Juta domb térségében.
 
MTI-jelentések
A Színház- és Filmművészeti Szövetség Forradalmi Bizottsága felhív minden magyar színművészt, tegyen eleget hazafias kötelességének. Felkérés esetén lépjen fel önkéntesen a kórházakban, laktanyákban és üzemekben. Egyben felhívjuk a színházakat, soron lévő darabjaik próbáit kezdjék el, illetve folytassák.
 
Elkészült a politikai foglyok szabadon bocsátásáról szóló amnesztiarendelet javaslata
A Magyar Távirati Iroda értesülése szerint az Igazságügyi Minisztérium forradalmi tanácsa és törvényelőkészítő bizottsága elkészítette a politikai foglyok szabadon bocsátásáról szóló amnesztiarendelet javaslatát. A javaslat rövidesen a Minisztertanács elé kerül, s hatályba lépése után a politikai foglyokat szabadon bocsátják, kivéve azokat, akiket emberek törvénytelen kivégzéséért ítéltek el. Olyan rendelkezés is készül, amely kimondja, hogy csökkentik a vagyon elleni bűncselekményekért elítéltek büntetését.
 
Megindul a forgalom a BEV vonalain
A budapesti vasútigazgatástól kapott tájékoztatás szerint pénteken a csepeli gyorsvasút vonalán megindult a rendszeres forgalom. A BEV dolgozóinak az a törekvése, hogy az elővárosi vasutak valamennyi vonalán minél előbb szállíthassa munkahelyükre, illetve otthonukba a dolgozókat. Ezt a törekvésüket azonban egyes helyi forradalmi bizottságok – mint például a cinkotai és a szentendrei – akadályozzák azzal, hogy nem engedték meg a vasutasoknak a munka felvételét. A BEV dolgozói kérik a bizottságokat: tegyék lehetővé, hogy a gödöllői és a szentendrei vonalon megindulhasson a forgalom.
 
Moszkvában tanuló magyar diákok távirata a budapesti egyetemi ifjúsági forradalmi bizottsághoz
(…) – Mi, Moszkvában tanuló magyar diákok csatlakozunk a budapesti egyetemi ifjúsági forradalmi bizottságának felhívásához, amelyet a Szabad Kossuth Rádió 1956. október 31-én ismertetett. Úgy érezzük, hogy ezekben a sorsdöntő napokban nem maradhatunk távol szeretett hazánktól. Veletek egy sorban akarunk küzdeni a független Magyarországért.
Az utcai harcok pap áldozata
A Magyar Kurír jelenti: P. Szentey Vilmos 75 éves karmelita szerzetes a Belvárosban folyó utcai harcok során, az egyik belvárosi ház II. emeleti lakásában reggel 8 órakor szentmisét akart bemutatni. A szent cselekményhez szükséges házi oltáron meggyújtotta a két gyertyát. Amikor a lépcsőimát mondotta, gépfegyversorozat törte át az ablakot, és kioltotta az öreg karmelita szerzetes életét.
 
Dr. Péteri József váci megyéspüspököt, akit kiszabadítottak fogságából, hazatért Vácra. A városban a székesegyház nagyharangja adta tudtul, hogy a főpásztor megérkezett.
 
Az Egészségügyi Minisztérium közlése szerint a Dán Vöröskereszt 200 ágyas kórházat létesít Budán. A kórház a napokban megkezdi működését.
 
A Legfőbb Államügyészség forradalmi bizottmánya tájékoztatásul közli:
A forradalmi események során eddig 5416 elítélt szabadult ki.
(…) A Legfőbb Államügyészség forradalmi bizottmánya egyidejűleg felhívja a megyei ügyészségek forradalmi bizottmányait, hogy a területükön lévő valamennyi börtönt a helyi forradalmi szervekkel közösen haladéktalanul vizsgálják meg, és végezzék el a szabadítást a már megadott irányelvek szerint. (A Rákosi-rendszer elleni politikai bűntettesek, tiltott határátlépők, gazdasági bűncselekmények, a termelőszövetkezetekkel és a tagosítással kapcsolatos bűntettek elkövetői.)
 
A Veszprém megyei nemzeti forradalmi tanács felhívással fordult a győri Petőfi rádióhoz, amelyben kérte, hogy a rádió a zene- és az üzenetközvetítés rovására, bőséges híranyaggal tájékoztasson Budapest és a vidék forradalmi eseményeiről. A napihírekhez fűzzön kommentárt és adjon idegen nyelvű tájékoztatást arról, hogy forradalmunknak nincsenek revizionista, soviniszta törekvései.
 
Csoda a pesti utcán
A sok csoda, amelynek szabadságharcunk napjaiban szüntelenül szemtanúi voltunk, óráról órára új csodákkal gyarapszik.
A Tanács körút és a Kossuth Lajos utca sarkán, a nagy gyógyszertár előtt találkoztunk ezzel a legújabb csodával. A gyógyszertár Kossuth Lajos utcai kirakatán a következő tábla függ: „Forradalmunk tisztasága megengedi, hogy így gyűjtsünk mártírjaink családjainak. A Magyar Írók Szövetsége.” A tábla aljában ezt olvastuk: „A ládát a Magyar Írók Szövetségének gépkocsija 5 és 6 óra között szállítja el.” A nyomtatott táblán egy százforintost ragasztottak át ragasztószalaggal. Alatta a kirakat mélyedésében, esőtől védve, nagy zöld vasláda, 20, 10, 100 forintosokkal és fémpénzzel. Másodpercenkint újabb és újabb pénzdarabok repülnek a ládába.

Az arra járók közül alig akad valaki, aki a maga kis adományát ne helyezné el benne. De olyan sem akad, aki bűnös kézzel hozzányúlna a sok ezer forintra tehető, összegyűlt pénzhez. A láda mellett egy kis önkéntes őrszemet találtunk, Szép László 10 éves Irányi utcai tanulót. Senki nem állította oda, de már két órája vigyáz a zuhogó esőben, nehogy valaki hozzányúljon a pénzhez. Ő mondja, hogy ezt még nem is próbálta meg senki.
Az Országos Nemzeti Bizottság, az egységes karhatalom parancsnoksága és a Legfőbb Államügyészség forradalmi bizottmánya felhívása
(…) A magyar nép ellen elkövetett bűnökért felelni kell. A felelősségre vonást azonban éppen nagy nemzeti felszabadító harcunk, forradalmunk tisztaságának megóvása érdekében bízzák az igazságszolgáltatás törvényes szerveire. A Rákosi-Gerő-klikk bizalmi embereitől megtisztuló ügyészségeken és bíróságokon megalakult forradalmi bizottmányok biztosítják, hogy a büntető eljárás mindenütt huzavona nélkül és a forradalom minden féltve őrzött vívmányának védelmét szem előtt tartva, a törvényes úton, nyilvános tárgyalásokon folyjék és a bűnösök elnyerjék megérdemelt büntetésüket. Ezért felhívjuk az ország forradalmi szerveit, hogy határozottan lépjenek fel minden esetleg helyenkint felmerülő önkénnyel szemben.
 
A szerkesztőségek figyelmébe!
Kérjük a t. Szerkesztőséget, bocsásson rendszeresen az MTI rendelkezésére 10 példányt a lapból. Ezzel munkánkat könnyíti meg és lehetővé teszi egyebek közt a vidék és a külföld számára a bőséges és sokoldalú sajtószemle készítését.
 
Lesz elég üveg Budapesten
Zagyvapálfalván, az ország egyetlen táblaüveggyárában megkezdték a munkát. Eddig 110.000 négyzetméter vékony és 80.000 négyzetméter vastag üveget gyártottak. Naponta további 12.000 négyzetmétert gyártanak.
 
Pénteki jelentések a szovjet csapatmozdulatokról
A Magyar Távirati Iroda munkatársai (…) pénteken újabb szovjet csapatmozdulatokat jelentettek, főleg a keleti megyékből. Ezek szerint pénteken délelőtt Záhonynál két páncélvonat jött át a határon a piros jelzés ellenére. Záhonyban az egyik szerelvény katonasága szétszéledt, míg a másik csoport az állomáson tartózkodik. A MÁV-tól szerzett értesülés szerint szovjet vasutasok átvették a záhonyi vasútállomást. (…) Kisvárdára az elmúlt éjjel nagyobb páncélos egység jött be és Debrecenből is állandóan érkező szovjet csapatokat észlelnek. Szolnokon az elmúlt 24 órában nagyobb szovjet alakulatok, elsősorban harckocsik és páncélkocsik vonultak át, amelyek a Tiszántúlról érkeztek és nyugati irányban hagyták el a várost. (…)
Gyöngyös környékén, Halmajugra községnél nagyobb egységekből álló szovjet páncélos osztag állomásozik, amely csütörtökön és pénteken érkezett ide. A csapatok egyes alakulatai beásták magukat. A jelentés szerint Nagyréde környékén is szovjet csapatok ütöttek tábort.
 
Nagy Imre üzenete Dag Hammarskjöldnek
Az Egyesült Nemzetek Szervezete főtitkárának, Dag Hammarskjöld úrnak, New York
(…) Kérem Excellenciádat, szólítsa fel a nagyhatalmakat Magyarország semlegességének elismerésére, és utasítsa a Biztonsági Tanács a szovjet és magyar kormányt a tárgyalások azonnali megkezdésére.
 
A magyar kormány szóbeli jegyzékei a Szovjetunió budapesti nagykövetségének
(…) Az első jegyzék emlékeztet arra: a magyar kormány már a múlt héten felkérte a Szovjetunió kormányát, kezdjenek azonnal tárgyalásokat a Magyarországon tartózkodó szovjet csapatok kivonására. A Szovjetunió kormánya annak idején ezt helyeslően fogadta, s hasonlóképpen nyilatkozott a szovjet nagykövet is a magyar miniszterelnöknél tett látogatása során. A fent ismertetett megbeszélések ellenére azonban – közli a szóbeli jegyzék – október 31-én és november 1-jén sajnálatos módon újabb szovjet egységek lépték át a magyar határt. (…)
A magyar kormány (…) javasolja, hogy (…) azonnal kezdődjenek meg a tárgyalások a Magyar Népköztársaság és a Szovjetunió kormányküldöttségei között a varsói szerződés felmondásának végrehajtásáról, különös tekintettel a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok haladéktalan kivonására. (…)
A másik szóbeli jegyzék ugyanennek a kérdésnek a katonai oldalát közelíti meg, s indítványozza, hogy a szovjet csapatok kivonását előkészítő vegyes bizottság 1956. november 2-án, tehát azonnal kezdje meg munkáját a magyar országgyűlés épületében. (…)
A harmadik szóbeli jegyzék ismét a szovjet csapatok magyarországi hadmozdulata ellen tiltakozik. Ismételten megállapítja, hogy november 2-án, tehát a mai napon is újabb szovjet egységek lépték át a határt, birtokba véve útközben a vasútvonalakat és vasútállomásokat.
 
Olaszország kérte a magyar ügy felvételét a rendkívüli közgyűlés napirendjére
New York. Leonardo Vitetti, Olaszország ENSZ-delegátusa nyomban az amerikai határozati javaslat feletti szavazás után rátért a közgyűlésben Nagy Imre magyar miniszterelnök levelére, amely levél az Egyesült Nemzetek közreműködését kéri a magyar semlegesség megvédésére. Az olasz küldött kéri, hogy a rendkívüli közgyűlés intézkedjék a felhívásra adandó választ illetően. (AFP)
 
A Biztonsági Tanács pénteken vagy szombaton vitatja meg a magyarországi helyzetet
New York. Az ENSZ-ből származó hír szerint a Biztonsági Tanácsot péntek délutánra, vagy szombatra összehívják a magyarországi helyzet megvitatására. (AFP)
 
Portugália, Guatemala, Pakisztán, Norvégia és a Dominikai Köztársaság a magyar kérdés megtárgyalása mellett (AFP)
 
A hamburgi fiatalok 130.000 márkát gyűjtöttek Magyarországnak
Hamburg. Hétezer hamburgi fiatal csütörtökön 130.000 márkát gyűjtött Magyarországnak. Ebben az akcióban az ifjúsági szervezetek tagjai, diákok és főiskolások vettek részt. (DPA)
 
Az Egyesült Államok új magyarországi követének bécsi nyilatkozata
Bécs. Csütörtökön Budapestre vezető útja során Bécsbe érkezett Edward T. Weiles, az Egyesült Államok új magyarországi követe. Újságírók kérdésére kijelentette, hogy Washington egyelőre még nem dolgozott ki segélyprogramot Magyarország számára, azonban mindent meg akar tenni az amerikai-magyar barátság elmélyítésére.
 
A magyar kérdés megtárgyalásának menete az ENSZ-ben
A Biztonsági Tanács pénteken délután, vagy szombaton ül össze, hogy megvizsgálja Nagy miniszterelnök felhívását a magyar semlegességről – jelentették ki az ENSZ-ben a közgyűlés rendkívüli éjszakai ülésének befejezése után. (…)
Abban az esetben, ha a Szovjetunió vétót emelne egy olyan határozat ellen, amely Magyarország függetlensége és semlegessége mellett foglal állást, meg nem szakított rendkívüli közgyűlés feladata lesz megvitatni a magyar kérdést.
 
Dulles köszöntötte a magyar semlegesség kikiáltását
Foster Dulles (amerikai külügyminiszter – a szerk.) (…) támogatta Olaszország küldöttének észrevételeit, kijelentve, hogy a szovjet csapatok magyarországi távozásáról szóló bátorító híreket nyugtalanító jelentések követik e csapatok visszatéréséről.
A magyar semlegesség kikiáltását köszöntve Dulles hangsúlyozza, hogy a Biztonsági Tanácsnak – amely elé a magyarországi helyzetet terjesztették – a legnagyobb éberséggel kell követnie az eseményeket. (AFP)
 
Kossuth-címeres zászló a londoni magyar követségen
London. A londoni magyar követség épületére két nappal ezelőtt kitűzték a Kossuth-címeres nemzeti színű zászlót.
 
A francia ellenállási mozgalom magyar származású tagjai gyűjtést szerveznek
A magyar származású önkéntesek és volt ellenállók francia szövetsége felkereste a párizsi magyar követséget, tolmácsolta a szövetség tagjainak együttérzését, és közölte, hogy a szövetség gyűjtést szervez, hogy gyógyszert vásároljon a magyarországi szabadságharc sebesültjei számára.
 
Az amerikai külügyminisztérium cáfolata
Washington. Az Egyesült Államok nem folytatott semmiféle titkos tárgyalást és nem lépett semmiféle titkos kapcsolatba a Szovjetunióval a kelet-európai országokra vonatkozóan – jelentette ki csütörtökön az amerikai külügyminisztérium szóvivője.
A szóvivő mindamellett hozzátette, hogy Dulles külügyminiszter október 4-én a Kocsa Popovics jugoszláv külügyi államtitkárral New Yorkban folytatott megbeszélésen néhány általános jellegű megjegyzést tett a csatlós országok problémájára vonatkozóan. A szóvivő hangsúlyozta, hogy Dulles egy pillanatig sem várta Popovicstól e megjegyzések Moszkvába való továbbítását. (AFP)
 
Ma éjjel tizenegy órakor rendkívüli ülésen tárgyalja a Biztonsági Tanács a magyarországi helyzetet
ENSZ-New York. Entezam iráni küldött, a Biztonsági Tanács november havi elnöke pénteken – magyar idő szerint – 23.00 órára rendkívüli ülésre hívta össze a Biztonsági Tanácsot, hogy foglalkozzék a magyarországi helyzettel. Erre azután került sor, hogy csütörtökön éjjel olyan jelentések érkeztek, amelyek szerint új szovjet egységek léptek Magyarország területére.
A Tanács múlt vasárnap foglalkozott a magyar kérdéssel, de ülését döntéshozatal nélkül elnapolta, hogy megvárja a további fejleményeket. Dag Hammarskjöld, az ENSZ főtitkára csütörtökön üzenetet kapott Nagy Imre magyar miniszterelnöktől. Az üzenet tájékoztatta az ENSZ főtitkárát a csapatmozdulatokról, és azt kérte, hogy az ENSZ védelmezze és biztosítsa Magyarország újonnan kinyilatkoztatott semlegességét. (AP)
 
A három nyugati nagyhatalom ENSZ-képviselője kérte a pénteki ülés megtartását
ENSZ-New York. A Biztonsági Tanács ülésének péntekre való összehívását Lodge amerikai, Dixon angol és Louis de Guiringaud francia küldött kérte. Entezamhoz intézett közös levelükben a következőket írták: „Tekintettel a magyarországi válságos helyzetre, kormányunk nevében tisztelettel arra kérjük, hogy ma délutánra sürgősen hívja össze a Biztonsági Tanács ülését”. (Az ülést ugyanis New York-i idő szerint délután öt órakor tartják meg.) (AP)
Eisenhower 20 millió dollár értékű segélyt ajánlott fel Magyarországnak
Washington. Eisenhower elnök 20 millió dollár értékű élelmiszert és más segélyszállítmányt ajánlott fel pénteken a forradalmi Magyarországnak.
A Fehér Ház idevonatkozó közlése kiemelte, hogy ez kezdeti juttatás, amelyet feltehetően még több támogatás követ, ha szükség lesz rá.
Eisenhower egy nyilatkozatban azt mondotta, „egész Amerika elismeréssel adózik ezekben a zűrzavaros napokban a magyar népnek bátorságáért és áldozataiért, amelyeket a szabadság biztosításáért vállalt”. (AP)
Az angol alsóház rendkívüli ülésén foglalkozik az egyiptomi és magyarországi helyzettel
London. Az angol alsóház pénteken azt a szokatlan határozatot hozta, hogy szombaton is ülésezik. A rendkívüli ülésen az egyiptomi és magyarországi eseményeket vitatják meg. (DPA)
Megnyílt a Biztonsági Tanács ülése
New York. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken – magyar idő szerint – 23.41 órakor összeült, hogy megtárgyalja a magyarországi helyzetet. (AFP)
 
Csütörtökön leszállt egy osztrák repülőgép a budapesti repülőtéren
(Bizalmas!) Bécs. Az osztrák repülő mentőszolgálat egy gépe csütörtökön két osztrák pilótával leszállt a budapesti repülőtéren. Ez volt az egyetlen nyugati repülőgép, amely a felkelés megkezdése óta Budapesten leszállt. Az osztrák gép a bécsi francia nagykövetség kérésére repült Budapestre, hogy egy ott megsebesült francia újságírót elszállítson a magyar fővárosból. A gép ezenkívül narkotikumokat vitt Budapestre.
A repülőgép személyzete Bécsbe való visszatérése után elmondta: Budapestre érkezésük idején a budapesti repülőtér szovjet csapatok által volt körülvéve és megszállva. Francia, osztrák és szovjet diplomáciai képviselők hosszabb tárgyalásai után a repülőgép engedélyt kapott, hogy a sebesült újságíróval és két francia orvossal Bécs felé induljon. Pierre Pedrazzinit, a sebesült újságírót a francia légierő egy gépén tovább szállították Párizsba. A schwechati repülőtéren két vérátömlesztést kapott. (DPA)
A L’Aurore cikke a magyarországi eseményekről
(Bizalmas!) A L’Aurore című párizsi lap a következőket írja a magyarországi eseményekről: „Egyszerűen nem lehet megérteni, hogy ugyanabban az órában, amikor szovjet tankok haladnak át a magyar határon, az ENSZ közgyűlése előtt Moszkva képviselője Franciaország és Nagy-Britannia elítélését merte követelni… A Szovjetunió csak nagyon ritkán mutatott ennyire barbár cinizmust.” (DPA)
(Kuruc.info)